Kaikessa yksinkertaisuudessaan, käyn muutamia kertoja vuodessa Lieksassa ja menipä minne meni ihmiset toljottaa kattoa ihan ihmeissään? Samaa on mieskin sanonut. Vastaavaa kyttäämistä ei esiinny missään muualla.
Ihan ollaan normaalin näköinen pariskunta 25 / 27 vuotta.
MIKSI?? Onko se niin suuri ihme oikeasti sielläpäin jos joku vähänki ulkopaikkakuntalainen sattuu tulemaan vastaan?
Ihan ollaan normaalin näköinen pariskunta 25 / 27 vuotta.
MIKSI?? Onko se niin suuri ihme oikeasti sielläpäin jos joku vähänki ulkopaikkakuntalainen sattuu tulemaan vastaan?
Vastaukset 63
Vanhimmat
Hommatkaahan miehesi kanssa molemmat lääkitys.
Lääkitys ei auta ilkeisiin juorutoljottajiin!!
Vainoharhaisuutenne lisäksi olette varmasti huomiota herättävä näky,
vaikka kaikessa yksinkertaisuudessanne ette itse sitä kykene ymmärtämään.
http://cdn.ebaumsworld.com/picture/ltcchairman/Jagermeister.png
Erittäin suurella todennäköisyydellä et kuitenkaan ole mikään Lieksan ulkopuolella asuva kirjoittaja, vaan niitä samoja idiootteja jotka lähettävät palstalle kaikenlaista lieksalaisille suunnattua vittuilua yrittäen esittää toispaikkakuntalaista.
" vaan niitä samoja idiootteja jotka lähettävät palstalle kaikenlaista lieksalaisille suunnattua vittuilua "
Ei kannata..! Ohi menee kuitenkin, hienovaraiset vittuilut..! ; )
so.Kohteet ei näköjään ymmärrä tekstiä..!
Ei tälle asialle todellakaan voi muuta kuin nauraa, mutta hieman eri syystä kuin mitä avaaja tarkoitti. Ei Lieksa ole poikkeus, tollottaminen on perin juurin suomalainen ominaisuus. Ainoa poikkeus on pääkaupunkiseudun ydinalue ja sekin lähinnä siitä syystä, että kansainvälistyminen on edennyt riittävän pitkälle.
Kyllä aloittaja on ihan oikeassa. Se johtuu pohjattomasta uteliaisuudesta ja kun ei tunnista, jäädään tuijottamaan, että kukahan se tuokin lienee. Ne ketkä ovat täällä asuneet aina, eivät varmasti edes huomaa käytöstään. Jos vielä ns. ei peruslieksalainen vaatetus, sekin hämmentää pientä kulkijaa.
Olen kyllä eri mieltä tuosta kansainvälistymisestä ja tollotuksesta. Helsinkiläisillähän tai Etelä-Suomalaisilla tunnetusti tapana vaan kulkea sulkeutuneena ja tervehtimättä kanssakulkijoitaan. Paljon reissanneena olen kyllä huomannut että monessa ainakin Etelä-Euroopan maassa ihmiset ovat avoimia ja katselevat mielellään toisiaan. Hymy ja tervehtiminen kuuluu siellä hyviin tapoihin. Itse olen asunut Lieksassa melkein koko ikäni ja luulen tuon tollotuksen johtuvan siitä, että tapana on, että nuorempi henkilö tervehtii vanhempaa tai ainakin hymyillään toisilleen ohikulkiessaan. Meissä Lieksalaisissa virtaa kuitenkin aika paljolti vielä sitä karjalaista ja savolaista iloista verta, että ei osata tuijottaa eteensä kuin muumio toisia ihmisiä tavatessamme. Ollaan siitä ylpeitä ja tollotetaan ja mollotetaan toisiaan ihan vapaasti. Menkööt Etelä-Suomeen ketä se häiritsee.
En ole tiennytkään, että tollotus tarkoittaa samaa kuin luonteva hymy ja tervehtiminen. Aina sitä näköjään jotain oppii, vielä vanhoilla päivillään.
Se tollotus on monesti kesäisin nähty. Katseen ja hymyn ymmärtää, mutta se pitkään jatkuva tollotus, pysähtyminen, pään melkein 180 astetta kääntyminen kertoo paikallisten pienuudesta. Sukulaiset kertoo, että Lieksassa porukat tietää kuka kulki, missä, monenko aikaan, pieraisiko, kävikö viina kaupassa, ostiko kaljaa, oliko yksin, oliko humalassa, minkälaiset vaatteet....
Lista on hyvin spesifinen ja tarkka.
Juoru organisaatio toimii kellon tarkkuudella.
Osa vielä kehittää itse niitä juttuja lisää.
Kuka onkaan myös katsonut, koska näit näin tarkasti kääntymiskulman ;)))
Kyllä näin on. Olen monta kertaa ihmetelly kyseistä ilmiöö kun minun liikkumiset tiedetään kellon tarkkuudella ja mitä olen kaupasta ostanu. Alussa se huvitti, mutta nykyään ärsyttää. mitä ihmettä se kenellekkää kuuluu missä liikun ja mihin aikaan.
Kysymys on hormonaalisista toiminnoista melko pitkälle. Lieksassa on vanhuksia aika paljon. Monet naiset ovat mummoutuneet ja hormonit ovat lopettaneet hyrräämisen. Vanhemmilla miehillä testosteroni laskee selkeästi 40 ikävuoden jälkeen. Testosteronin lasku naisistaa ja tekee alttiimmaksi mielialan vaihteluille. Elämässä ollut aiemmin seksuaalista kanssakäymistä. Kun se loppuuon on saatava jotain tilalle. Vaihdevuoteiset naiset ja miehet ovat alttiita omassa hormoni epätasapainossa tasottamaan tilannetta tavalla tai toisella. Yksi esimerkki on toisten asioihin puuttuminen ja niiden setviminen, vaikka olisi ennemminkin paikallaan omaa tilannetta selvittää. Tilanne on nurinkurinen, eikö totta? Kaikki ihmiset eivät ole rationaalisia. Lieksassa eritoten vaikuttaa olevan varsin "erilaista" väkeä.
Lisäksi on paljon peräkammarinpoikia joille naisen kanssa olemminen on vieras käsite. Tilalle tulee toisten asioiden setviminen yllättävän usein.
Kun siihen lisätään viinalla läträäminen ja porukka jossa tyhmyys niinsanotusti tiivistyy, se poikii vaikkapa esimerkiksi toisten kyttäämistä ja asioiden vatvomista.
Lieksassa lähtökohdat ovat hyvin erilaiset, verrattuna vaikkapa kaupungin populaatioon, missä on kaiken ikäisiä sosiaalisessa kontaktissa. Se tervehdyttää. Lieksassa vinoutunut kyylääminen on ottanut vallan kun ei ole elämässä oikein sitä varsinaista sisältöä, eli aktiivista toimivaa parisuhdetta.
"Kaikessa yksinkertaisuudessaan, käyn muutamia kertoja vuodessa Lieksassa ja menipä minne meni ihmiset toljottaa kattoa ihan ihmeissään?"
No jopas. Että oikein kattoa ne toljottaa. Minä en toljota kattoan vaan seinää, ikkunaa ja jopa ovea.
Odotan näet, että siitä ovesta tulee Etelän Hieno (Nurmeksen Nuija) toljotettavaksi.
Miksi tuossa on muuten kysymysmerkki? Mitä kysynet kun se ei käy ilmi tuosta sanamuodosta?
a auta armias, jos eivät tiedäkään sinusta kaikkea. Kirjoitat tietenkin naamakirjaan kaikkien nähtäville puuttuvat tiedot tapaamisistasi, ostoksistasi, WC-käynneistäsi ja muista intiimeistä touhuistasi. Kivahan niitä on lukea.
Olisko tullut pieni kirjoitusvirhe aloittajalle. Yksinkertaisena puutuit siihen, etkä itse ongelmaan. N ussit sitten pilkkua vaan?
Minusta lieksalaiseen perinteeseen kuuluu etenkin talviaikana seisoa suu auki ja karvahattu päässä jos on outoja ihmisiä liikkeellä! Martti "huuhaa" Innasen tauluissa on juuri kuvattu hienosti sellaisia ihmisiä jotka tuijottaa outoja vieraan paikkakunnan eläjiä! Mutta eihän ne vieraspaikkakuntalaiset sitä ymmärrä vaan ottaa heti herneen nenuun!
Tuo tollottaminen on normaalia. Lieksalaiset ovat tottuneet muutaman viimevuoden aikana kovin oudon näköisiin ilmestyksiin kaduillaan. Niinpä normaalin näköinen suomalaispari herättääkin huomiota.
Lieksalainen siis pysähtyy tollottamaan suu ihmetyksestä avoinna että voiko tuollaisia olla enää olemassakaan.. tähän malliin:
http://www.ouka.fi/image/230x281ximage_gallery,quuid=834f3804-1210-4a3f-aee1-faf372d993f9,agroupId=477502,at=1368608958393.pagespeed.ic.sWlQ9ekPRY.jpg
Voi v ittu mitä juntteja!! Onneksi en ole syntynyt Lieksaan. Älyäisivät käydä sen narunpätkän ja mennä sinne kiikkuun:)))
Sinnuu vaan nyt kyrsii kun meni yksi ketju harakoille.
Pitäisikö aloittajan puolisoineen katsoa peiliin. Jos syy olisikin siellä.
Ei tarvitse peiliä aloittaja vaan paikkakuntalaiset. Täällä vahditaan, kytätään, juorutaan ja ollaan niin pahanilkisiä kuin vain olla.
Entäs jos kaikki eivät olekaan samanlaisia kuin sinä?
olen varmaan poikkeus muualta muuttaneenna,eipä ole tuijotus,juorut,kateus ym.haitanneeet ....se heille suotakoon jos saavat päiväänsä jotain kiksejä...täällä on hyvä paikka asua ja olla kun ei välitä eräitten mainituista ominaisuuksista
Toljottaminen on tosiaan kehä kolmosen ulkopuolella esiintyvä ilmiö. Sisäsiittoisuus ja tynnyrissä eläminen korven keskellä ei tarjoa eikä kehitä juuri mitään, niin kaikki siitä poikkeava on maailman ihmeellisin asia.
Lähi-Itäkeskuksessa ei toljotella! Viettäkää siellä rauhallista aikaa.
Kyllä Lieksan junttius on ainutkertaista Suomessa. Kertoo sisäsiitoisuuksien tuomista kehitysvammoista. Tynnyreissä ja metsissä kasvaneista ei mitenkään voi tulla älynjättiläisiä, suonemme sen heille kuitenkin anteeksi.
Lieksalaisissa tosiaan tyhmyys paistaa ulos selvästi. Tyhjä katse, suu vähän avoinna, kädet puolivelttoina roikkuu sivulla, omahyväinen ymmärtämätön katse seuraa puolitiedottomana ohikulkijoita.
sassarat ja saparot tunnetaan ja tollotusta jatketaan.
Pölöhöt! Taidatkin ite toljottaa kun tiedät noin hyvin että pääkin kääntyy sen 180 astetta. :) Kyllä kaikenlaisia toljottajia löytyy joka paikkakunnalta, baarissa suorastaan joka toinen toljottaa ja osa niistä jopa intoutuu huutelemaan.
Sehän on vaan positiivista, että huomataan! Olkaa onnellisia ja iloisia, ettette ole kuin ilmaa...
Vai kattoa toljotetaan. Voisit kertoa tarkemmin mitä kattoa toljottivat. Tietäsi käydä vilkaisemassa mikä katossa on vikana.
Vuoden lieksalainen esittäytyy. "No hänet myö iänestettiin parraaks ku sillon nii haaskat jutut" Maire 92v
Mies tulee räkänokastakin, muttei turhan naurajasta.
Sitä se sisäsiittoisuus ja homoilu Lieksassa teettävät. Yks on idiootti toinen homo kolmas homo peräkammarinpoika neljäs muuten vaan pikkasen yksinkertainen. heh
Niin, se yksinkertainen kirjoittaa samaa juttua kerrasta toiseen siitä millaisia lieksalaiset ovat.
Veikkaan, että noista Lieksalaisista tollottajista toinen oli homo ja toinen vaan muuten ruma nainen
Kuukausi sitten kävin viimeksi näillä sivuilla, aivan eri syistä. Nyt Hyvin huvittava tämä keskustelu. Täyttä skeidaa. hah. Polttopisteitä on muuallakin, kuin ihmetellä jotain vierasta. Sitä paitsi, kukaan ei Lieksassa katso pitkään, ihmetellen, esim. tummaihoista ei tartte kauan katsoa, on nähty, ja kauan täällä. Onkohan evoluution uudelleen luoma ketjun aloittaja.. Mutta varokaa kuiteskin suhteita tuntemattomien kanssa. Höpöt poset koikille pöljille.
Tummaihoiset on nähty, normaalit vaaleat möllöttämisen arvoisia.
Toivottavasti tummaihoiset alkaa tollottaa tolloja lieksalaisia takaisin. Niissä junteissa riittää ihmettelemistä...
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://img.totaloutdoornetwork.com/UserFiles/15/159/15929/redneck.jpg&imgrefurl=http://www.fishingbuddy.com/redneck_words_for_today&h=289&w=450&sz=13&tbnid=Ej88xn4flwDG5M:&tbnh=85&tbnw=133&zoom=1&usg=__1NOTMybFch-lKrr01-xNQkCFLyc=&docid=250OoMrglb-LYM&sa=X&ei=3OkdUu3OF-KN4ASRk4HwCQ&ved=0CFoQ9QEwDQ&dur=0
Lieksalaisia poikia viime syksyltä
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://i251.photobucket.com/albums/gg286/marcusbushwick/blog fodder/hillbilly.jpg&imgrefurl=http://uncutdiamond.wordpress.com/2008/05/15/hillbillys-hillbilly-factor/&h=366&w=350&sz=15&tbnid=H9QXvquTob8DRM:&tbnh=87&tbnw=83&zoom=1&usg=__9d45qPiYvk57mYhq-Y-CjKf4gBo=&docid=UayH7LZCgm3jbM&sa=X&ei=6esdUrmLHa734QSQyYBA&ved=0CDMQ9QEwAQ&dur=10582
Romppaisen veljekset kylän tuntumasta
Ja tumputus jatkuu........
AP:llä on persoonallisuus häiriö joka vaatii lääkitystä.
Persoonallisuushäiriö kirjoitetaan yhteen. Persoonallisuushäiriöön ei ole lääkitystä.
Mitähän alemmuuskopleksia ketjun aloittaja oikeen poteekaan!..Mie ole itse huomannut että toljottaminen ja tuijottaminen loppuu hyvin äkkiä, kun tuijotan toljottajaa tiukasti takaisin! Peli päätyy aina minun toljotusvoittoon ja henkilön pää kääntyy tuijottamaan ihan muuta!...Ei tuon kummenpaa tartte niin mulkkaus loppuu ku seinään !
Uusi bisnesidea:) Mulkkauksen SM ja MM kisat Lieksaan.
Seuraavan kerran kun joku ostoksilla mulkkaa, niin lyön välittömästi avokämmenellä niskaan, katsokaapas vaan...
Kaupassa käydessään ihmiset ostoskärryjen takaa kilpaa mulkkaa toisiaan. On aika terveen oloista toimintaa.
Romppasen veljeksillä kun olisi vielä korvat pikkaisen alempana, niin a vot!
https://www.youtube.com/watch?v=-LUKy-q2LKg
Tuo biisi on kun tehty Lieksan homoille
oon miettinytkin, että suomalaiset ei opeta lapsiaan olemaan tuijottamatta. Se on RUMA tapa, jota aikuisetkin harrastaa. Ihan käy sääliksi kun lapsia ei opeteta tavoille sitten niistä kullannupuista tulee "vaan" normaaleja hankalia teinejä. Käytös on "normaalia" ja naureskellaan. Kaikki lähtee kuitenkin siitä että ollaan laiskoja kasvattamaan
Äläpäs hirveästi yleistä. Sinä arvostelit juuri vanhemmat ja heidän lapsensa. Keskenään teinit kähisee mitä kähisee, mutta yksikään teini, murkkuikäinen ole ollut ongelma ja niitä näen paljon. Olen itse nähnyt sittarissa kun aikuiset ihmiset ihan tönimällä tönii ostoskärryillä nuorta teiniä joka oli äitinsä kanssa ruokaostoksilla juhannuksen aaton aattona että huhheiaj vaan sullekki. Tämän päivän nuoriso osaa todella käyttäytyä, mutta sitä saa mitä tilaa, eiks vaan ?
Ei täällä toljoteta vaan ulkopaikkakuntalaisia, täällä akat pyöräillään joka päivä kaupunkiin kytikselle jos vaikka "sais" ?
...jos vaikka "sais"...
Taidat tarkoittaa jos vaikka sais JUORUILLA
Vai tarkoititko jos vaikka sais seksiä?
No se seksin saaminen aivan turha toivo, sillä näet peräkammarinpoika kammoaa ainakin heteroseksiä.
Ei Lieksassa toljoteta vaan TÖLLÖTETTÄÄN !
Lieksassa omat sääntönsä. Höpötellään joutavanpäiväistä, eikä valmista tule. Lyödään puukoa tutullekin selkään kun selän käännät. Naaman edessä ollaan mukamas niin rehtiä. Katteeton itseriittoisuuden määrä on suuri. Pitäisi olla antamassa ja tekemässä puolesta, ilman korvausta. Takaisin saa tyhjän pyydettäessä, kieroutta ja itaruutta turhankin usein.
Näitä juttuja lukiessa, ei voi muuta kuin ihmetellä lieksalaisten tyhmyyttä, typeryyttä, sisäänpäin kääntyneisyyttä, kieroutta jne.
Sinne on rakennettava kiertotie, ettei vain vahingossakaan joutuisi Lieksaan Suomessa matkaillessaan.
Useimmat viestit tulevat muualta kuin Lieksasta.
Kyllä, kieroutta riittää Lieksassa vaikka muille jakaa. Täällä selkään puukottamista pidetään "normaalina". Jos et puhu p askaa ja lyö puukkoa, olet jotenkin joukkoon kuulumaton ja ulkopuolinen.
No näinhän se on, notta muualtahan ne kirjoittelee. Varmasti Helsingistä asti viestittelevät tai näin tietokoneaikana vois viestit tulla vaikka Amerikasta...
Perkele, Afrikasta ne sittenkin tulevat tai Kiinasta...
Etteikö lieksalaiset ota kantaa saitillansa?? Muut viettävät aikaa Lieksa saitilla ja keskustelevat lieksalaisten asioista.
Pitäisiköhän lieksalaisten sitten avata se sanainen arkku, puoliaan pitääkseen....??