Valtio menetti 60 miljoonaa veronkiristyksellä

Autoveron "tuotto" on mennyt miinukselle. Tohkeissaan Kataisen-Urpilaisen hallitus päätti kerätä v:lle 2012 autoveron korottamisen avulla 140 miljoonaa lisää rahaa valtion budjettiin. Kuitenkin käytännön todellisuudessa autoveron tuotto aleni 60 miljoonaa, kun vertaillaan vuosien 2011 ja 2012 autoverokertymiä. Kun nuo summat lasketaan yhteen, niin valtion budjettiin tuli siis 200 miljoonan aukko. Ja sen ammottavan Moolokin onkalon "hoitamiseksi" tietysti pitää korottaa veroja ja kassaroida kuluja mm. terveydenhoidosta ynnä koulutuksesta. Jotta silleensä!

2

99

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talous vaikuttaa...

      Eiköhän osasyynä tuohon ole myös talouden yleinen alamäki, eli ihmiset eivät osta uusia autoja siihen tahtiin kuin ennakoitiin. Tuskin tuolloin kukaan osasi ennustaa, mihin talous menee.

      Käytännössä veronkorotus oli niin pieni, että ne, joilla on varaa ostaa uusi auto, tuolla verolla ei ole sanottavaa merkitystä. Ne, joiden talous nippa nappa sallisi uuden auton ostamisen, ovat jättäneet sen tekemättä tälläisessä taloudellisessa tilanteessa, kun työpaikat ovat monella vaakalaudalla. Ei haluta ottaa riskiä.

      Ainakaan itsellä tuolla tonnin/parin korotuksella ei ollut vaikutusta, kun puolisen vuotta sitten ostin uuden auton.

      • Sinulla on tilanteesta erilainen arvio kuin minulla. Ehkä ylipäätäänkin saatamme olle eri linjoilla. Tietysti on niinkin, että vauraitten talouteen ja sen balanssiin joku autoveron sen kummemmin kuin muunkaan kulutusveron korotus ei mainittavia vaikuta. Tavallinen kansa ei kuitenkaan ole niin äveriästä, minkä vuoksi tavallisen kansan ostokäyttäytymiseen veronkorotuksilla on vaikutusta. Kaiken kaikkiaan raharikkaita on varsin vähän tavalliseen kansaan verrattuna. Vaikka osamaksullakin saa, niin silti juuri nimen omaan näinä aikoina kansan syvät rivit noteeraavat myös verojen korotukset hintojen korotuksina ja kyllä se vaikuttaa, vaikka vauras väki omalla kohdallaan suhtautuisi tilanteeseen eri tavalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe