Hei, ostimme talon noin 1.5v vuotta sitten, jonka kylkiäisenä tuli kaksi isoa eri lajikkeista omenapuuta. Viime syksynä toisen omenapuun omenat oli täynnä pieniä pilkkuja ja ne jäivät puuhun talveksi (vasemman puoleinen puu).
Oikean puoleisen puun omenat tippuivat normaalisti myöhään syksyllä, ja olivat saman makuisia kuin kaupasta ostetetut. Vasemmassa omenoiden maku on erittäin(liian) makea ja jotenkin jauhoinen, edes yhtä omenaa ei meinaa saada syötyä.
Tällä hetkellä kumpikin puu lienee terveitä hedelmineen, vasemmassa siemenet ovat jo ruskeita, oikeassa vielä ihan valkoisia, mutta pikkuhiljaa syöntiin valmiita.
Ajatuksena olisi tehdä kotiviiniä omenoista, niin lähinnä siksi kyselen että mitä puita nämä on, liekkö vasemman puoleinen parempi viinille?
KLIKKAA suurentaaksesi
vasemman puoleinen puu: pienempiä omenia, vihreämpiä, sokerisia, kasvaa letkoissa
[URL=http://aijaa.com/tGvaZM][IMG]http://i1.aijaa.com/t/00794/12596164.t.jpg[/IMG][/URL]
Oikean puoleinen puu: isompia, punertavia, normaalin makuisia, kasvaa ryppäissä
[URL=http://aijaa.com/ZDjhXq][IMG]http://i5.aijaa.com/t/00984/12596163.t.jpg[/IMG][/URL]
[URL=http://aijaa.com/oSWFn0][IMG]http://i4.aijaa.com/t/00673/12596165.t.jpg[/IMG][/URL]
Kuvista kahden omenapuun tunnistus
ilkel
7
898
Vastaukset
- ilkel
Tässä toimivat kuvat! kopio teksti ja liitä osoiteriville:
vasen puu: http://aijaa.com/tGvaZM
oikea puu: http://aijaa.com/ZDjhXq
Kaverikuva: http://aijaa.com/oSWFn0- ilkel
Niin ja vielä puiden iästä, lienee 50v tienoilla??
- poltinkarva
ilkel kirjoitti:
Niin ja vielä puiden iästä, lienee 50v tienoilla??
Oikeanpuoleinen puu ehkä Sariola.
- poltinkarva
Vasen puu ehkä Sokeri Miron.
- poltinkarva
Eipä ole tuhka-tarhuri-tumpelo rynninyt tänne tunnistamaan omenapuita. Tuskin tuhka-tarhuri-tumpilo on edes nähtyt omenapuuta.
- meillä on
Oisko tuo vasemmanpuoleinen Valkea kuulas..
- meillä ei ooo
Sori...taitaa sittenki olla Punakaneli..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23814935
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m222291Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?411898- 1771385
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1021300- 281189
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81764Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718