Kuulostaako tää teistä reumalta?

hmmh

Ihan ensin sanon, että tosiaan nivelreumaa löytyy oikeen sukurasitteena äidin puolelta, ei tosin aivan lähimmiltä sukulaisilta. Ja mulla on n. 10-vuotiaana todettu joku reumasairaus, joka paikallisesti aiheuttaa sidekudoksen liikakasvua ja ihon paksuuntumista (systeeminen skleroosi). Siispä pelkään, että geeneissä todella on alttius autoimmuunisiin reaktioihin ylipäätään.

Noh, mulla on ehkäpä vuoden satunnaisesti ollu joku sormen nivel kipee ja oon aina kuitannu ne sit rasitusvammaks tms., koska ovat ihan pois lähteneet. Kuitenkin ruumiinlämpö on myös vuoden sisään noussu aina sitä ennen olleesta n. 36 ja puolesta päiväsaikaan johonkin 37-37,3:n ja kuumeinen olo on välil olu hieman, ei tosin kauheesti.

Sitten kuitenkin nyt täs kesän aikana sormien nivelet alko sattuu vähän useemmin ja nyt ne on viimisen kuukauden särkeny kyl joka päivä jonkun verran. Yleensä kun joudun käyttämään sormia mm. kirjottamiseen. Tosin, tää särky on paikallistunu vaan vasemman käden sormiin, mut en sit tiiä, johtuuko se siitä, että vasenkätisenä luonnollisesti sitä kättä enemmän käytänkin. Mitään erityistä aamusärkyä tai -kankeutta en oo sormis huomannu, sen tiiän, et nää kuitenki on paksuuntunu viime vuodesta. Tosin oon myös lihonnu, mut en nyt usko, et läskin pitäis noin perusteellisesti sormiin kertyä. AIna joskus satunnaisesti on myös vuoden verran sattunu ja särkeny jostain ihan kuin kynsien ja sormien välistä, siitä mistä kynnet alkaa kasvamaan. Ja tutuuhan nää sormet hiukan jäykiltä, kun jotain niil teen, mut se on tasasesti koko päivän kyl.

Väsynyt oon lähes aina, mut se voi johtuu muistakin syistä. Nyt on ollu aamusin hieman semmonen tunne kuin ois flunssa iskemässä (nenässä räkää, kurkku pikkasen kipea), mut ei sit oo ainakaan tullu vielä mitään. Mut mitä mieltä te ootte täällä palstalla?

3

361

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairastan reumaa

      Ihan hyvin voi olla reumasta johtuvaa. Reumaan liittyy myös jatkuva lievä selittämätön kuumeilu, sairauden tunne ja väsymys.

    • vaadi tutkimuksia

      Nykylääketieteessä tutkitaan vain lääkkeitä, jotka voidaan patentoida ja jotka tuovat rahaa.

      Suomi on täysin kehitysmaa, kun ennaltaehkäistään tai hoidetaan eri sairauksia ravinnolla ja korjaamalla ravintoainepuutokset. Niinpä lääkärikoulutuksessa onkin pitkään, siihen sisältyvässä yhden opintoviikon laajuisessa ravitsemustieteen osiossa käytetty Diabetesliiton ja Leipätiedotus ry:n kustantamaa virallista ravitsemusoppia, jolle ei ole vaihtoehtoa. Vastavirtaa kulkevia tutkijoita ja lääkäreitä on pidetty tärähtäneinä kummajaisina ja vastuuttomina kansankiihottajina.

      Tuloksekkainta terveydenhuoltoa on ennaltaehkäisevä. On harmillista, että julkisuudessa levitetään mm. THL:n toimesta yksipuolista ja perätöntä tietoa ravinnosta ja ravintolisistä aiheuttaen sekaannusta ja turhaa huolta kuluttajien keskuudessa.

      Koululääketieteellä on paikkansa, mutta niin kauan kun ravitsemuksen ja kokonaisvaltaisen hoidon merkitystä ihmisen hyvinvoinnille ei tunnusteta, ovat koululääketieteen lääkärit melko kyvyttömiä auttamaan ihmisiä lukuisissa eri sairauksissa ja siten tuleekin hoidetuksi vain oireita.


      [44.17] Reaktiivinen niveltulehdus: syntymekanismi, aiheuttavat tekijät, genetiikka, ravinnon merkitys, suolisto, mahdollinen antibioottihoito.
      https://soundcloud.com/helsinki-paleo/helsinki-paleo-podcast-21


      Lääkäri Rauli Mäkelä sanoo, että funktionaalisella lääketieteellä on reumasairauksien hoidossa käytettävänään aivan samanlaiset perustyökalut kuin monissa muissakin kroonisissa sairauksissa. Aivan ensimmäiseksi hän tarkistaa reumapotilaansa ruokavalion.
      http://terveyshymy.fi/artikkelit/laakari-rauli-makela-reumasairauksia-voi-hoitaa-luonnonmukaisesti

      Funktionaalisen lääketieteen keinoin muun muassa reumaatikkoja, astmaatikkoja ja suolisto-ongelmaisia parantava lääkäri arvostelee kollegoitaan. Moni sairaus olisi hoidettavissa, jos ruokavalion osuus niihin myönnettäisiin ja tutkittaisiin.

      – Reumalääkkeet ovat periaatteessa melkoisen myrkyllisiä. On valtava voitto, jos potilas pääsee niistä eroon. Funktionaalisen lääketieteen keinoin tämä usein onnistuu. Potilaat itsekin sanovat voivansa tällä hoidolla selvästi paremmin ja terveemmin, Rauli Mäkelä sanoo.

      – Mutta suolistosairauksien poliklinikoiden "viisaat" lääkärit vastaavat sanomalla, että ruokavaliolla ei ole mitään merkitystä! Tämä on aivan hirveää, Mäkelä sanoo.
      http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1624947/astman-reuman-suolisto-ongelmien-takana-ruokavalio---laakarit-antavat-vaaraa-tietoa

      Autoimmuunisairauksia on Suomessa tuplasti enemmän kuin 20 vuotta sitten. Lääkäri Olli Sovijärvi pitää yhtenä vaikuttavana tekijänä suomalaisen yhteiskunnan pyörimistä teollisuuden luomien, leivän ja maidon myyntiä edistävien sääntöjen ympärillä. Sovijärven mielestä ihmisiä systemaattisesti aivopestään ja harhaanjohdetaan.
      http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1721445/laakari-autoimmuunisairauksien-kasvu-osin-suomalaisen-teollisuuden-tukemisen-ja-aivopesun-seurausta

      Studio55.fi-lähetyksessä puhutaan Suomessa yhä yleisemmistä autoimmuunisairauksista lääkäri Olli Sovijärven kanssa. Autoimmuunisairauksiin kuuluu muun muassa kilpirauhasen tulehdus, haavainen paksusuolentulehdus, ykköstyypin diabetes, Crohnin tauti, nivelreuma, MS-tauti, psoriasis ja keliakia.
      http://www.katsomo.fi/?progId=170109 (kesto 30min)

      • vaadi tutkimuksia

        Nivelreuman nykyaikainen hoito!
        http://www.raikasweb.com/nivelreuman-nykyaikainen-hoito

        Reumaa ja niveltulehduksia sairastaa lähes 100 000 suomalaista. Perinteisen lääketieteen rinnalle on kehitelty monipuolisia luonnonmukaisia hoitomuotoja, jotka ovat kaikkien ulottuvilla. Ne ovat turvallisia ja myrkyttömiä tavanomaisiin hoitomuotoihin verrattuna.
        http://kirja.elisa.fi/ekirja/reuma-ja-niveltulehdukset-luonnonmukainen-hoito

        Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteiini (vehnä, ruis ja ohra), peruna sekä maito tuottavat limaa elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
        http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

        Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
        http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

        D-vitamiini ylläpitää immuniteettia ja estää monia vakavia autoimmuunisairauksia kuten reumatauteja, tulehduksellisia suolistosairauksia, ykköstyypin diabetesta ja MS-tautia. D-vitamiini torjuu myös monia syöpälajeja ja erityisesti rinta-, eturauhas- ja paksusuolisyöpiä.
        http://terveyshymy.fi/artikkelit/d-vitamiinin-puutos-on-suuri-terveysriski

        Riittävä D-vitamiinin saanti ja reumataudit:
        http://www.vitamindwiki.com/tiki-index.php?page=Rheumatoid Arthritis&redirectpage=


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1259
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1160
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      631
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      578
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      541
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      523
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      485
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      469
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      16
      447
    Aihe