Mikä on paras tapa kohdistaa suoraa apua?

667

Hopsan, 24set,

pitkään on vaivannut ajatus siitä miten voisi parhaiten kohdistaa apua sellaisiin maihin jossa ei tällä hetkellä oikein ole mahdollisuutta päästä ns. alkuun elämässä, kuten katastrofialueet, latinalaisen amerikan maat ja tietenkin afrikan alueet. Nyt kun kuitenkin selailin noita kotimaisia tai ainakin kotimaan konttoreiden nettisivuja, niin tuntuu että niissä ovat summat jotenkin hullunkurisia. Pikaisella lueskelulla parhaimmillaankin suomen toimintojen pyörittämiseen menee 25% tuotoista.

Eli jokaisesta parikymppisestä menee viisi euroa toimiston pitämiseen Helsingin keskustassa, näin karkeasti ilmaistuna.

Pidän esimerkiksi vaikkapa lypsävän lehmän ostamista perheelle erittäin fiksuna tukena joka auttaa alkuun, mutta esimerkiksi tämän avun "hinta" on yhdellä kotimaisella sivulla 400 euroa / 500 USD, kun terveen lypsävän lehmän hinta pikaisella googlettamisella on n. 150 USD keskimääräisillä afrikkalaisilla markkinoilla. Mistä tämä ero syntyy? Onko parempia tapoja auttaa suoraan?

2

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sharyn..

      Ylivoimaisesti paras ratkaisu kaikkien kannalta on lähettää meillä notkuvat somaloiset auttamaan, nehän ovat jo Suomen saaneet nousukiitoon..

    • ergfbfnj

      isin veneilevä poika

      päiväntasaajan Guinean toinen varapresidentti Toedorin Obiang on hankkinut saksasta 380 miljoonan euron veneen.
      v 2009 hän vuokrasi huviveneen välkimerellä 50 000 € päivähintaan.
      Hän on tilannut pariisista kymmenen urheiluautoa.
      Köyhä kansa ei valita.
      Obiaginb isä nousi valtaan 2 003 sotilakaappauksella ja ny hän on
      julistanut itsensä jumalaksi joka saa surmata kenet haluaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      63
      4885
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      128
      3497
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3104
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2247
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      448
      1921
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1578
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1347
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      63
      1271
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1097
    10. 47
      1042
    Aihe