Help!
Mikä tässä koodissa mättää? Muuten linkit näkyvät oikein, mutta a:active ei pysy/toimi. Eli sivu jolla ollaan ei pysy aktiivisena tyylitiedoston määritelmillä. a:hover toimii.
a {
list-style-type: none;
font-family: verdana, helvetica, arial, sans-serif;
font-size: 10px;
line-height: 2em;
}
a:link, a:visited {
font-weight: bold;
color: #606060;
text-decoration: none;
}
a:hover {
font-weight: bold;
color #996600;
text-decoration: underline;
}
a:active {
font-weight: bold;
color: #996600;
text-decoration: underline;
}
Kiitos jos autat!
A:active ei toimi.
3
236
Vastaukset 3
- fkdslöfksdlökölsdköl
- Not foolable
Kysymykseen "Mikä tässä koodissa mättää?" rehellinen oikea vastaus on "suunnilleen kaikki". Turha list-style-type-asetus, Verdana, pikselimääräinen fonttikoko, suhteettoman iso rivinkorkeus, linkkien lihavointi jne.
Jos nyt kuitenkin keskitytään siihen, mitä tässä luullaan varsinaiseksi ongelmaksi, niin syynä on, että :active ei tarkoita alkuunkaan sitä, mitä oletetaan. Tässä oikea määrittely:
http://www.w3.org/TR/CSS2/selector.html#dynamic-pseudo-classes
Se siis ei tarkoita ”nykyistä sivua”. Mitään sellaista käsitettä ei edes ole CSS:ssä.
Kyseinen ongelma katoaa (logiikan pöllähdyksessä, in a puff of logic), kun sivut tuotetaan niin, että mikään sivu ei sisällä linkkiä itseensä. Sellaiset linkithän ovat paitsi turhia myös haitallisia käytettävyyden kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901399
- 47811
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit66745- 92745
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde68719- 20679
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o148670- 53618
- 51612
- 47611