PIRKKALA VERKKOKAUPPA

asiakas nro 5

Menin ostamaan telkkaria Verkkokaupasta Pirkkalassa. En ole perehtynyt niihin sen kummemmin ja olisin vähän halunnut tietoa mieleisestäni televisiosta. Oli niin ylimielinen tyyppi että oksat pois. Menin ihan lukkoon kun piti jätkältä kaikki lypsää. Olisin odottanut esittelyä ja tietoa siitä yhdestä merkistä ja mallista. Harmittaa kun en pyytänyt anteeksi tuottamastani häiriöstä. Kiukuttaa. No, olen vanha akka 63 v että olisko se vaikuttanut. Kannattaiskohan pojan vaihtaa alaa!

16

2200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivot on ja toimii

      Tjaaa.
      Aikoinaan kun kännyt olivat tiskillä lasin alla, pyysin mieleistäni kännyä itselleni kokeiltavaksi.
      Semmoinen pitkä tumma, komea, (ja pyh) sanoi minulle, muualle katsoen:

      "tuo malli vaatiikin sitten jo vähän enemmän käyttäjältään".
      ööööh. en saanut sitä ulos sieltä lasin takaa.
      Joo, menin kanssa ihan lukkoon ja tuuttiin.
      Peruskoulu, ammattikoulu ja myöhemmin korkkari päästy läpi. Muistutan ihmisolentoa, kaksi jalkaa ja kättäkin on.
      Lähdin pois.

      Mun olisi siis pitänyt pyytää anteeksi tyhmää olemustani :D


      Mutta mun äiti käy kaupoilla ja vaikka kulkee vähemmän hienoissa vaatteissa, kun se menee ostamaan vaikka pyykinpesukonetta, sillä on joku ihme pilvi ympärillä, se saa täyden kympin palvelua vaikka puujumalalta.

      En usko että ikä vaikuttaa, sitä vaan luulee niin.

    • tuttua tampereella

      Silloin pitäisi kysyä eri myyjä paikalle tai vaihtaa kauppaa. Eivät kaikki myyjät tampereella jaksa myydä - ovat enemmän kassaa hoitamassa, se on monesti nähty. Kyllä toinen myyjä kaivaa paperit tiskin alta, jos ei tiedä ulkomuistista. Myyjiä on hyvin monenlaisia laidasta laitaan Tampereen alueella.

      Monissa Treen kaupoissa nuoret miesmyyjät katsovat arvioivasti, jos on yli kolmekymppinen nainen. Jotenkin että olis vaivaa liikaa. Ehkä heillä on tyttöystävä mielessä ja kaikki muu asiointi ihmisten kanssa on vastenmielistä -läskit akat kauhistuttaa (jos on pari kiloa liikaa minulla)? Kyllä sitten on ahkeriakin myyjiä, kovin energisiä, en tiedä mistä se energia tulee. Itse olisin varmaan nukahtanut tiskin alle pitkästä päivästä x asennossa. Mutta auttaisin kyllä ongelmatilanteissa asiakasta. Komea miesmyyjä oli kerran koskarissa. Harmi etten nähnyt enempää kun oli mentävä.

    • gfgfgdfgdfgdf

      Minulla on jotenkin sellainen tunne, että verkkokauppa.com:ssa käy enemmän asiakkaita, jotka tietävät mitä haluavat ja esittely yleensä jätetään vähemmälle. Jos esittelyä kaipaa niin kannattanee mennä esimerkiksi expertille, jossa on hyvinkin perinteinen myynti. Siellä kuitenkin pitää tingata jos haluaa jotain sieltä ostaa, koska hinnat ovat lähes poikkeuksetta verkkokauppa.com:a korkeammat.

      Telkkari kannattaa muuten ostaa Gigantin verkkokaupasta, koska saat palauttaa tuotteen 30 päivän kuluessa ostosta ilman mitään syytä. Tuona aikana saat käyttää tv:tä ihan normaalisti ja testata sen ominaisuuksia. Eli kyseessä ei ole perinteinen 14 päivän palautusoikeus avaamattomaan tuotteeseen.

      • vcxvxcfdsfdsfsd

        Tuo mainitsemani 30 päivän testaus on voimassa ainoastaan Gigantin verkkokaupan kautta tilatuilla tuotteilla. Jos ostat tuotteen suoraa Gigantista niin et saa tätä testiaikaa. Gigantissa on myös halvemmat hinnat nettikaupassa kuin itse liikkeessä. Jouduin kerran Gigantissa ollessani tilaamaan tuotteen puhelimella nettikaupasta ja noutaa sen sitten parin tunnin päästä liikkeestä.


    • Joo semmosta

      Verkkokaupassa pitää itse tietää mitä ostaa. Myyjät eivät ole tuote-esittelijöitä, eivätkä ole vissiin edes paljon saaneet asiakaspalvelukoulutusta.

      Jos haluaa tieoa niin pitää mennä Giganttiin. Siellä myyjät osaavat kertoa myytävistä tuotteista.

      • 3+10

        Giganteissa on vaan se ongelma, että sieltä ei saa koskaan palvelua tai sitä pitää odottaa tunti.


      • 3+3=33
        3+10 kirjoitti:

        Giganteissa on vaan se ongelma, että sieltä ei saa koskaan palvelua tai sitä pitää odottaa tunti.

        Etpä ole viime aikoina tainnut asioida ko kaupassa? Samantien kun saapastelet kauppaan sisään, on joku myyjä tiedustelemassa, miten voi palvella.


      • tietäjä

        "Jos haluaa tieoa niin pitää mennä Giganttiin. Siellä myyjät osaavat kertoa myytävistä tuotteista."

        Heh, missähän kuplassa sinä oikein elät? :)


    • Valitus johdolle

      Laita asiakaspalaute suoraan liikkeeseen ja johdolle, täällä ei hyödytä mikään mitään, eikä vaikuta ostopäätöksiin, siihen vaikuttaa treella vain ja ainoastaan hinta, vaikka haistateltaisiin ja syljettäisiin päälle nämä ressukat kävelevät vaikka paljain jaloin pakkasessa kun saavat muutaman sentin alennusta, turhaa löpinää täällä vatvoa palvelusta ryhmälle joka ei sitä koskaan ole saanut....

    • Kiertäkää kaukaa

      Älkä ny jumaIauta menkö ostamaan yhtään mitään verkkokaupasta!
      50% vamuudella tiedossa on jollain tavalla viallinen tuote, ja siitä seuraava takuurumba ei ole edes koko tuotteen arvoinen vaiva.

      • fdsfdsfsdfdsfds

        Olen ostanut verkkokauppa.com:sta vaikka mitä ja kerran vain on tullut viallinen tuote. Läppärin yksi näppäin ei toiminut. Sain heti uuden koneen kun vein koneen liikkeeseen ja he testasivat, että näppäin ei tosiaan toiminut.

        Miksi verkkokaupassa olisi sen enempää viallisia tuotteita kuin missään muuallakaan. Eiväthän he niitä valmista vaan myyvät. Jos tuotteessa on vika niin kauppa voi vaatia korvaavaa tuotetta tai tuotteen korjausta valmistajalta. He varmasti näin tekevät jos tuote on viallinen, koska ei ole heille hyvää mainosta kieltäytyä tästä. Eihän se verkkokaupalle maksa juuri mitään lähettää viallinen tuote takaisin. Vain työntekijöiden siihen kuluttaman työajan verran.


    • verkkokaupanmyyjät

      Vanha ketju, mutta:
      Pirkkalan Verkkokauppa.com ei ainakaan myyjien osaamisella juhli. Tuotteissa ei ole koskaan ollut vikaa ainakaan omalla kohdallani, aina ovat toimineet ja olleet kunnossa, mutta niitä myyvät ihmiset... No, kovin ylimielisen oloisia. Asiakkaan pitäisi tietää itse kaikki etukäteen tuotteesta, jota on ostamassa, sillä myyjä ei sitä esittele. Viimeksi tällä viikolla kävin ostamassa uuden piirtolevyn. Kerroin myyjälle, mikä levy minulla oli ollut ja että tarvitsen sitä päivittäiseen käyttöön tilaustöiden tekoon sekä kuvien editointiin yms. tärkeää. Myyjä katseli kuin halpaa makkaraa ja alkoi kaupitella minulle jotain "huonomman" merkin laitetta, joka "soveltuu hyvin aloittelevaan harrastelijakäyttöön". Ei millään meinannut myydä sitä laitetta, jonka halusin!

      Ja kun tuossa Pirkkalan VK.com:issa on AINA tuollaisia nuivia, ylimielisiä myyjiä! Kerran väittivät, ettei digiboksiin saa yhdistettyä videolaitetta, vaikka minulla oli sellainen yhdistelmä kotonanikin, niin kauan ollut, kun digibokseja on ollut meillä. Toisen kerran Pirkkalan VK.com:in myyjä väitti, ettei scart-liittimiä ole valmistettu "sitten 1900-luvun".

      Samaisen liikkeen myyjät ovat joskus myös väittäneet, että nettireititintä ostaessa on tiedettävä kaikki tietokoneen sarjanumerot ja nettiliittymän asiakasnumerot, jotta reititin varmasti toimii, eivätkä he siis myyneet sitä reititintä meille, koska emme osanneet luetella noita numerosarjoja ulkomuistista.

      Tulostimen osto oli tuskaa. Laite toimii ja on hyvä, mutta sai oikein nyhtää myyjästä kaikki tiedot ko. laitteesta, jotta sai sellaisen, mitä oli etsimässä. Siihen he eivät kylläkään osanneet vastata, mistä sen laitteen mustepatruunoita saa; eivät tienneet edes, myyvätkö itse niitä.

      Mielelläni en tuossa liikkeessä asioi, sillä palvelu on lähes aina kovin ynseää eivätkä myyjät todellakaan kerro tuotteista mitään, ellei asiakas itse kysele. Jos tuote ei sisällä ominaisuutta, jonka asiakas haluaa, myyjä ei suosittele toista tuotetta tilalle, ellei erikseen kysy "No, missä sitten on se ominaisuus?", eivätkä kyllä aina suosittele vaikka kysyisikin. Saattaa olla, että on osunut vain huonoa tuuria kohdalle, kun joka kerta tuolla osuu minua palvelemaan sellainen "päivänsäde" että oksat pois, mutta ikävä olo kyseisestä putiikista silti jää. Mutta, kuten sanottua, tavara on ihan kunnollista, niin joskus tulee käytyä.

    • ptr60

      ahjaa ite en ole tekniikan yo mut verkkokaupan palvelu on ollut ok ainakin verrattuna giganttiin ,ainoon kerran kun tarvin takuuta hoitu sekin ok

    • hmmmmh

      Minulla taasen parempia kokemuksia Gigantin myymälästä kuin Verkkokauppa.com:in. Mutta paikkakunta- ja liikekohtaisiahan nämä toki ovat, jossain muussa Verkkokaupassa tai Gigantissa voi olla ihan erilaista palvelua kuin niissä, joissa itse olen käynyt.

      Pla:n Verkkarissa kävin kerran, enkä löytänyt sieltä mitään ilman apua. Aika sekavasti oli tavarat järjestetty. Ostamani tavara on kuitenkin ollut aina ok, liikkeestä riippumatta.

      • nimi5543

        Samaa mieltä siitä, että tavarat ovat huonossa järjestyksessä. Osa tavaroista on jaoteltu merkeittäin omiin ryhmiinsä. Tällainen lajittelu tuskin palvelee valtaosaa, jotka haluaisivat enemmin saman hintaluokan tuotteita lähekkäin. Samoin on tuotteita, joilla ei varsinaisesti edes ole mitään paikkaa. Esimerkiksi paistinpannuja oli ihan irtonaisina hellojen päällä myynnissä.


      • vaikealöytäämitään
        nimi5543 kirjoitti:

        Samaa mieltä siitä, että tavarat ovat huonossa järjestyksessä. Osa tavaroista on jaoteltu merkeittäin omiin ryhmiinsä. Tällainen lajittelu tuskin palvelee valtaosaa, jotka haluaisivat enemmin saman hintaluokan tuotteita lähekkäin. Samoin on tuotteita, joilla ei varsinaisesti edes ole mitään paikkaa. Esimerkiksi paistinpannuja oli ihan irtonaisina hellojen päällä myynnissä.

        Ne voisi myös järjestää tuoteryhmittäin, ainakin tietokoneiden oheislaitteita oli aivan siellä sun täällä, jopa samaa laitetta eri valmistajilta oli suunnilleen eri puolilla myymälää. Puhelin- ja kameraosastolla kaikki aivan sekaisin, samassa rykelmässä ensin puhelimia, sitten kameroita, sitten taas puhelimia. Usb-johtoja en yleensä löydä, sillä nekin on jaoteltu eri puolille myymälää sen mukaan, mihin laitteeseen ne ovat. Hankalaa.

        Tämä siis Verkkokaupassa. Giganttia ei taida Pirkkalassa ollakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      2995
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1570
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1422
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1322
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1246
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1186
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1148
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      119
      979
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      902
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      783
    Aihe