Velan ottaminen!

Suomi ei tarvitse ulkomaista velkaa, kun sillä on oma raha, keskuspankki ja päätösvalta. Piste!
1163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Oikeassa olet,
nyt pitäisi vain keksiä miten se saadaan aikaan,

Äänestä

http://www.anttipesonen.fi/2013/08/suomi-tarvitsee-oman-rahan-keskuspankin.html

Yksimielisyys näyttää vallitsevan nykyisten eduskuntapuolueiden kesken siitä, että tarvitaan rakenteellisia muutoksia. Mitä ne sitten ovat? Leikkauksia on luvassa. Eläkeikää halutaan nostaa joko heti tai seuraavien vaalien jälkeen. Opiskeluaikoja halutaan lyhentää. Muutenkin halutaan lisää työntekijöitä työmarkkinoille. Kun pula on ennen muuta työstä ja palkan maksajista, työn tekijöiden lisätarjonta tuskin puutetta korjaa.
Osa tässä lue koko sarja "kohti tasapainoa"

Äänestä
  • Pesonen sanoo että rahaa pitää verottaa. Jonkin aikaa korkoja on nytkin verotettu eikä seuraukset ole hääppöiset. Toki puolueväkin on rikastunut monin tavoin ja muistakin syistä. Rahan omistaja vain menettänyt työnsä tuloksia moneen kertaan. Yksinkertaisinta on kerätä vero tuloista kerralla ja estää keinottelu rahalla muilla keinoin.Inflaatio syö rahan arvoa enemmän kuin siitä saa korkoa.
    Vaatiiko Pesonen miljardilevytystä? Sitä hän ei sano mutta siltä tuntuu. Velkaelvytys on viheliäistä työpaikkojen tuhoamista kuten ehkä olette huomanneet. Rahalla voidaan elvyttää ja sitähän löytyy rikkaiden tileiltä. Valtio voisi estää tällaisen nukkuvan rahan muodustumisen.Miksei rikkailta jos kerran verotetaan pienistäkin ansioista yli 50%. Näin se menee koska tulovero +alvi=50% jo n 2000 euron kuukausituloista. Kai tiedätte myös että osinkovero on 19% ja pörssivero melkein nolla joten pörssipeluri maksaa vain sen 19% veroa siitä tulosta pyörittäessään rahoja pörssissä.Siinä on syy koko talouden synkkyyteen ja valtapuolueet ovat tämän hulluuden takana.

    Äänestä

Kenältä otat rahat? Säästäjiltä,rikkailta vai palkansaajilta? Kun rahaa tehdään niin joltakin se on pois. Ei asia miksikään muutu kun ollaan köyhiä.Pitää muistaa että velat pitäisi maksaa omalla työllä. Siksi kansantalous pitää laittaa kuntoon jotta työtä syntyy. Suomalaiset toimivat edelleen kuin kommunistit. Ihmisillä ei ole alkeellistakaan käsitystä kansantaloudesta. Kokoomus ja Keskusta ovat nyt ääriesimerkkejä kyvyttömyydestä toimia oikein. Ne ovat tuhonneet SDP:n avustuksella taloutemme. EU-jäsenyys oli piste iin päälle. 90-lama oli heidän syytään ja tämä uusi jatkoa surkealle politiikalle jolla on syöty rahamme ja omaisuutemme. Syynä tähän toimintaan on korruptio jolla nuo puolueet ovat saalistaneet rikkailta ja rikkaille.
Hiukan nyt jäitä hattuun jotta emme tärvele mahdollisuuksia mahdottomilla puheilla. Uudet keksinnöt ovat taloudessa vaarallisia. Pitäydytään itsenäisyyden palauttamisessa mutta ei lähdetä höperöimään fantasioilla joihin kukaan ei voi uskoa koska ne ovat mahdottomia.
Kun talous romahtaa öljyn vähetessä niin on säästettävä ja sopeuduttava tuloihinsa.Velan ottaminen on kitkettävä minimiin. Juuri EU ja sen keskuspankki EKP ovat vieneet meidät mukaan velkaantumiseen talouslaskukauden aikana ilmaisen rahan vuksi ja tyhjentänyt rahapussiamme piittaamattomasti.Emme voi itsenäisinä jatkaa EU:n linjalla vaan talous pitää saada toimivaksi. Emme voi matkia arabivaltioita joissa korkoa ei rahalle saa maksaa uskonnollisista syistä ja joissa siksi raha menettää arvonsa nopeasti. Tämä estää säästämisen jolla pitäisi luoda varallisuutta ja työtä. Huomattava on että nyt molemmissa leireissä on suuret tuloerot ja varallisuus keskittynyt harvoille.

Äänestä

http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/118967-harmaan-talouden-matapaise-on-kataisen-hallituksen-sisalla

Valtio menettää eduskunnan tarkastusvaliokunnan arvion mukaan harmaan talouden vuoksi useiden miljardien eurojen verotulot vuodessa. Kokoomuksen ja RKP:n toimet hallitusneuvotteluissa merkitsivät sitä, että valtiolta jää saamatta vuosittain ainakin satoja miljoonia euroja verotuloja talousrikollisilta ja muilta veronkiertäjiltä.

Tämä lienee Kokoomuksen ja pääministerin mainostamaa vastuullista politiikkaa.
__________

Lukekaa, kommenteissa linkki myös työryhmän muistioon.

Mikä olisi valtiontalouden tila jos tähän olisi puututtu jo ajat sitten,
puhetta on kyllä ollut, teot vain on puuttuneet.

Nyt sitten ollaan leikkaamassa niiltä joilla ei ole nytkään edelletyksiä
tulla toimeen eri tukimuodoista huolimatta,miten voidaan ottaa
sieltä missä ei otettavaa ole?

Verotuksen saaminen oikeudenmukaiseksi olisi hallinnon tärkeimpiä
tehtäviä, moni asiantuntija on sanonut että kaikkia tuloja pitäisi
verottaa samalla tavalla.

Nyt on luotu järjestelmä jossa suurituloiset voi siirtää ansiotuloverotustaan huomattavasti halvemman pääomaverotuksen
piiriin.
Olisi kiintoisaa tietää paljonko valtio menettää verotuloja tuon
kikkalun ansiosta?
Tuli taas esille ristiriita kun valtio ei saanutkaan viinaveroista
tuloja niin paljon kun oli laskettu,pitäisikö meidän nyt sitten käyttää
alkoholia enemmän vai vähentää kulutusta,?

Kulutusta pitää siis vähentää mutta veroja pitäisi tulla enemmän?

Harmaan talouden kitkentä,verotuksen oikeudenmukaistaminen,
ja pienituloisten ostovoiman säilyttäminen on asioita jotka toisi
työtä suomalaisille ja verotuloja valtiolle, jopa miljardeja.

Tuohon kaiken säästämiseen en oikein usko, mutta se ei tarkoita
tuhlaamista, rahat on käytettävä uuden tulon luomiseen,
korkoina, ja työpaikkoina,

Äänestä
  • Valtio menettää oikeita verotuloja yli 10 miljardia vuodessa. Tämän aiheuttaa pääomatuloverotus jonka eduskunta sumpli Suomeen 1993. Se on tehnyt miljoona suomalaista laiskaksi peluriksi jotka voitoillaan painosta puolueitaan twkemään heille rahaa lisää ja lisää. Tähän liittyy Euroopan pahin korruptio joka näkyy jopa Suomen laissa. Kannattaisi Pesosen alkaa puhua oikeista asioista eikä paasata pehmoisia rahan luomisesta. Samanaikaisesti näet keinottelijat postät liiveihinsä kymmenkertaisia summia ihmisten säästötileiltä ja tukiaisista jotka otetaan verokassastamme. Nytkin elvytetään 300 miljoonalla lisärahalla asuntotuotantoa jotta asuntojen hinnat nousevat. Tässä ei ole paljon järkeä.

    Äänestä

  • puhutaan totta kirjoitti:

    Valtio menettää oikeita verotuloja yli 10 miljardia vuodessa. Tämän aiheuttaa pääomatuloverotus jonka eduskunta sumpli Suomeen 1993. Se on tehnyt miljoona suomalaista laiskaksi peluriksi jotka voitoillaan painosta puolueitaan twkemään heille rahaa lisää ja lisää. Tähän liittyy Euroopan pahin korruptio joka näkyy jopa Suomen laissa. Kannattaisi Pesosen alkaa puhua oikeista asioista eikä paasata pehmoisia rahan luomisesta. Samanaikaisesti näet keinottelijat postät liiveihinsä kymmenkertaisia summia ihmisten säästötileiltä ja tukiaisista jotka otetaan verokassastamme. Nytkin elvytetään 300 miljoonalla lisärahalla asuntotuotantoa jotta asuntojen hinnat nousevat. Tässä ei ole paljon järkeä.

    "Valtio menettää oikeita verotuloja yli 10 miljardia vuodessa..."

    Pesonen selitti ja kirjoitti siitä jo monta vuotta sitten.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11659095/#comment-63052539

    Äänestä

  • Tuon asian kirjoitti:

    "Valtio menettää oikeita verotuloja yli 10 miljardia vuodessa..."

    Pesonen selitti ja kirjoitti siitä jo monta vuotta sitten.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11659095/#comment-63052539

    Niin. Kaikki sen tietää mutta siitä vaietaan koska media on asiasta hyötyjien hallussa. Siksi pitäisi keskustella meidän kyykytettyjen omassa mediassa eikä ahtautua roistojen propaganda koneistoihin. Vaikka nettiin saa ilmaiseksi sivut ja keskustelut niin niitä ei käytetä vaan ihmiset karttavat vapaata keskustelua koska koijarit naureskelevat niillä tahallaan.Olemme täysiä tolloja jos emme ymmärrä mitä touhutaan päämme menoksi.

    Äänestä

http://www.anttipesonen.fi/2013/06/eu-politiikan-ansiosta-valtion-velan.html

Suomessa ryhdyttiin noudattamaan EU:n ja sen edeltäjän EY:n (Euroopan yhteisön) määräyksiä jo 1980-luvun lopulla. EY kielsi keskuspankkirahoituksen. Tämä merkitsi sitä, että valtion oli lainan tarpeessa haettava rahat rahoitusmarkkinoilta.

Se on merkinnyt myös sitä, että Suomen valtion velasta 1990-luvun alun jälkeen maksetut korot ovat menneet lähinnä kansainvälisille rahoittajille. Vuoden 1990 jälkeen on valtion velan korkoja maksettu n. 70 miljardia euroa.

Tuoreen uutisoinnin korkomäärä on siis oikean suuntainen, yli 50 miljardia euroa. Etumerkki vain oli väärin. Se on miinus eikä plus.
__________________________________________________

Minusta tästä pitää puhua, yhtenä asiana monien joukossa,
oletko muuten lukenut Pesosen kaikki blokit, löydät ne täältä samalla.


http://www.anttipesonen.fi/2013/03/ministeri-hautalan-tapaus-miksi.html


Hallitusneuvottelujen 'Harmaan talouden alatyöryhmän' muistio todistaa, että erityisesti RKP ja Kokoomus torjuivat puuttumisen harmaaseen talouteen ja aiheuttivat näin sen, että valtiolta jää saamatta vuosittain ainakin satoja miljoonia euroja verotuloja talousrikollisilta ja muilta veronkiertäjiltä.
____________
Tämäkin on hyvin tärkeä asia, hallitus vain vaikenee.

Äänestä

http://www.anttipesonen.fi/2013/08/jarjestelmakriisi-ja.html

Tuotanto laskiessa verokertymä pienenee. Tuotannon kasvaessa verokertymä periaatteessa kasvaa. Aatteellisista syistä verotusta voidaan koventaa tai keventää. Viime vuosina verotusta on kevennetty suurituloisimpien osalta. Kansainvälisesti toimivat yritykset ja sijoittajat voivat siirtää voittojaan veroparatiiseihin ja maksavat veroja yhä vähemmän, jos ollenkaan.

Julkisten menojen rahoitus on vaikeutunut, kun pääomien siirtelyn esteitä on purettu. Samaan suuntaan on vaikuttanut niin sanottu vapaakauppa. Työntekijät joutuvat kilpailemaan automaation lisäksi halvempien kustannuksien maiden työntekijöitä vastaan. Halpatuotannon hyödyn korjaavat yritykset, jotka voivat siirtää tuotantoaan maasta toiseen.
________________________________________________________

Hyvinvointimme perustuu teemaan; otetaan köyhiltä ja annetaan rikkaille"
Nyt se tuli taas esiin tuossa pudjetissa,en huomsnnut siinä yhtään
kohtaa missä myös varakkaat ja todella suurituloiset olisivat mukana
talkoissa.
Erityisesti valtionyhtiöiden johtajiston pitäisi osallistua, verotuloillahan
heidän suuret palkkansa ja eläkkeensä maksetaan, eli me maksamme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipidemies kirjoitti:

Suomi ei tarvitse ulkomaista velkaa, kun sillä on oma raha, keskuspankki ja päätösvalta. Piste!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu