Hei!
Kaipaisin asiallista keskustelua siitä millaisia syitä teillä on ettette hyväksy lapsenne puolisoa?
Itselläni olisi pitkä tarina kerrottavana, mutta näin lyhyesti sanottuna olemme noin 40 vuotias työssä käyvä normaali pariskunta, jolla on lapsia ja omakotitalo. Yhdessä olemme olleet noin 10 vuotta, joista 7 naimisissa.
Parisuhteemme voi hyvin ja rakastamme myös lapsiamme ja huolehdimme heistä hyvin.
Ainoa ongelmamme ovat olleet miehen puolen vanhemmat, jotka eivät hyväksy miniäänsä. Mies on kyseisten vanhempien ainoa lapsi.
Kyseisille isovanhemmille emme ole tehneet / sanoneet mitään pahaa päinvastoin olemme yrittäneet kaikkemme, että välimme olisivat säilyneet hyvinä ja he olisivat voineet nauttia lapsenlapsistaan ja eläkepäivistään.
Isovanhemmat vaan ovat näyttäneet inhonsa miniäänsä kohtaan jo alusta saakka ja heidän käytöksensä on ollut meitä ja varsinkin miniää kohtaan aivan hirveää.
Lopulta tilanne ajautui siihen, että appi kävi miniään käsiksi poikansa nähden jolloin hän sai porttikiellon kotiimme noin puoli vuotta sitten.
Olemme keskustelleet paljon asiasta ja emme keksi mitään syytä miksi nämä isovanhemmat inhoavat miniäänsä niin paljon. Syytä olemme epäilleet, etteivät he ole koskaan osanneet ns luopua pojastaan.
Tilanne harmillinen kaikkien puolesta :(
Joten nyt rakkaat isovanhemmat, anopit ja apet kertokaapa, mikäli teillä samanlaisia ongelmia miksi vihaatte lapsenne puolisoa?
Hyvät isovanhemmat miksi ette hyväksy lapsenne puolisoa ?
4
432
Vastaukset
- Tobias*
Saatatpa hyvinkin olla oikeassa siinä, ettei ainokaisen irtipäästäminen omaan aikuiselämään ja parisuhteeseen ole pojan vanhemmilta onnistunut juoheasti, jos lainkaan. Kyllähän tilanne vanhempien ja sittemmin jos hyvin käy isovanhempien kohdalla on niin, että kenekäs valintaa sitä kunnioittaa, jos ei oman ja itse kasvattamansa lapsen?
Puoliso ja elinkumppani valitaan vain ja ainoastaan itselle, ei vanhemmille tai appivanhemmille. Toivottavasti tilanne muuttu paremmaksi, sillä näin isovanhempana totean, että juuri isovanhemmathan tuossa eniten menettävät ja jäävät montaa iloa ja hauskuutta paitsi:) - Nyt hyväksyn...
...vaikka eihän asia minulle kuulu.
Itse en hiljaa mielessäni hyväksynyt tyttäreni miestä siksi, että hän oli sekakäyttäjä, työtön, epäsiisti ja väkivaltainen ja hänen ainoa tarkoituksensa oli saattaa nainen äkkiä raskaaksi ja ns. "pallo jalkaan". Onneksi näin ei käynyt ja lyhyt liitto päättyi omaan mahdottomuuteensa.
Nyt tyttärelläni on ihana, sosiaalinen, empaattinen ja työssäkäyvä, korkeasti koulutettu puoliso. Enkä ole isovanhempikaan - luojan kiitos! - meidän miniä
Meillä on maailman paras miniä perheessämme, eli veljeni vaimo. Hän on ihanasti huolehtinut vanhemmistani ja kunnioittanut heitä mahdottomuuteen asti. Sydäntä särkee kun näen miten hän kärsii kun vanhempani kiusaavat häntä :( Alussa pari vuotta tilanne oli tosi tuskainen - silloin puhuin vanhemmilleni nykyisen miniän puolesta ja olenkin siitä asti pitänyt hänen puoliaan. Tämä on auttanut hieman.
Miniä on hyvän kodin hyvätapainen tyttö, mutta eri uskontoa kuin appivanhempansa. Kenties tässä ongelman ydin.
Arvostan paljon että olet ollut kärsivällinen. Itsekin huolehdin appivanhemmista jotka näkevät minut vihollisena. Itse ajattelen että kärsivällisyyteni palkitaan kun omat lapseni löytävät puolisonsa. Kenties karma muistaa ja palkitsee minut miniällä joka on kärsivällinen minua kohtaan silloinkin kun teen itse virheitä - mummo neljälle
Tällaisissa tapauksissa pitäisi mennä perheneuvolaan tai seurakunnan diakonissan tai papin puheille teidän kaikkien jossa ottaisitte esille kaikki asiat jotka kivistävät ja hiertävät välejänne. Eihän tuo ole normaalia että käsiksi käydään henkilöön joka on omaa perhettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20215015Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610490Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy919919Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089321Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519149Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806490Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1636147Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump156005Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri325579