Amerikkalainen sankari sai tuomion häpeällisessä oikeuden käynnissä. Massamurhaaja Breivik sai vähemmän. Manning ajatteli julkaistaessaan salaiset kansiot että tekee hyvää maailmalle.
Bradley Manning 35 vuoden tuomio.
Oikeus ?
1785
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vähällä pääsi. 9v ja vapaaksi. Monessa maassa noin laajan maanpetoksen tehnyt pysyy häkissä lopun ikäänsä tai sitten montussa ikuisesti.
Todellisia syypäitä ei edes syytetä mistään. Murhaaminen ja kiduttaminen senkun jatkuu
nkl1-> Mistä sä sait ton 9v. ja sit pääsee vapaalle?
Yhdysvaltain Sotaoikeus on todellakin käsitellyt Bradley Manningin jutun, ja langettanut tuomionsa 20 syytteen nojalla 35 vuotta vankeutta.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013082117396188_ul.shtml
Niin väitän että kysymyksessä on Yhdysvaltain Oikeusistuimen yksi törkeimpiä väärinkäytöksiä Wikileaks paljastajan tuomitsemiseksi mahdollisimman korkealla tuomiolla, jolloin syytteeseen on kerätty kaikki mahdolliset pikku rikkeetkin, joita ei edes mainita syyteluettelossa. Ja uskon myös että tämä asia tulee vielä myöhemmin osoitetuksi vääräksi tutkinta toimeksi joka on erään korkean CIA:n virkamiehen vaatimuksella täytetyksi, ja tietenkin kyseisen Sotaoikeus Tuomarin väärin tuominnan perusteella halveksittavaksi Sotaoikeuden virkavirheeksi.
Ylen uutisista. "Mahdollisuus päästä ehdonalaiseen".
Niin että on hullu maailma sikasairas, jos siviilien ampumisvideoita julkisuuteen päästävä henkilö saa 35v linnaa ja massamurhaaja Breivik vähemmä. 666
Siviilien ampumisvideo paljasti lähinnä sen, että islamistiterroristit käyttävät siviilejä ihmiskilpinä.
Manning pääsi hyvin vähällä rikollisesta tempustaan.
Kyllä sieltä kopterista ammuttiin ihan siviilejä ja ne ei ollut ihmiskilpinä vaan aukiolla jonne ne lahdattiin.
Ampuja saa kuin orgasmeja kun se alkaa tykittään. Kiire, kiire saanko jo ampua?? aahhhh. bumbubmbumbbum. heheheh fuckerSS!!! Terroristttttsss
Se on sinun näkemyksesi, mutta sinä oletkin patologinen USA-vihaaja, jonka vihamielipiteillä ei ole tässä mitään merkitystä.
vai väitätkö siis, että ne jotka ammuttiin oltiin terojen toimesta käsketty kamera kädessä sinne, että terot pääsee pötkimään pakosalle ja huomio kiinnitettiin siviileihin joita ammuttiin? Yksi Reutersin toimittajakin taidettiin ampua.
Siinä taas yksi komukka, joka purkaa täällä USA-vihaansa lapsellisilla jutuillaan.
Siihen perustuu USAn moraali. Ohan siinä varmaan se 2% sitä ihmisten vapauksien ja demokratian kunnioitusta.
USA on politiikka on kaksinaamaisinta kautta 1900-luvun.
Bradley Manning ei viihtynyt työssään, ja antoi tiedot Wikileaksille kai kostoksi. Hän siis ei tehnyt sitä, koska olisi halunnut tehdä hyvää. Hyvä, että sai pitkän tuomion. Uutisissa on kuitenkin sanottu, että hän voi päästä ehdonalaiseen jo 10:n vuoden kuluttua.
Olis pitäny viedä mokoma petturi suoraan piikille.
Onko läski vesittänyt moraalin?