Suomen ja ilmeisesti pohjoimaiden tuottavin Sampo on Kemijoki.oy.
Toivoisin vain, että voitto koituisi Lapin asukkaiden hyväksi.
Nyt hesalainen saa voimalaitoksissa tuotettua sähköä edullisemmin kuin
paikkalliset asukkaat.
KEMIJOKI - SAMPO
12
128
Vastaukset
- ? ? ?
Missähän niin kerrotaan???
http://yle.fi/uutiset/hautala_kemijoki_oyn_kutistaminen_perusteltua/6817062- yks imhettelijä
Miten valtion mahdollinen voitto voitaisiin jakaa vain Lapin asukkaiden hyväksi? Millä sen voi perustella, eihän kukaan omista jokia, idässä kuin etelässäkään.
- kuunnellut
Eikös muutos ole tapahtunut/tapahtumassa vesivoimarakentajasta, tilaaja ja asiantuntijaorganisaattoriksi.
Lapin kunnille jää jaettavaksi joka tapauksessa 17.milj.€ kiinteistöveroa.
Ehkä vesivoimalan tuotto ei ilmeisesti kata menoja, joten muutos on sielläkin välttämätön. Sähkön saanti on kuten ennenkin kyllä taattu asukkaille.Pohjoismaiden todellinen rahasampo on Pohjanmeren öljy. Siksi Norja on nykyään maailman rikkaimpia maita. Vuosia sitten laskettiin, että jokaista norjalaista kohden valtion tulisi 60.000€ laskennallinen potti.
SÄHKÖN HINTA
Miten voi olla mahdollista, että Kemijoessa tuotettu vesivoima on lähiseudun asukkaille kalliimpaa kuin esim. Hesassa?
Miten on mahdollista, että Ruotsista tuotu maito, joka purkitetaan E-S:ssa on kalliimpaa ostajalle kuin Lapin marketissa?
Valtion tuella vietiin voita Ruotsiin, Venäjälle ja Viroon.
Rasvaturistit tuo sitä tuliaisina.
OLVI Iisalmessa purkittaa olutta ja minä Saarenmaalla ostan paikallista Saarenmaan Tuulikkia tuliaisiksi.
Katson kotona tarkemmin ja huomaan, että tölkissä lukee:
Olvi, Iisalmi Finland
- *Kukkahame*
Mihin unohtui Abloy, Pentik ja onhan niitä toki nimekkäitä ja laajalti tunnettuja.
- ,.--.,
Abloy on ruotsalaisomistuksessa nykyisin.
- mihin unohtu
joulupukki.
- *Kukkahame*
niinkö? Mutta toimii edelleen Joensuussa?
- MTV,vvv
Partasen leipomo ja kalakukot, Altia ja Koskenkorva, siinä suomalaista lisää.
Oisko vielä Stora Enso? FINLANDIA
- HYMNIN OIKEUDET?
- VODKAN pullottaja ?
- talon julkisivujen materiaalin alkuperä?ARTEK-SAUNA
- ruotsalaiset möivät Alvar Aallon tunnetun tuotteen oikeudet.
- SAUNA tunnetaan maailmalla ruotsalaisena johtava lienee TYLO.
- NOKIA tunnetaan kännyköistään, milloin Suomessa valmistettu ,
osakkailla vain pieni nurkka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2317726
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455230- 594812
- 763477
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162035Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗321971- 311849
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441707- 371639
- 1601470