Hopsan, 24set,
pitkään on vaivannut ajatus siitä miten voisi parhaiten kohdistaa apua sellaisiin maihin jossa ei tällä hetkellä oikein ole mahdollisuutta päästä ns. alkuun elämässä, kuten katastrofialueet, latinalaisen amerikan maat ja tietenkin afrikan alueet. Nyt kun kuitenkin selailin noita kotimaisia tai ainakin kotimaan konttoreiden nettisivuja, niin tuntuu että niissä ovat summat jotenkin hullunkurisia. Pikaisella lueskelulla parhaimmillaankin suomen toimintojen pyörittämiseen menee 25% tuotoista.
Eli jokaisesta parikymppisestä menee viisi euroa toimiston pitämiseen Helsingin keskustassa, näin karkeasti ilmaistuna.
Pidän esimerkiksi vaikkapa lypsävän lehmän ostamista perheelle erittäin fiksuna tukena joka auttaa alkuun, mutta esimerkiksi tämän avun "hinta" on yhdellä kotimaisella sivulla 400 euroa / 500 USD, kun terveen lypsävän lehmän hinta pikaisella googlettamisella on n. 150 USD keskimääräisillä afrikkalaisilla markkinoilla. Mistä tämä ero syntyy? Onko parempia tapoja auttaa suoraan?
Mikä on paras tapa kohdistaa suoraa apua?
667
2
295
Vastaukset 2
- Sharyn..
Ylivoimaisesti paras ratkaisu kaikkien kannalta on lähettää meillä notkuvat somaloiset auttamaan, nehän ovat jo Suomen saaneet nousukiitoon..
- ergfbfnj
isin veneilevä poika
päiväntasaajan Guinean toinen varapresidentti Toedorin Obiang on hankkinut saksasta 380 miljoonan euron veneen.
v 2009 hän vuokrasi huviveneen välkimerellä 50 000 € päivähintaan.
Hän on tilannut pariisista kymmenen urheiluautoa.
Köyhä kansa ei valita.
Obiaginb isä nousi valtaan 2 003 sotilakaappauksella ja ny hän on
julistanut itsensä jumalaksi joka saa surmata kenet haluaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS631947Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13840Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52746Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke42679- 43631
- 80606
- 47604
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29536- 47524