Valkotakkiset juoksentelevat ympäriinsä.

Viereisessä talossa kun pihassa seisoo ambulanssi, syystä ei ole tietoa.

Pienet lapset keräilevät kai eläimiä, onkin hyvä urheilulaji laittaa niitä purkkiin ja joitain kasveja niille myös. Minä laitoin kerran ristihämähäkin purkkiin ja sille ruoaksi tappamiani itikoita.

Se oli syönyt se hämähäkki ne tapetut itikat niin että jalat oli vaan jäänyt itikoista jäljelle. Yöllä oli syönyt.
7118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

minä keräsin penskana leppäkerttuja lasipurkkiin. purkki hajosi käteeni, koska kaaduin. on arpia oikeassa kämmenessä.

eikö ne hämikset tapa ite niitä elukoita? miksi teit sen ite?

leppikset syö kirvoja.

mahtaa olla sairastapaus, tai kohtaus, joku. se ambulanssi, niin siksi?

Äänestä
  • tuli mieleen yhden Päivin kasvot. Toivottavasti ei jäänyt isoja arpia käteen.

    Äänestä

  • leppäkertuista kirjoitti:

    tuli mieleen yhden Päivin kasvot. Toivottavasti ei jäänyt isoja arpia käteen.

    pilkukkaat kasvot? en ehkä ole minä. Se on siis se leppäkerttu. Isommat arvet jäi sieluun, kun olin purkin niin hienosti sisustanut.

    Äänestä

Ei kun nuo tuollaiset myrkkyhämähäkit ovat jännittäviä, taitaa olla Suomen ainoa tuollainen myrkyllinen tuo, laitoin sille syötäväksi itikoita, vaikea olisi ollut laittaa eläviä itikoita laittaa sinne purkkiin. Mutta todella se hämäjäkki söi ne kuolleet itikoiden ruumiit :)

Äänestä

Parhaiten autat heitä pysymällä poissa tieltä, kiitos !

Minä pyydystin päästäisen kirjahyllyn takaa. Laitoin sen asumaan pahvilaatikkoon, mutta meidän kissa nappasi sen parin päivän päästä. sain äidiltä lohdutuksesksi markan, jolla ostin karkkia.

Äänestä

HAha... tuollaiset hämäjäkit ovat aika sitkeitä kyllä, oli sellainen yksi, taisin vahingossa liiskata sen sitten. Veli oli espanjassa, lähetti peräti terveisiä sille lemmikille sieltä kerran.

Etsin mökkipaikalta uutta tuollaista, purkin kanssa pieniä oli, mutta ei noin isoa löytynyt metsästä.

Lasten leikkeinä tuo on hyvä opetella "pikku"-eläimistä kaikkea laittamalla niitä purkkiin. Ja kasveja ja vähän vettä sekä purkkiin reikiä jotta saavat happea.

Äänestä

Metsästin myös kerran karhuja, aamuyöllä katsomassa hiljaa että näkyykö jälkiä tai mitään, 40cm lumihangessa hiljaa katselemassa..

tappaahan nuo hämähäkit kyllä, ja tehokkaasti tappavatkin vaikka hevosmuurahaisiakin.

Ovat aika hyödyllisiäkin eläimiä tuollaiset kun tappavat turhat hyönteiset pois.

Taistelukilpailuja, joihin laittaa ison hevosmuurahaisen ja jonkun hämähäkin: se hämähäkki hyppäsi sen hevosmuurahaisen niskaan ja puri sitä sieltä, muurahainen kuoli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valkotakkisetriehuu kirjoitti:

Viereisessä talossa kun pihassa seisoo ambulanssi, syystä ei ole tietoa.

Pienet lapset keräilevät kai eläimiä, onkin hyvä urheilulaji laittaa niitä purkkiin ja joitain kasveja niille myös. Minä laitoin kerran ristihämähäkin purkkiin ja sille ruoaksi tappamiani itikoita.

Se oli syönyt se hämähäkki ne tapetut itikat niin että jalat oli vaan jäänyt itikoista jäljelle. Yöllä oli syönyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu