Då behöver ju finnarna inte läsa ryska.För den delen har vi ju en enorm reserv av inflyttade ryskatalande invandrare.
Så bra att ryssarna börjar studera finska.
jättebra
5127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Opetelkaa te surut myös vaan kiltisti "pakkosuomenne", niin meidän suomalaisten ei tarvitse pakolla opetella naapurimaan kieltä.
Största delen av oss svenskspråkiga lever ju vårt vardagsliv på finska,arbete och liknande.Ändå tycker ja att vi borde ha rätt till samhällstjänster på vårt modersmål.Även om man klarar vardagen på finska så betyder det inte att man fullständigt förstår "byråkratifinskan ".Något borde vi väl också få för våra skattepengar ?
Ryssar måhända skall hellre studera svenska som förr i tiden när svenska skolor var fulla med ryska emigranters barn och barnbarn. Svenska är ju ett lättare och bekvämligare språk och porten till den stora världen..
Ryssar gillar svenska, det vet vi.
Lättare att lära sig.
Jodå, det är sant det.
Då när nöffena har flyttat tillbaka över till volgakurvan, blir det mera rum för vänliga grannar...heh.