Miten on, saako android tabletille rakennettua ohjelmointiympäristön vai pitääkö hankkia tietokone? Ja onko jotain välttämättömyyksiä mitä pitäisi olla siinä koneessa tai onko jotain tiettyjä ominaisuuksia hyvä olla?
Vastaukset 3
Itse lähtisin liikkeelle erillisellä tietokoneella. On kivaa olla oma ohjelmistokehitykseen keskittyvä tietokone, jolla ohjelmistojen testauskin kehitysvaiheessa onnistuu. Itsellänikin on yksi kannettava,jolla en käy edes Internetissä, ja jolla pääasiassa ohjelmoin.
- ohjelmointia aloitteleva
Siis pitääkö tietokoneessa olla ehdottomasti jotain tai onko jotain hyviä ominaisuuksia jotka kannattaa olla? Entä onko jotain mikä haittaa ohjelmointia ja minkä hintaluokan koneita kannattaa harkita?
No periaatteessa koneen ei tarvitse olla edes tehokkaammasta päästä, jos harjoittelet ohjelmointia. Suosittelisin, että aloitat lukemaan ohjelmoinnin perusteita käsitteleviä sivustoja vaikka netistä, tai hankit jonkin hyvän perusteoksen käsiisi haluamastasi kielestä. Aloita vaikka Javasta, Android - sovelluksia kehittäessä Javasta voi olla apua.
Java - kehitysympäristö -paketin saa Oraclelta ladattua ilmaiseksi, ja koodia voi kirjoittaa vaikka Muistiolla, vaikka suositeltavaa on hankkia jokin IDE, kehitysympäristö, jossa koodia kirjoittaa. Eclipse lienee yksi suosituimmista käytössä olevista, on niitä muitakin. Sekin on ilmainen ohjelma, eikä vaadi konetehoja juurikaan.
Sitten ohjelmoimaan oppii periaatteessa tekemällä, vaikka teorian tuntemuksesta on apua. Yksi mahdollisuus päästä hyvin jyvälle alasta on hankkia alan koulutusta. Itsekin olen jonkin aikaa ollut valmis tarjoamaan erityisesti Java SE -pohjalta ainakin perusteista konsultointia ja koulutusta sitä tilaaville. Ilmoitukseni löytyy Tori - palstalta täältä Suomi24:n keskustelupalstalta mm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 49586
- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 34487
- 48477
- 40475