Haiseeko Heurekan henki?

Halpa silli

Tämä pönötystilaisuus on Kataisen epätoivoinen yritys saada kansakunta innostumaan toivotalkoisiin. Se minkä olen tämän tilaisuuden uutisointia seurannut, ei paljon vakuuta.

Näyttäkööt nämä "arvovaltaiset kutsuvieraat" ensin itse esimerkkiä valmiudesta muutoksiin ja elintason heikennyksiin omalla kohdallaan. Odottelen tässä sensuuntaisia julistuksia. Oma talouteni ja työkykyni ovat jo tarkassa käytössä.

18

108

Äänestä

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä tulee

      TV1 nyt

    • """"""

      Ne mulkareet siellä kehuvat itseään ja miettivät miten kusettaa kansaa lisää.

    • ---

      Rötösherrat ja -rouvat siellä helistelee sanoja ja haluaa että kaikki hyvät kansakunnan lampaat tahkoavat heille lisää rahaa.

      • Ei ole mitään uutta kutsua päättäjiä koolle ja antaa näille kokoontumisille mediatilaa.

        Uutta olisi antaa kansan päättää itse kipupisteidensä hoitamisesta. Voisi aloittaa sitovan kansanäänestyksen ottamisesta käyttöön.

        Tulee ihan mieleen Ranskan ylhäisö ennen suurta vallankumousta. Yksikään heistä ei elä niukkuudessa, mutta kyllä ollaan valmiita kansalaisille sitä tyrkyttämään ja kansalaisia syyllistämään.

        Puheenvuorot eivät tuoneet mitään uutta. Mitenkä toisivatkaan? Jos ei tuo jengi tähän mennessä ole oikeudenmukaisia ja toimivia ratkaisuja keksinyt, niin miksipä keksisi nytkään?


    • Turha joukko

      Miksi Vanhanen oli kutsuttu sinne? Siltä tuli taas sitä tuttua poliitikkopohjaista, mutuun perustuvaa liirumlaarumia, jolle työelämän käytäntö sanoo ei kiitos.

      Vanhasen johtama hallitus kykeni negatiivisiin muutoksiin ja elintason heikennyksiin. He saivat aikaan Suomen suurimman valtiovelan (alku Suomen nykyisille rahavaikeuksille) ja yli 14 000 ihmisen työttömyyden. Lienee turha erikseen mainita mitä yli 14 000 ihmisen työttömyys merkitsi heidän perheilleen ja hyvinvoinnille. Siitä huolimatta Vanhanen oli kutsuttu Kataisen foorumiin.

      • Näytti olevan siellä uudempikin tapaus Keskustasta, Sipilä. Kenties tuleva pääministeri. Kokoomusta ja työnantajapuolta askarruttaa nyt kovasti, syntyykö millainen linkki Sipilään.

        Eikä se merkitse linkkiä Keskustan kenttäväkeen, eikä muuhun rahvaaseen.

        Nyt ei ole kyse talvisodasta, vaan myydyn maan helppoheikkihallituksen kiillotusyrityksestä.

        Kyllä Suomi taistelee, mutta ei käskystä, vaan voiman ja uhrautumisen tunteesta. Sitä mielialaa eivät luo nuhruiset eliittiseminaarit.


    • Tri.Sorbusnappo

      Zyklon B:tä tuonne pitäisi kaasuttaa. Tämä ei ollut vihapuhetta, vaan ongelman ratkaisua.

    • voi vtulla päähän

      Ruotsinkielinen toimittaja ämmä jo kaipasi mamujärjestöjä osallistumaan ideointiin : D

    • liipattu nulkki ulos

      Suomalaisia on pimeässä pidetty ja valheilla elätetty.

      Ikävä että asia jatkuu.

    • konstitmonet

      kyllä haisee. ei yhtään ideaa suomen pelastamiseksi, suomen pelstaminen on vielä hetken mahdollista, mutta ei tavallisen tuottavan työntekijän eläkeijän eikä palkanalennuksilla.

    • waler

      Kataisen idea oli se,että suomalaiset vihdoinkin ymmärtäisivät
      kuinka paha taloudellinen tilanne meillä on.??????

      sipilä sanoi suomalaisen jo tietävän?

      lisää tämmöistä,ja suomi nousee.!
      eikä maksa paljoo,kutsua kerma paikalle.???

    • Veroparatiisi ay

      Miksi siellä on ammattiliittojen väkeä. Liitot eivät maksa veroja ja elävät verosubventioilla. Ne syövät duunarin pöydässä eli työmiehen palkkaa puoli miljardia vuodessa.

    • nauretaan noille

      Tuo sakki laukoi itsestään selvyyksiä. Taustalla kuitenkin eläkeiän nosto ja sosiaalitukien romuttaminen. Haisee ja pitkälle. Kansaa yritetään peloitella, mutta hymypoikapatsasmainen Katainen epäonnistuu taas.

    • waler

      Kapitalistiunelma:

      Suomalaisia riveittäin tunkkaisessa tehdashallissa tekemässä
      halpavaatteita 2.euron tuntipalkalla.

      ja "kim jong kokkari "käy tervehtimässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      119
      783
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      20
      716
    3. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      639
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      567
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      517
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe