Tasa arvoinen risteys

Festt

Miten menetellään tässä tilanteessa: Kyseessä on perinteinen tasa arvoinen risteys jossa minä ajan suoraan pää katua, oikealta tuleva auto ajaa suoraan jota minä joudun väistämään mutta toisella kaistalla auto on kääntymässä vasemmalle (samaan suuntaan mistä suoraan ajava auto tulee) auto on ryhmittynyt jotta samalla kaistalla ajavat pääsevät suoraan pää katua toiseen suuntaan, ketä minä väistän ? Sitä suoraa ajavaa vai väistänkö ketään ? Entä jos sieltä vasemmalta sivutieltä auto on tulossa ja kääntyy vasemmalle? Sitten kaikista suunnista tulee joku,osa kääntyy ja osa ajaa suoraan,miten sitten menetellään ?
Minusta minun ei tarvitse väistää ketään koska silloin tilanne alkaa purkumaan ja suoraan ajava väistää kääntyvää (vasemmalle) jos sieltä vasemmalta sivutieltä tulee auto ja kääntyy vasemmalle se joutuu väistämään suoraan ajavaa

4

11370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivojumppaa

      Tasa-arvoisessa väistetään AINA oikealta tulevaa. Jos olet kääntymässä vasemmalle, väistät lisäksi myös suoraan ajavaa vastaantulijaa. Jos käännyt oikealle, väistettäviä ei ole. Jalankulkijat suojatiellä tietenkin väistetään aina, mutta ei nyt tässä esimerkissä keskitytä siihen.

      Eli jos nyt hahmotin kysymyksesi oikein, sinä väistät aina oikealta tulevaa autoa, ajaa se sitten suoraan tai kääntyy minne tahansa. Vasemmalle kääntyvä auto väistää sinua. Oikealta tuleva, suoraan ajava auto taas väistää tätä vasemmalle kääntyvää. Vasemmalta sivutieltä tuleva, vasemmalle kääntyvä auto väistää sinua ja suoraan ajavaa oikealtasi tulevaa. Mikäli vasemmalta sivutieltä myös tulisi auto, vasemmalle kääntyvä vastaantulija väistäisi sekä sitä, että sinua. Tasa-arvoisessa risteyksessä ei ole mitään väliä sillä, kuka ajaa ns pääkatua.

      Jos tasa-arvoisessa risteyksessä syntyy pattitilanne, eli vaikka kaikissa suunnissa on auto ajamassa suoraan, joku antaa käsimerkin väistäjälleen, että tämä voi mennä ensin. Käytännössä kai se menee ensin, joka uskaltaa. Tai joka oli olevinaan risteyksessä ensin. Tai jolla on suurin auto. Käytännössä monesti myös vasemmalta tulijaa joutuu väistämään ettei aja kolaria.

      Tasa-arvoiset risteykset osaavat joskus olla inhottavia. Niissä kannattaa olla todella varovainen. AINA! Tämä vastaus on kirjoitettu pienoisessa unipöhnässä heti työpäivän jälkeen, joten saa vapaasti korjata jos löytää virheen.

      • Autokouluilija

        Jos ollaan tilanteessa jossa kaikilla on väistämis velvollisuus(kuten kyseisessä tilanteessa), näkisin parhaaksi suoraan ajavien mennä ensin ja näin eteenpäin. Jos taas on kaksi suoraan ajavaa autoa, niin sen jolla on vähemmän jonoa takana antaisin mennä ensin ja sen jälkeen muut suoraan ajavat joilla on pitemmät jonot, jos taas molemmilla yhtä pitkä niin riippuu miten autoilijat käsimerkeillän sopii. Kun suoraan ajavat ovat menneet, sen jälkeen omalla vuorollaan kääntyvät autoilijat.


    • hohhoijaaaa

      Aja risteyksen yli ja kerro miten meni.

    • Ruiseri

      Melko usein tulee esimerkiksi Helsingin Kalliossa sellaisia tilanteita, jossa kolme tai neljä autoa ovat risteyksessä pattitilanteessa. Ongelma purkautuu sillä, että se, joka ekana oivaltaa tilanteen alkaa hivuttautua risteyksen läpi (pitää ottaa huomioon myös mahdolliset jalankulkijat, joitten läsnäolo saattaa laukaista tilanteen jonkun eduksi saman tien). Tavallisesti se olen minä, ja tavallisesti minulla on myös suurin auto. Näillä kahdella asialla saattaa myös olla jokin asiayhteys, mutta ei siitä sen enempää.

      Selvyyden vuoksi: en asu Kalliossa, mutta joudun ajamaan tuon Suomen tiheimmin asutun hipsterislummin läpi viedessäni vaimoani töihin. Kolmatta linjaa takaisin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      172
      4547
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      36
      3261
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2738
    4. 14
      2469
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2358
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      64
      2227
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1978
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1740
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1715
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      74
      1368
    Aihe