YLE Uutiset, klo 20.30 - pakkoruotsi

13225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kiitos näistä videoista!

Äänestä

Var så god. FInt att ni gillar YLE:s program.

Äänestä

Jos demarit selkeästi tukevat pakkoruotsia kun kansalaisaloite käsitellään eduskunnassa voi tyytymättömistä puolueen äänestäjistä ainakin osan kuvitella siirtyvän seuraavissa vaaleissa äänestämään esimerkiksi perussuomalaisia. Demareiden kannatus on jo nyt ollut laskusuunnassa ja varmaankaan kannatuksen lisälaskua ei nyt toivota puolueessa.

Äänestä
  • Entäpä, voisiko demarit poliittisella uhkapelillä kokeilla, kuinka alas puolueen kannatus saadaan menemään - ja puolue on silti hengissä?
    Ovat niin tottuneita suuruuden logiikkaan, että pienpuolueen kannatuslukuja (kannatus alle 10 %) voi välillä kokeilla ihan mielenkiinosta.
    Tällaista tuli mieleeni, kun olen heidän viimeaikaisia tempauksia seurannut.

    Äänestä

No pakkoruotsi se onkin tärkein asia äänestyskäyttäytymisessä :o)

Äänestä
  • Itseasiassa se on tärkeä. Pakkoruotsi symbolisoi sitä vallalla olevaa poliittista mädännäisyyttä ja rahan valtaa. Se on demokratian häpeäpilkku.

    Tämän asian korjaaminen vaatii poliitikoilta ainoastaan suoraselkäisyyttä ja on helposti toteutettavissa.

    Kaikki muut "isommat asiat" jää kuitenkin saamattoman hallituksen pöydälle odottamaan seuraavia vaaleja tms.

    Äänestä

  • Puolueen valinnalla teet keskeiset talous- ja ympäristöpäätökset tai ainakin vahvan painotuksen.

    Henkilön valinnalla vaikutetaan juuri tällaisiin eroihin.
    Oikeus aborttiin on vastaava tilanne, ei linjaudu puolueessa yhtenäisenä.

    Kolmas raja voi tulla puolueena suhtautumisesta asevelvollisuuteen ja etenkin henkilötasolla kriteereihin, joilla asevelvollisuus määrätään.

    Äänestä

  • "No pakkoruotsi se onkin tärkein asia äänestyskäyttäytymisessä :o)"

    Sittenhän sen voisi poistaa noin vain, jos ei ole millekään taholle tärkeä.

    Äänestä

  • Itsellä ainakin on.

    Valtion on säästettävä, mutta kallista ja tarpeetonta
    pakkoruotsia ei vieläkään ole poistettu.

    Pois pakkoruotsi.

    Äänestä

Roskaa! Mittaus täytyy olla jonkin tahon manipuloima, sillä se on ristiriidassa ruotsinmielisten tahojen aiheesta teettämien galluppien tulosten kanssa!

- pakkoruotsia fanaattisesti kannattava kantahämäläinen työkyvyttömyyseläkeläinen

Äänestä

EK kannattaa pakkoruotsin poistoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


p.akko1 kirjoitti:

http://youtu.be/6mUotcX01Oc

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu