anaaliinkonitensssi

yksimonista1

hei kaikille jotka kärsivät niin sanotuista ulosteen pidätyskyvyttömyydestä.Minulta on leikattu jo kahdeksankymmen luvulla ns,peräaukon haava,ja samalla sisäisiä peräpukamia oli.Senjälkeen on pidätyskyky ollut aika huono,vaikka lääkäri sanoi ettei pitäisi jäädä mitään ongelmia.Mutta nyt vanhemmiten on niin peräsuoli kuin muut elimet alkaneet fuskata niinsanotusti.Nyt kuitenkin pitkän odottelun jälkeen pääsen kirurgin tutkittavaksi.Saa nähdä ,mitä ne tekevät,vai tekevätkö mitään.Itse olisin vielä virkeä eläkeläinen ja tekisi mieli matkustella j akäydä kylilemässä,mutta tälläinen häpeällinen ja outo ongelma estää kohta kaiken kodin ulkopuolisen kontaktien pidon.Mutta olen nyt varovaisen toiveikas,jospa apua tälläiseen ongelmaan voisi nykyaikana saada,Tsemppiä vaan kaikille jotka kärsivät samoista ongelmista.Meillähän on oma yhdistyskin.Anniko ry.muistaakseni,meinaan liittyä siihen,jos asiat menee niinkuin ajattelen.

4

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamikolmelle3

      Hei!

      Minulla on mennyt kakat jo muutaman vuoden housuun, ja vihdoinkin sain apua. Nyt ulostyöntyvän suolen verkkoleikkauksesta on runsas viikko ja elämä alkaa olla mallillaan. Toivottavasti sultakin löytyy jokin tällainen korjattavissa oleva vaiva. Voisiko se olla tämä sama, eli ulosluiskahtanut peräsuoli? Tsemppiä!

      • yksimonista1

        hei,ei ole minulla luiskahtanut peräsuoli vaan lekurit epäilevät Selkäydinkanavan ahtautumaa.Ensikuulla pääsen vasta kirurgille,senjälkeen kai kokeisiin,ei voisi kuvitella miten inhottava vaiva kun ei voi lähteä mihinkään jos ei saa suolta tyhjäksi.Ainut pelastukseni on tämä Imodium,vaikka sekään ei pitemmän aikaa käytettynä ole terveelistä.Mutta päivä kerrallaan.Oletko muuten tässä yhdistyksessä josta kerroin.Jos tahdot puh,numeroni niin voitas soitella kuinka tässä käy.Mutta jos haluat pysyä nimettämänä niin sekin käy.Terv,vaan yksi Paljon kärsinyt ihminen.


    • Eveliina

      Minulta on leikattu aikoinaan peräpukamat, jolloin sulkijalihas vaurioitui. Vaivaan ehdotetaan neurostimulaatiohoitoa (tahdistin). Käyttä lievittää/ auttaa ulosteen ja ilman karkailuun. Myös virtsankarkailu voi hävitä. Neurostimulaattori asennetaan kirurgisesti HYKS Kirurgian klinikalla/ Dos. Pekka Luukkonen. Itse en sitä kuitenkaan ole ottanut edes kokeiltavaksi. Laitetta käyttävät joutuvat huuhtelemaan suolta ja lisäksi käyttämään housusuojia. Olen lukenut uudesta Botox -hoidosta, jossa Botoxia voidaan käyttää virtsankarkailuun. Voisiko Botox auttaa myös ulosteenkarkailuun??

      • Lukemalla selviää

        Hyvin tunnut tietävän vaikka et ole kokeillut. Ei ihan kuitenkaan osunut kohalleen nuo sun jutut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      79
      9025
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2845
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2098
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2021
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      21
      1983
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1891
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1740
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      47
      1597
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      103
      1502
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1256
    Aihe