Vuoden sketsi Lieksasta !!!!!

"Lieksan somaleista on 80% alle 35 vuotiaita. Syrjäsen mielestä se on vain huhu, että somalit rakentavat elämänsä sosiaaliavustusten varaan. Somaleissa on korkeasti koulutettuja runsaasti mm. koneinsinöörejä, Soile Syrjänen on huomannut. Heidän todistuksensa on vain jäänyt Somaliaan, hän toteaa".
8139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

todistukset on hukassa... Siitä poijat vaan Transtechille koulutustaan vastaaviin hommiin.

Äänestä

Suomeen pääsee ns. kasvattilapsia, hekin ovat pääasiassa setien ja tätien lapsia kertoo Lieksan sosiaalijohtajaksi ylennetty Soile Syrjänen.

Äänestä

Koneenrakennusalan osaamiskeskittymäksi on tie auki.

Äänestä

joo tää on niin tätä asiaa hei

Äänestä
  • ihan totta mette,sinullakun on faktat ja tilastot hanskassa,kerro ny mitä siellä lieksassa touhutaan .....jookos

    Äänestä

Suomeen tulee ulkomailta komennusmiehiä työhön suoraan työkohteeseen jonkin firman palkkalistoilla. Puhun lähinnä koneasentajista sun muista ammattilaisista.
Täällä he duunaavat työtään ilman Suomen kielen taitoa. Palkan maksaa tuo yritys eikä sosiaalitukia tipu. Asuvat jossain halvassa hotellissa.
Kuinka on mahdollista työskennellä vaativissa ammateissa Suomessa ilman kielitaitoa?

Miksi sossutuen varassa eläviä maahanmuuttajia ei komenneta harjaamaan kevätkatuja? Homma sujuisi ilman kielitaitoakin. Mamu harjaisi tolpan juurista hiekat imurikoneen ajolinjalle. Muutakin vastaavaa työtä on pilvin pimein. Korvauksena työharjoittelupalkka. Onko tätä tytötä koskaan tarjottukaan heille?

Äänestä

olihan ne kerran lumiduunissa ja paikalle osui " sattumalta " 5-tv kanavaa ja 10-lehteä....että silleen..

Äänestä

Olihan se syytä ikuistaa tuo pienimuotoinen työskentely. Sitä voidaan sitten näyttää fakta-todisteena työnteosta. Youssuf voi vedota tähän aitoon työdokumenttiin ahkerista työttömistä maahanmuuttajista.
Lapiointia tapahtui sen aikaa kun paikalle pyydetty TV oli siellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


S-S Syrjänen Lieksa kirjoitti:

"Lieksan somaleista on 80% alle 35 vuotiaita. Syrjäsen mielestä se on vain huhu, että somalit rakentavat elämänsä sosiaaliavustusten varaan. Somaleissa on korkeasti koulutettuja runsaasti mm. koneinsinöörejä, Soile Syrjänen on huomannut. Heidän todistuksensa on vain jäänyt Somaliaan, hän toteaa".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu