anaaliinkonitensssi

yksimonista1

hei kaikille jotka kärsivät niin sanotuista ulosteen pidätyskyvyttömyydestä.Minulta on leikattu jo kahdeksankymmen luvulla ns,peräaukon haava,ja samalla sisäisiä peräpukamia oli.Senjälkeen on pidätyskyky ollut aika huono,vaikka lääkäri sanoi ettei pitäisi jäädä mitään ongelmia.Mutta nyt vanhemmiten on niin peräsuoli kuin muut elimet alkaneet fuskata niinsanotusti.Nyt kuitenkin pitkän odottelun jälkeen pääsen kirurgin tutkittavaksi.Saa nähdä ,mitä ne tekevät,vai tekevätkö mitään.Itse olisin vielä virkeä eläkeläinen ja tekisi mieli matkustella j akäydä kylilemässä,mutta tälläinen häpeällinen ja outo ongelma estää kohta kaiken kodin ulkopuolisen kontaktien pidon.Mutta olen nyt varovaisen toiveikas,jospa apua tälläiseen ongelmaan voisi nykyaikana saada,Tsemppiä vaan kaikille jotka kärsivät samoista ongelmista.Meillähän on oma yhdistyskin.Anniko ry.muistaakseni,meinaan liittyä siihen,jos asiat menee niinkuin ajattelen.

4

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamikolmelle3

      Hei!

      Minulla on mennyt kakat jo muutaman vuoden housuun, ja vihdoinkin sain apua. Nyt ulostyöntyvän suolen verkkoleikkauksesta on runsas viikko ja elämä alkaa olla mallillaan. Toivottavasti sultakin löytyy jokin tällainen korjattavissa oleva vaiva. Voisiko se olla tämä sama, eli ulosluiskahtanut peräsuoli? Tsemppiä!

      • yksimonista1

        hei,ei ole minulla luiskahtanut peräsuoli vaan lekurit epäilevät Selkäydinkanavan ahtautumaa.Ensikuulla pääsen vasta kirurgille,senjälkeen kai kokeisiin,ei voisi kuvitella miten inhottava vaiva kun ei voi lähteä mihinkään jos ei saa suolta tyhjäksi.Ainut pelastukseni on tämä Imodium,vaikka sekään ei pitemmän aikaa käytettynä ole terveelistä.Mutta päivä kerrallaan.Oletko muuten tässä yhdistyksessä josta kerroin.Jos tahdot puh,numeroni niin voitas soitella kuinka tässä käy.Mutta jos haluat pysyä nimettämänä niin sekin käy.Terv,vaan yksi Paljon kärsinyt ihminen.


    • Eveliina

      Minulta on leikattu aikoinaan peräpukamat, jolloin sulkijalihas vaurioitui. Vaivaan ehdotetaan neurostimulaatiohoitoa (tahdistin). Käyttä lievittää/ auttaa ulosteen ja ilman karkailuun. Myös virtsankarkailu voi hävitä. Neurostimulaattori asennetaan kirurgisesti HYKS Kirurgian klinikalla/ Dos. Pekka Luukkonen. Itse en sitä kuitenkaan ole ottanut edes kokeiltavaksi. Laitetta käyttävät joutuvat huuhtelemaan suolta ja lisäksi käyttämään housusuojia. Olen lukenut uudesta Botox -hoidosta, jossa Botoxia voidaan käyttää virtsankarkailuun. Voisiko Botox auttaa myös ulosteenkarkailuun??

      • Lukemalla selviää

        Hyvin tunnut tietävän vaikka et ole kokeillut. Ei ihan kuitenkaan osunut kohalleen nuo sun jutut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      109
      4275
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2458
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      823
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      813
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      792
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe