"Pakonomainen, jatkuva ja humalahakuinen eli addiktiivinen alkoholin tai päihteiden käyttö eivät ole luonteeltaan tahdonalaista käytöstä, vaan vakava sairaustila. Pakonomaisen taustalla on päihteiden jatkuvan käytön ja pitkäaikaisen stressin aiheuttama keskushermoston toiminnan muutos. Tämän vuoksi addiktiivisesti päihteitä käyttävä ei yleensä pysty katkaisemaan alkoholin tai päihteen käyttöään ilman ammatillista apua tai katkaisuhoitoa sairaalassa tai katkaisuhoitoyksikössä. Addiktiota ylläpitävä keskushermoston toimintatavan muutos korjautuu hitaasti ja edellyttää 3–6 kuukauden pituista raitista jaksoa. Tämän vuoksi viikon kestävä katkaisu tai raittius ei hävitä tahdosta riippumatonta pakonomaista tarvetta käyttää alkoholia tai päihteitä. Kerran kehityttyään pakonomaiseen juomiseen johtava keskushermoston toiminnan muutos palautuu helposti piitkäänkin kestäneen raittiin jakson jälkeen, jos henkilö alkaa uudelleen käyttää alkoholia tai päihteitä. "
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00194
Alkoholiongelmaisista 10-20 %:lla on taustalla myös joku psykiatrinen diagnoosi. Toisaalta lähes jokaisella alkoholistilla on hoitoon tullessa depressiota, joka kuitenkin häviää 1-3 kuukauden kuluessa. Potilaan tarkempi psyykkinen testaus ja diagnostisointi olisikin pyrittävä tekemään vasta 1-3 kuukautta kestäneen raittiusperiodin jälkeen. Alkoholismin hoidossa on tärkeää kokonaisvaltainen näkemys eli olisi pyrittävä rakentamaan toimiva yhteys terveyskeskusten, A-klinikoiden, sosiaalitoimen ja mielenterveystoimistojen välille.
http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Alkoholi
Alkoholiongelmaisen hoito
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/tunnus/hoi50028
huumeongelmaisen hoito löytyy täältä
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/tunnus/hoi50041
Oen sairaanhoitaja ja tämä keskutelu alkaa ärsyttään kun satun tämän tyyppisiä asiakkaita hoitaan työssäni. Ottakaa asioista selvää.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00194
Alkoholiongelmaisista 10-20 %:lla on taustalla myös joku psykiatrinen diagnoosi. Toisaalta lähes jokaisella alkoholistilla on hoitoon tullessa depressiota, joka kuitenkin häviää 1-3 kuukauden kuluessa. Potilaan tarkempi psyykkinen testaus ja diagnostisointi olisikin pyrittävä tekemään vasta 1-3 kuukautta kestäneen raittiusperiodin jälkeen. Alkoholismin hoidossa on tärkeää kokonaisvaltainen näkemys eli olisi pyrittävä rakentamaan toimiva yhteys terveyskeskusten, A-klinikoiden, sosiaalitoimen ja mielenterveystoimistojen välille.
http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Alkoholi
Alkoholiongelmaisen hoito
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/tunnus/hoi50028
huumeongelmaisen hoito löytyy täältä
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/tunnus/hoi50041
Oen sairaanhoitaja ja tämä keskutelu alkaa ärsyttään kun satun tämän tyyppisiä asiakkaita hoitaan työssäni. Ottakaa asioista selvää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Alkoholistien suojelijat laulavat aina tuota samaa laulua. "ei ole tahdosta kiinni". Kysymys sairaanhoitajalle: Jos henkilö ei juo lainkaan alkoholia, voiko hän sairastua alkoholismiin?
Alkoholismi (sairaus) on tulosta ihan tahdonvaraisesti tehdyistä valinnoita. Huonoista valinnoista toki, mutta silti valinnoista joista ihmisen pitäisi pystyä ottamaan vastuu. Jos polttaa tupakaa voi saada syövän. Jos syö liikaa rasvaa voi saada sydänkohtaksen. jne. Ei kukaan selittele kaaharin kolaria sillä, että "ei hän tahtonut ajaa kolaria". Jos kaahaa ja koheltaa, pahaa tapahtuu, ja sama pätee alkoholin paljoon käyttämiseen.
Alkoholilla on käsittämätön asema yhteiskunnassamme. Monet asiat, joita ei saa selvin päin tehdä, ovat ihan ymmärrettäviä kun ottaa alle hieman viinaa. Niinkö helpolla ihminen voi oikeasti vapautua omasta vastuusta?
Ensimmäinen askel riippuvuudesta parantumiseen on ongelman tunnustaminen: siis niiden väärien valintojen ymmärtäminen.
On toki selvää, että alkoholisti tarvitsee apua, aivan kuten kuka tahansa ihminen joka on päätynyt ongelmiin omasta tahdosta tai vahingossa. Se ei tarkoita että alkoholismia pitäisi _ymärtää_, _hyväksyä_ tai _normalisoida_. Hirttoköysi ei ole oikea ratkaisu alkoholi/huumeongelmiin, mutat aika kovaa kyytiä pitäisi antaa, tämän jatkuvan paapomisen sijasta. Kovat kommentit ovat hyviä siksi että ne antavat vastakohdan yhteiskunnassa liian voimakkaasti esillä olevalle hyväksymiselle, joka (oikein ilmaistuna) mahdollistaa jatkuvan alkoholiongelmien lisääntymisen sekä yksilö- että yhteiskuntatasolla.
arvostelkaapa myös sitten näitä:
liiallinen karkin syönti, tupakka, suolaisen ruuan syöminen,rasvaisen ruuansyöminen, liiallinen liikunnan harrastaminen(eli pakonomaiseksi muuttunut ja sairauden asteelle siirtynyt ) , seksi addiktius, työnarkomania,perheväkivalta, murhat, tapot, raiskaus, insesti, lapsen seksuaalinenhyväksi käyttö, lapsen heitteille jättö, ilkavalta, tuhopoltto, työpaikka kiusaaja, kylä juoruilijat, kylä kyylät, liiallinen vitamiinien syöminen, vessasta lääkeaineiden vetäminen alas, kierrättämättä jättäminen, irtosuhteiden harrastus, turhien lääkkeiden syöminen, turhista lääkärissä juokseminen ja muiden enemmän lääkäriä tarvitsevien paikan vieminen, yleinen piittaamattomuus ja ilkeys kaupoissa ja liikenteessä.... narsistinen luonne joka tuijottaa peiliin ja kyselee "kerro kerro kuvastin ken on maassa kaunehin?"
Löytyy jokaiselle jotain.. keneees sitten tähtäin osuu..osuuko se vähän jokaiseen? jokainen varmaan syylistyy johonkin. isompaan tai pienempään rikkeeseen. alkoholistit ja narkkarit on suurin osa harmittomia. sekavassa tilassa voi tietenkin olla väkivalta käyttäytymistä joissain tapauksissa, mutta enemmän minä tiedän itsemurhia,vahinko yliannostuksia ja tapaturmaisia kuolemia sekä ryöstöjä kuin väkivalta käytöstä. Multa on kuollut läheisiä alkolismiin. tapaturma kuolemia tai maksakirroosia.
Mielestäni lapsen sekuaalinen hyväksikäyttö, murha, tappo, insesti.. ovat enemmän kuoleman tuomion ansaitsevia kuin alkoholistit.
Varsinkin lapsiin kohdistuva seksuaalinen teko. se on jotain sellaista mitä en kyllä ymmärrä. kerisalmi ilmeisesti rankkaa nämä alkoholistit kovemmiksi rikollisiksi kuin ihan murha, tai seksuaalirikollisen. arvonsa kullakin. mä ainakin pidän lapsen turvallisuutta tärkeänä ja ihmishenkeä tärkeänä. toista ei saa vahingoittaa.
Niinhän se menee että jonkun se syntipukin osa pitää kantaa. raamatussa se oli Jeesus joka ristiinnaulittiin ja uhrattiin.
Jonkun se paikka on otettava. JA kukaanhan ei itseään ristille kiikuun halua laittaa joten se syyllinen on otettava ulkoapäin. omia virheitään ei voi paljastaa. Ne pidetään visusti omanatietona. alkoholismi on näkyvää joten sellaisille on helppo heittää syy kaikesta maailman pahuudesta. Jopa ne omatkin synnit on helppoa laittaa alkoholitin syyksi.
joka on synnitön heittäköön ensimmäisen kiven taisi olla raamatun lause. Siellä myöskin sanotaan jotenkin näin: älkää tuomitko ettei teitä taivaanporteilla tuomittaisi.
Jeesus tuomittiin ihmisten silmissä mutta taivaanpoteilla hänet ylennettiin istumaan jumalan isän kaikkivaltiaan oikealla puolella.
Roska maan päällä voikin omata kultaakin kultaisemman sydämen ja olla jossain se arvokkaampi kuin joku maija kerisalmi tai raha rikas yritysjohtaja. päältä likainen puliukko sisältä ehkä jotain hyvin erilaista ja erittäin arvokasta.
Raamattu opettaa elämän oikeita arvoja. Mitä hyvää tämä Maija on tehnyt enemmän omatakseen enemmän arvostusta kuin alkoholisti? missikisoissa toinen? wou!! onpa iso saavutus!
Hyvä kirjoitus nim.merk..Oma valinta.
Kuka muu kuin sinä itse, olet sen pullon huulilles nostanut.
Olisit tuntenut vastuuta silloin kuin sairastuit ties mihin ja hakeutunut silloin apua saamaan. Huomattavan paljon halvemmaksi olisi se käynti yhteiskunnalle tullut.
Ja aivan suhteetonta ja naurettavaa kivittää Kerisalmea hänen näpäkästä lohkaisustaan.
Olen terveydenhuoltoalalla töissä ja aivan älyttömyyksiin on mennyt alkoholistien ja narkkareiden päivitäinen paapominen.
ihmettelen että miten olet läpäissyt empatiaan liittyvät persoonallisuus testit???? ethän tunne osaavan asettua narkkarin tai alkoholistin asemaan ja katsoa maailmaa hänen silmin!
halus vaan leikkiä viisasta....nolosti palailee miss maailma kisoista tokavikana tai vikana kjiäh,kjiäh
alalla PÄIVITTELIJÄ.Toivottavasti et hoitele minua ikinä.oot epäpätevä.
päivittelijä ole kuin itse hörhö