Ajattelun aihetta
Korven funtsija
14205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siksi Lieksa on joukossa, koska osa lieksalaisista on ilmoittanut olevansa ruotsinkielisiä. Pelkkä ilmoitushan siihen riittää ja antaahan se paljon sivistyneemmän tunteen.
Lieksassa ei yhtäkään ruotsinkieliseksi rekisteröitynyttä.
Tiedän Lieksan kansallisuudet, joita on lähes 20 erilaista ja myös äidinkieleltään ruotsalaisia on joukossa. Jos ei rekisteröityneitä, niin ruotsinkielisiä kuitenkin, jotka osaavat hyvin myös suomen kielen..
jos ei ole rekistöröitynyt ruotsinkieliseksi täällä, ei ole myöskään ruotsinkielinen..! Ei mitään kuitenkin vaan pelkkäää faktaa..!
Taas demareiden juonia ..! Kun ollaan kaksikielinen kunta pitää ruveta joka paikaan ruotsinkielisiä kylttejä tekemään... Saataahan siinä moni olla ihmeissään kun , kun täysin suomenkielisellä paikakunnalla rupee kuuluu muumikuulutuksia..? Uskomatonta soopaa kuka tuon on järjestänyt..? Lieksa on niitä yksikielimipiä kuntia joita Suomesta löytyy, joku taas pilkkaa isänmaata , mutta kuka tuon älyttömyyden on tehnyt..! Vai ruotsinkielisiä Liekesassa salli mun nauraa
Kun peppuu nuolee tarpeeksi kauan, niin paskan makuun tottuu...! Jos joku tekee sitä rahan vuoksi niin se on potkittava pois oli se millä pallilla tahansa...
Eipä täällä ruotsinkielisiä kylttejä näy, vaikka paikkakunnalla asuukin ruotsinkielisiä ihmisiä. Useiden muiden maiden kieliä kylteissä kyllä näkyy, koska onhan Lieksa hyvin monikielinen kaupunki. Kieliä on parikymmentä, niin kuin on kansallisuuksiakin. Tulehan nimimerkki "Voi pojat" käymään joskus Lieksassa!
Missä niitä asuu..? Meinaan ruotsinkielisiä ihmisiä , kyllä RKP kannatajat eli ruotsinkieliset, ainakin muualla vaatii kaksikielisiä kylttejä joka paikkaan..! Tietysti myös ruotsinkielistä serviisii..! Kylllä pistää surulliseksi jos jostain ruotsinkielestä Lieksassa ollaan ylpeitä..! Pakkoruotsi on perkeleestä ja ruotsinkielellä yritetään läheisempää yhteistyötä Ruotsin kanssa. Kun katelee meidän yhteistä historiaa niin, onhan se aikamoista Suomen varojen ja ihmisten kuppaamista ollut koko ajan , demarit vain yrittää peitellä sitä oman asemansa pönkittämiseksi ruotsinkielisten joukossa..! Minä en tiedä mikä ihmeen kiima joillakkin on tuohon, mutta meillä siis tässä suvussa taisteltiin Suomen itsenäisyyden puolesta ja nyt ollaan myymässä Suomea Ruotsin helmoihin. Voin kuvitella isoisen tunteet tällä hetkellä. Mitä te olette, minä olen suomalainen perusjuntti ja ylpeä siitä..!
Jos ruotsin kielisiä on paikkakunnan väestöstä kahdeksan prosenttia tai enemmän, silloin paikkakunta on muutettava kaksikieliseksi. Laki koskee mm. virastojen palvelua ja katu- ja muita nimikilpiä.
Kyllä meillä on jo useissa paikoissa eri tekstejä opasteena kaupassa tuotepakkauksissa ja myös jopa uimahallissa muistaakseni opasteet uudisasukkaisten kielellä myös suomi ja venäjä arabia?
Mihin se helkkarin englannin kieli unohtui. Ai nii, niitähän käy vain vaskiviikolla ja lieksassa ensin venäläisiä, sitten maahanmuuttajia ja lisää venäläisiä ...jatkuu jatkuu heidän tuleminen- Tiedän eräässä työpaikassa, jossa venäläissyntyiselle annettiin työpaikka, vaikka olisi ollut pätevä aito lieksalainenkin valittavana.
Ei englannin kieli ole mihinkään unohtunut. Se on meidän yleiskielemme. Jos joku ei hallitse ruotsia, saksaa tai venäjää riittävän hyvin, tankeroenglannilla pärjää kaikkialla.
Kyllä tankero englanti pakkoruotsin voittaa ; ) Kokeile maailmalla puhu pakkoruotsia ja jos ei ymmäretä, niin tankeroenglantia niin kyllä lähtee ; ) Tankeroenglanissa ei ole mitään hävettävää sitä pilkkaa sellaiset tahot jotka haluaa kuulla muumia myös teveen ja svenkafinladin ulkopuolella ; ) Olkaammme ylpeitä suomalaisia ja puhukaamme engalntia ympäri maailmaa ; ) ps.Ruotsissakin kanattaa puhua enkkua sitä ymmärtää kaikki, tää Suomessa opetettava ruotsinkielen murre sillä on vaikeeta pärjätä edes Skoonessa ; )
Skånen murre tai oikeastaan kieli on poikkeus Ruotsissa, sillä sitä on vaikeaa ymmärtää muiden kuin skånelaisten. Se kuulostaa ruotsin ja tanskan sekoitusmokellukselta. Luin oppikoulussa 60-luvulla 8 vuoden pakkoruotsin suomenruotsalaisia varten. Riikinruotsia emme edes opetelleet.
Koneinsinöörien kieli on saatava pakolliseksi.