anaaliinkonitensssi

yksimonista1

hei kaikille jotka kärsivät niin sanotuista ulosteen pidätyskyvyttömyydestä.Minulta on leikattu jo kahdeksankymmen luvulla ns,peräaukon haava,ja samalla sisäisiä peräpukamia oli.Senjälkeen on pidätyskyky ollut aika huono,vaikka lääkäri sanoi ettei pitäisi jäädä mitään ongelmia.Mutta nyt vanhemmiten on niin peräsuoli kuin muut elimet alkaneet fuskata niinsanotusti.Nyt kuitenkin pitkän odottelun jälkeen pääsen kirurgin tutkittavaksi.Saa nähdä ,mitä ne tekevät,vai tekevätkö mitään.Itse olisin vielä virkeä eläkeläinen ja tekisi mieli matkustella j akäydä kylilemässä,mutta tälläinen häpeällinen ja outo ongelma estää kohta kaiken kodin ulkopuolisen kontaktien pidon.Mutta olen nyt varovaisen toiveikas,jospa apua tälläiseen ongelmaan voisi nykyaikana saada,Tsemppiä vaan kaikille jotka kärsivät samoista ongelmista.Meillähän on oma yhdistyskin.Anniko ry.muistaakseni,meinaan liittyä siihen,jos asiat menee niinkuin ajattelen.

4

705

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamikolmelle3

      Hei!

      Minulla on mennyt kakat jo muutaman vuoden housuun, ja vihdoinkin sain apua. Nyt ulostyöntyvän suolen verkkoleikkauksesta on runsas viikko ja elämä alkaa olla mallillaan. Toivottavasti sultakin löytyy jokin tällainen korjattavissa oleva vaiva. Voisiko se olla tämä sama, eli ulosluiskahtanut peräsuoli? Tsemppiä!

      • yksimonista1

        hei,ei ole minulla luiskahtanut peräsuoli vaan lekurit epäilevät Selkäydinkanavan ahtautumaa.Ensikuulla pääsen vasta kirurgille,senjälkeen kai kokeisiin,ei voisi kuvitella miten inhottava vaiva kun ei voi lähteä mihinkään jos ei saa suolta tyhjäksi.Ainut pelastukseni on tämä Imodium,vaikka sekään ei pitemmän aikaa käytettynä ole terveelistä.Mutta päivä kerrallaan.Oletko muuten tässä yhdistyksessä josta kerroin.Jos tahdot puh,numeroni niin voitas soitella kuinka tässä käy.Mutta jos haluat pysyä nimettämänä niin sekin käy.Terv,vaan yksi Paljon kärsinyt ihminen.


    • Eveliina

      Minulta on leikattu aikoinaan peräpukamat, jolloin sulkijalihas vaurioitui. Vaivaan ehdotetaan neurostimulaatiohoitoa (tahdistin). Käyttä lievittää/ auttaa ulosteen ja ilman karkailuun. Myös virtsankarkailu voi hävitä. Neurostimulaattori asennetaan kirurgisesti HYKS Kirurgian klinikalla/ Dos. Pekka Luukkonen. Itse en sitä kuitenkaan ole ottanut edes kokeiltavaksi. Laitetta käyttävät joutuvat huuhtelemaan suolta ja lisäksi käyttämään housusuojia. Olen lukenut uudesta Botox -hoidosta, jossa Botoxia voidaan käyttää virtsankarkailuun. Voisiko Botox auttaa myös ulosteenkarkailuun??

      • Lukemalla selviää

        Hyvin tunnut tietävän vaikka et ole kokeillut. Ei ihan kuitenkaan osunut kohalleen nuo sun jutut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1636
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      135
      931
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      762
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      45
      462
    Aihe