Lue sodasta joka Suomessa on käynnissä ateistien ja uskovien välillä:
http://akisaarikoski3553.blogspot.fi/2013/08/perhevastainen-suomi-maa-hengellisessa.html
Ateistit vs. Jumalan ihmiset
10
93
Vastaukset
- kokemus-k
Kyllä se ottaa monilla koville että uskonto ei enää pyöritäkään yksin yhteiskuntaamme vaan kaikki huomioon ottava neutraalius on yleinen käytäntö.
Sitten hädissään demonisoidaan vastustaja ja leimataan kaikki ateisteiksi joilla on vain ja ainoastaan pahoja ja kieroja päämääriä. No uskokoon kuka tahtoo... - 234rtg
Pöh. Ei minulla ole mitään uskovia vastaan, vaikka käynkin teitä täällä Suomi24:lla naureskelemassa. Tuo sota on olemassa ainoastaan teidän hurlumheifundamentalistien korvien välissä.
Hieno määritelmä meille ateisteille...
> heidän joiden ainoat arvot ovat materialistiset,
> jotka myisivät vaikka oman äitinsä rahasta
Miksiköhän minä en oikein tunnista itseäni tästä kuvauksesta? Voiko olla niin, että ihmisellä voi olla arvoja (muitakin kuin materialistisia), vaikka usko jumaliin puuttuisikin?
Käsittääköhän aloittaja, miksi on äärimmäisen tärkeää luopua termeistä äiti ja isä, kun puhutaan esimerkiksi lastensuojelusta? Eipä ole kovin kauaa siitä, kun ihan lakitekstissä luki äidin ja isän velvollisuuksista ja oikeuksista erikseen. Onneksi tästä ollaan pääsemässä eroon. Ei se muIkku tai sen puute määrittele ihmistä vanhempana...
Kirjoittaja on pihalla kuin lumiukko. Vuodenaika huomioiden olisi ehkä syytä poistua ainakin auringosta."tärkeää luopua termeistä äiti ja isä, kun esimerkiksi puhutaan lastensuojelusta"
Äiti ja isä ovat ne mitä lapset tarvitsevat, kasvaakseen. Äiti ja isä ovat kulttuuri-ja uskonto, ja etnisyys rajat ylittävä instituutio. Tukipilareita joilla yhteiskunta pysyy pystyssä.
Osoitit kieroituneisuutesi kun väität että niistä termeistä pitäisi luopua, itse olet pihalla.Alan aika lailla kallistua sille kannalle että ateisteista 75%:illa on paskamentaliteetti.L.J.H kirjoitti:
"tärkeää luopua termeistä äiti ja isä, kun esimerkiksi puhutaan lastensuojelusta"
Äiti ja isä ovat ne mitä lapset tarvitsevat, kasvaakseen. Äiti ja isä ovat kulttuuri-ja uskonto, ja etnisyys rajat ylittävä instituutio. Tukipilareita joilla yhteiskunta pysyy pystyssä.
Osoitit kieroituneisuutesi kun väität että niistä termeistä pitäisi luopua, itse olet pihalla.Alan aika lailla kallistua sille kannalle että ateisteista 75%:illa on paskamentaliteetti.Okei, kerro mikä on sellainen lakisääteinen tehtävä, joka tulisi antaa vain äidille ja jota isä ei saisi hoitaa?
The_Rat kirjoitti:
Okei, kerro mikä on sellainen lakisääteinen tehtävä, joka tulisi antaa vain äidille ja jota isä ei saisi hoitaa?
Kysymys ei ole siitä etteikö isä voisi jotain hoitaa vaan ettei käsitteistä isä ja äiti voi luopua
L.J.H kirjoitti:
Kysymys ei ole siitä etteikö isä voisi jotain hoitaa vaan ettei käsitteistä isä ja äiti voi luopua
Eli sinusta aina kun lakitekstissä halutaan viitata vanhempaan, pitäisi erikseen kirjoittaa: "äiti tai isä". Tapauksissa jossa myös isovanhempi kelpaa, on tärkeää kirjoittaa "äiti, isä, äidin äiti, äidin isä, isän äiti tai isän isä". Sisaruksiin tulee viitata aina termillä "sisko tai veli".
Perintöoikeutta käsittelevä laki alkaisi kieltämättä muistuttaa Raamatun tiettyjä osia, kun jokainen eno, setä, täti (kahta eri kautta), isovanhempi ja vanhempi määriteltäisiin tarkasti sukupuolen mukaan.
Ja sitten olisi kivaa, kun "äidin isän veli" unohtuisi jostakin kohtaa, ja perintö jäisi saamatta.The_Rat kirjoitti:
Eli sinusta aina kun lakitekstissä halutaan viitata vanhempaan, pitäisi erikseen kirjoittaa: "äiti tai isä". Tapauksissa jossa myös isovanhempi kelpaa, on tärkeää kirjoittaa "äiti, isä, äidin äiti, äidin isä, isän äiti tai isän isä". Sisaruksiin tulee viitata aina termillä "sisko tai veli".
Perintöoikeutta käsittelevä laki alkaisi kieltämättä muistuttaa Raamatun tiettyjä osia, kun jokainen eno, setä, täti (kahta eri kautta), isovanhempi ja vanhempi määriteltäisiin tarkasti sukupuolen mukaan.
Ja sitten olisi kivaa, kun "äidin isän veli" unohtuisi jostakin kohtaa, ja perintö jäisi saamatta.Ei se niin ole että jos ei luovuta perintö vaarantuu, jos perintölaissa vikaa saatava korjattua muulla tavalla.
- todisesti todisesti
L.J.H kirjoitti:
Ei se niin ole että jos ei luovuta perintö vaarantuu, jos perintölaissa vikaa saatava korjattua muulla tavalla.
Typerä asetelma aloittajalla; "ateistit vs Jumalan ihmiset". Siinä ihmisiä heti asetetaan kahteen leiriin. Ärsyttävää! Ikään kuin ihmiset eivät olisi tasa-arvoisia ilman uskiskuorrutetta.
Uskonkauppiaat ovat saaneet oppinsa myydä hyvään kasvupaikkaan. On saatu aikaan uskossaan yksisilmäisiä fundamentalisteja.
"Kun ihmisille syötetään moraaliton ja sairas ajatus että biologisen isän ja äidin sijasta lapsella voi olla kaksi isää tai kaksi äitiä, tai vaikka kymmenen tai kaksitoista feikki äitiä tai isää lastenkodissa, niin silloin myös lapsikaupan toimijoiden on helpompi jatkossakin saada heitä huostattua ja edelleen myytyä lapsiorjiaan."
Eli seksuaalinen tasa-arvo johtaa lapsiorjakauppaan...
Eiköhän se nyt kuitenkin ole niin että tämä sota uskovien ja sekulaaristen välillä on vain näiden ihmisten pään sisällä. Kuten kaikki muukin heidän uskossaan. Tämä on niin tätä kun ihmisille annetaan yhteiskunnan lupa olla mielisairaita ja sitten toitottaa tuon mielisairautensa oireita ja siemeniä muuhun yhteiskuntaan täysin estottomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574940Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813596SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt322589SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962129Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet201495Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051390