Ellet ole jo kannattanut pakkoruotsin poistoa

niin tee se kätevästi tässä: http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/ vaikka pankkitunnuksiasi käyttäen.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joudutko sinä aikuisena vieläkin opiskelemaan "pakkoruotsia", vai miksi vingut sen poistoa palstalla?

"Pakkoruotsin" poistamista vaativat näkyvimmin ja äänekkäimmin ne henkilöt, jotka eivät osaa puhua ruotsia.

http://www.youtube.com/watch?v=5x-bUTWTTcs

Äänestä

Yhteensä 1,5 miljoonaa suomalaista asuu kaksikielisessä kunnassa. 37 000 suomenkielistä asuu kaksikielisessä kunnassa, jossa enemmistö puhuu ruotsia. Noin 140 000 ruotsinkielistä asuu kunnassa, jossa enemmistön kieli on suomi.

Kielilaki ja kielitaitolaki eivät edellytä kaikilta suomen ja ruotsin taitoa, mutta työpaikat menevät käytännössä kaksikielisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikki mukaan kirjoitti:

niin tee se kätevästi tässä: http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/ vaikka pankkitunnuksiasi käyttäen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu