LAPSIPERHEIDEN AHDINKO

Suomessa kaikki maksaa maltaita.

Erityisesti isot asunnot joita neliöitä juuri lapsiperheet tarvitsevat.

Lapsiperheet myös pyrkivät pysymään mukana... mm. harrastamaan jolloin tarvitaan polttoainetta, päivittäin... mutta se on hyvin raskaasti verotettu.

Velkataakka nuorilla perheillä on usein kohtuuttoman suuri.

Jos jostain leikataan niin ehkäpä kaikkein huonoin kohta olisi lapsiperheet, tuoreet kodit joissa opintovelat painaa päälle, asumiseen pitäisi saada rahaa, vaippoihin jne, jne.

Miksi tartutaan välttämättömään perusturvaan kun Suomessa tuhlataan rikkaille maataloustukia, jättieläkkeitä, älyttömiä julkisen sektorin palkkoja jne, jne?

Hallituksella ei leikkaa... mutta hallitus leikkaa:
"Kotihoidon tuki näyttää helpoimmalta kohteelta, kirjoittaa Juha Keskinen."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013082817423532_uu.shtml
8179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Perusturva on jo muutenkin menettänyt merkitystään... kaikki on kallistunut aivan sikana.

Äänestä

Kaikkein pahin hyysäyksen kohde, mitä verorahoilla voidaan tehdä, ovat ehdottomasti LAPSET. Jos vanhemmilla ei riitä äly, ahkeruus tai muu positiivinen ominaisuus sen verta, että pystyy itse elämättämään ja kasvattamaan omat lapsensa, niin NÄIDEN LASTEN OLISI KUOLTAVA.

Se on näin se luonnonlaki. Ei luonnossakaan veronmaksajalinnut riennä ruokkimaan poikasia, jos emolla on jokin sairaus ja ei siten tähän kykene. Nämä poikaset tuhoutuvat ja SE ON OIKEIN myös ihmiskunnassa.

Muussa tapauksessa kohtalonamme on geneettinen rappeuma, kun huonot geenit lisääntyvät parempien geenien kustannuksella. Taannumme älyllisesti jne.

Valitettavasti, ihmisillä juuri pienokaiset ja lapset ovat se kaikkein todennäköisin empatian ja auttamisen halun kohde. Nälkää näkevä itkevä lapsi herättää helposti halun ojentaa ruokaa tai rahaa ja auttaa pienokaista selviytymään, mutta tässä kuitenkin valitettavasti RIKOTAAN LUONNON IKUISIA LAKEJA VASTAAN, joiden mukaan heikompien, sairaampien, tyhmempien jne. yksilöiden on tuhouduttava elon kamppailussa.

Tällä tavoin lapsia ja lapsiperheitä auttamalla itseasiassa tuhotaan ihmiskunnan olemassaolon edellytykset! Sääli on sairautta.

Äänestä
  • kunnes jäikin itse työttömäksi kun lapset olivat jo ehtineet syntyä. Hupsista keikkaa! Empatia tekee meistä ihmisiä, erottaa eläimistä! Osa on jäänyt eläimen tasolle kuten sinä.
    Siitä olen samaa mieltä, että köyhiä ja sairaita ei tule kannustaa lasten tekoon. Kenties tulisi olla jokin testi jolla mitata henkistä kehitystä. Henkisesti vajaaälyisillä tulee ongelmia! Raha ei niinkään ratkaise.

    Äänestä

Kannattaisi mennä töihin kun ei nykyaikana pärjää pelkällä sossutuella.

Äänestä

"Suomen lapset putoavat vähiten köyhyysrajan alle
29.5.2012 16:35
STT
Köyhät lapset elävät Suomessa vähemmän köyhyysrajan alapuolella kuin muissa rikkaissa maissa, selviää Unicefin raportista.
Kun mitataan lasten köyhyyden syvyyttä, Suomen tilanne on paras OECD-maiden vertailussa. Esimerkiksi Ruotsi jää sijalle 22 ja Tanska sijalle 32. Huonoin tilanne on Yhdysvalloissa.
Köyhien suomalaisperheiden keskitulot jäävät 11 prosenttia alle köyhyysrajan, kun Ruotsissa vastaava luku on 21 ja Tanskassa jopa 33 prosenttia.
Unicefin mukaan tilastot eivät välttämättä kerro maan vauraudesta, vaan ovat seurausta poliittisista päätöksistä. Huolimatta köyhyyden syvyydestä Suomen lailla myös Ruotsissa ja Tanskassa vain pieni osa lapsista on köyhiä."
http://www.hs.fi/kotimaa/Suomen lapset putoavat vähiten köyhyysrajan alle/a1305571797397

On varaa mistä leikata, sinkuilla sen sijaan on tutkimustenkin mukaan todella tiukkaa.

Äänestä

Joo... kaikki vaan töihin valtiolle Kataisen ja Urpilaisen liksoilla.

Ja tietysti lisää velkaa.... lisää velkaa.. julkisen sektorin järjettömiin palkkoihin jne.

Yritykset vorotetaan konkurssiin.... jne.

Eihän tässä nyt ole enää mitään järkeä!

Maahan on eriarvoinen kuin mikä... ja eriarvoistaminen senkun jatkuu.

Voi sentään... minkälaiset päättäjät media meille valitsikaan.

Äänestä

sen takia siihen puututaan,koska matalapalkka duunista jää vähemmän käteen rahaa.

Äänestä

Mahanmuutto olisi lopetettava ja jokainen nykyinen maahanmuuttaja lennätettävä takaisin kotimaahansa. Näin saadaan omalle kansalle apua. Nyt sitä apua saa kun on iho vaan riittävän musta..valkosia syrjitään omassa maassaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Red Horsex kirjoitti:

Suomessa kaikki maksaa maltaita.

Erityisesti isot asunnot joita neliöitä juuri lapsiperheet tarvitsevat.

Lapsiperheet myös pyrkivät pysymään mukana... mm. harrastamaan jolloin tarvitaan polttoainetta, päivittäin... mutta se on hyvin raskaasti verotettu.

Velkataakka nuorilla perheillä on usein kohtuuttoman suuri.

Jos jostain leikataan niin ehkäpä kaikkein huonoin kohta olisi lapsiperheet, tuoreet kodit joissa opintovelat painaa päälle, asumiseen pitäisi saada rahaa, vaippoihin jne, jne.

Miksi tartutaan välttämättömään perusturvaan kun Suomessa tuhlataan rikkaille maataloustukia, jättieläkkeitä, älyttömiä julkisen sektorin palkkoja jne, jne?

Hallituksella ei leikkaa... mutta hallitus leikkaa:
"Kotihoidon tuki näyttää helpoimmalta kohteelta, kirjoittaa Juha Keskinen."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013082817423532_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu