kylläpä on pitkäpiimäistä touhuilua tuo Haapaveen jäähalli
pelekkää suunsoittua
pelekkää suunsoittua
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
nyt kaupunki on ennennäkemättömässä kriisissä
Jo toisen kerran "itsenäisenä pysyttelevä" Haapaveden kaupunki hakee
ns. köyhäinkuntainapua valtiolta.
Muistin virkistystä, ei se ole jäähallin (vanha) syy että kaupungin talous on huonossa hapessa, sehän toimii aivan itsenäisenä osakeyhtiönä (Oy) Jos ja kun lukee näitä jäähallin kehumisia, talous siellä on kunnossa, halli huippukunnossa, kaikki pinnat maalattu y.m.y.m. Heti kun alkaa hapettamaan niin jäähallissa (uudessa jos tulee ) on se vika ja syy, vaikka sitä ei vielä ole edes rakennettu. Onhan tämä Haapavesi aivan uskomaton paikkakunta. Tällä eletään vähän niinkuin " paluu tulevaisuuteen" tai onko se "paluu menneisyyteen" , palkintojen jako olisi paikallaan.
halli ? ? ,jos saatas vielä jää luistelukuntoon.
Sehän on helppoa, mutta miten saadaan mitaleja ja kaupungin
talouskriisi ratkaistua ?
Jäätä ja luntahan Haapavedellä on riittämiin, mutta mistä saadaan
veronmaksajia ?
Miten tämä yhtälö oikeen toimii Haapavedellä. Kaupungin väkiluku vähenee, syntyvyys sen myötä on vähentynyt myös. No, nyt sitten rakennetaan uusia päiväkoteja ja hoitokoteja.
Onhan päiväkodin tarvinneet mahtunut olemassa oleviin tiloihin aikaisemmin, miksi ei sitten nyt ? Asuntorakentaminen on kuitenkin vähentynyt, pakostakin, kun väki vähenee. Eli, miten kaikki tämä on mahdollista ? Ne suur perheet esim, hoitavat lapsiaan kotona.
ainakin kolmas kerta. Kerran on jo saatu tuota kerjuuapua kerran hylätty ja nyt taas ....
Nivalassa kaikki on paremmin.kärsämäen harakatkin nauraa teille,joutilaat