Seikkaperäinen selostus mennareittein harhoista ja eksyttäväisestä evankeliumista.
Kannattaa lukea kokonaan paljastaa koko mennarien eksytyksen.
http://www.kotipetripaavola.com/eksytyssynniton.html
Kannattaa lukea kokonaan paljastaa koko mennarien eksytyksen.
http://www.kotipetripaavola.com/eksytyssynniton.html
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ihan hyvä kirjoitus mutta tulis korostaa että Jumala tulis tehdä meitä Pyhiä synnittömiä ja Puhtaita. Kuka on sinun vapahtaja ja mistä Hän Vapahtaa Uskovainen ??
En hyväxyy menestysteologian harha että uskova on pyhä puhdas ja synnitön teoriassa mutta ei käytönnässä . Mennarit elää fiktiossa eikä oikeassa elämässä.
Tosi tärkeää asiaa linkissä.
Karmeeta harhaa toi mennarien touhu. Järkyttävää.
Ei Kait hellarit kannata mennareita? Toivon mukaan ei.
Jotkut kannattavat, jotkut eivät.
Miten tota mennari gospelia voi kannattaa ku se on harhaoppia? Nehän ei usko Raamatun pelastukseen.
P. Paavolan kirjoituksessa todetaan: "Joyce Meyer opettaa JDS-oppia, sanoen Jeesuksen lunastaneen ihmiset helvetissä, ei ristillä." Tämä käy selvästi ilmi Meyerin opetuksesta (engl.). Mutta mitä sanoo Raamattu?
1. Piet. 3: "Sillä myös Kristus kärsi kerran kuoleman syntien tähden, vanhurskas vääräin puolesta, johdattaaksensa meidät Jumalan tykö; hän, joka tosin kuoletettiin lihassa, mutta tehtiin eläväksi hengessä, jossa hän myös meni pois ja saarnasi vankeudessa oleville hengille, jotka muinoin eivät olleet kuuliaiset, kun Jumalan pitkämielisyys odotti Nooan päivinä, silloin kun valmistettiin arkkia, jossa vain muutamat, se on kahdeksan sielua, pelastuivat veden kautta."
Tässähän sanotaan selvästi, että Jeesus kuoli ihmisten syntien tähden, ja meni hengessä kadotukseen, vain saarnatakseen, ei lunastamaan.
“He (Jesus) tasted spiritual death for every man. And his spirit and inner man went to hell in my place. Canâ??t you see that? PHYSICAL DEATH WOULDNâ??T REMOVE YOUR SINS. He tasted death for every man. Heâ??s talking about spiritual death.” (how Jesus obtained his name tape # 44HO1 side 1)
Kenneth Hagin opetti samaa harhaoppia kuin E.W. Kenyon, jonka mukaan Jeesus otti itseensä saatanan luonnon. Hagin opetti myös samaa harhaoppia, että Jeesuksen kuolema ei poistanut syntejä, eikä tuonut sovitusta. Haginin opetukseen kuului myös harhaoppi Jeesuksen fyysisestä ja hengellisestä kuolemasta.
E.W. Kenyon: “We have sung `Nearer the cross' and we have prayed that we might be `Nearer the cross' but the cross has no salvation in it. It is a place of failure and defeat” (Advanced Bible Course, p.279)
Kopsasin. http://www.kotipetripaavola.com/eksytyssynniton.html#3
Mennarit jotka uskoo ton opin on pelastumattomia eksyttäjiä!
Mennarit ovat säälittäviä jotka eivät ymmärrä kristinuskon perustotuuksia.
Menestysteologia on filosofia ja spiritistinen tapa soveltaa Raamattua omiin himoihin.
Jeesus kuoli yhden kerran ristillä ja se riittää. Kenyonin, Hagin, Copelandin, etc tulkinta on demonista alkuperää. Jeesus ei kuollut hengellisesti kuten he opetavat.
Hebrealaiskirje:
9:26 sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti; mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä.
9:27 Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta senjälkeen tulee tuomio, >> Jakeen lisätiedot
9:28 samoin Kristuskin, kerran uhrattuna ottaakseen pois monien synnit, on toistamiseen ilman syntiä ilmestyvä pelastukseksi niille, jotka häntä odottavat.
Karmeita valheita. Toivon mukaan kukaan ei lähde mennareiden matkaan.
Ef 4:15 vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus,
Älkää eksykö pysykää Jumalan rakkaudessa ja totuudessa.
http://www.kotipetripaavola.com/joycemeyereksytys.html
Ei kaikki oo kultaa mikä kiiltää.
Tästä oon samaa mieltä.
Raamattu opettaa selkeästi Jeesuksen veren kautta tapahtunutta pelastusta Golgatan ristillä. Koska JDS-opin julistajat väärää evankeliumia, niin se tarkoittaa sitä että heissä oleva henki on riivaajahenki, ei Pyhä Henki. Pyhä Henki ei vaikuta opettamaan väärää pelastustietä, vaan riivaajahenget. Sinun tulee nähdä, että JDS-opin julistajat ovat riivaajahenkien lähettiläitä, joiden tehtävä on eksyttää ihmisiä ja kaikki heidän kauttansa tapahtuvat ihmeet on riivaajahenkien aikaansaamia, ei Jumalan Pyhän Hengen.
Kuuntelin eilen pätkät kolmesta Markku Veilon opetuksesta!
Kyllä on mesoja hänkin! Selitti Ilmestyskirjaakin niin, että hänellä on uusinta näkökulmaa siihen ja poikkeaa näistä aiemmista!!! "En arvostele kirjojen kirjoittajia, mutta omani on ihan uutta."
Oli niin uutta, että huhheijjaa miten mies meni selityksissään kuin possu vatukossa! Tulkinnat ihan tuulesta temmattuja.
Jos Veilo ei ole mennari niin kuka! Tunnin ja ylikin saattaa mies paukuttaa päätään ja siitä huolimatta puheesta ei löydy punaista lankaa. Ei alkua, ei huippua eikä järkevää loppua!!!
Voi pojat sentään, että näitä riittää.
Oikeinko pätkät kuuntelit kolmesta Veilon opetuksesta ja heti selvis ettei oo alkua
eikä loppua! Suosittelisin sitten kuuntelemaan edes yhden loppuun...
Olen itse kuunnellut lopunajoista hänen opetustaan ja kuule tohtoriT kaikella kunnioituksella, ei hänellä nyt niin uutta ollut että kaikki uusiksi olisi mennyt. Hänhän toi uusia näkökulmia ja perusteli niitä kyllä ihan raamatulla! Joten jos se nyt mielestäsi tuulesta tempaamista niin sitten. Mielipiteitähän raamatusta riittää, lopunajat ovat kiisteltyjä ja monilla on erilaisia näkökulmia. Pääasiahan on että ydinasiasta olemme yhtä mieltä ja sama mielipide. Vai?
En ymmärrä miksi tarvii luokitella julistajat johonkin laatikoihin: mennari, hellari jne Onko se siksi että voidaan niputtaa kuuntelematta ihmisen oppi johonkin laatikkoon.
Minusta Markku Veilo on Kristusta korottava, raitis julistaja. Hänen opetuksiaan on kyllä kuultavissa, josta asian voi todeta...kunhan vain malttaa kuunnella loppuun ja ihan toisen opin selville saamiseksi, kannattaa kuunnella useampia.
Joyce Meyeristä vielä sen verran, että hän ei kuulemma enää opeta JDS-oppia.
http://forum.netmission.fi/showthread.php?5199-Joyce-Meyer-luopunut-JDS-opista
DoctorT:
Veilo ei ole mennari vaan enemmän tuon branhamilaisen profeettaliikkeen helluntailainen versio suomessa.
Hank Hanegraaf toi esille, että Joyce Meyer on opettanut Jeesuksen uudestisyntyneen helvetissä. Joyce Meyer vastasi ettei hän usko siihen, eikä ole koskaan opettanut, että Jeesus uudestisyntyi helvetissä. Löysin netistä Meyerin puheesta videoklipin, jossa hän sanoi Jeesuksen uudestisyntyneen helvetissä:
youtube.com/watch?v=neKsa_74w7k
“During that time He entered hell, where you and I deserved to go (legally) because of our sin. He paid the price there ... no plan was too extreme ... Jesus paid on the cross and in hell” .....“God rose up from His throne and said to demon powers tormenting the sinless Son of God, ‘Let Him go.’ Then the resurrection power of Almighty God went through hell and filled Jesus ..... He was resurrected from the dead — the first born-again man” ....“His spirit went to hell because that is where we deserved to go. Remember in the very beginning of this, I said, ‘When you die, only your body dies. The rest of you, your soul and spirit, goes either to heaven or hell’” ....“There is no hope of anyone going to heaven unless they believe this truth I am presenting. You cannot go to heaven unless you believe with all your heart that Jesus took your place in hell” ... “Jesus went to hell for you” (Joyce Meyer The Most Important Decision You Will Ever Make 1991)
Joyce Meyer on myös tuonut esille kirjallisessa tuotannossaan opetuksen Jeesuksen uudestisyntymisestä helvetissä. Meyerin sanotaan tehneen parannuksen JDS-opista, mutta hän itse kieltää ettei hän ole koskaan opettanut JDS-oppiin kuuluvaa Jeesukseen uudestisyntymistä helvetissä. Joyce Meyer valehtelee, sillä nauhalta voimme kuulla siitä todisteen sekä hänen kirjallisesta tuotannostaan. Kuinka uskottava on sellaisen ihmisen parannuksenteko, joka kiistää puhuneensa ja opettaneensa JDS-opin mukaista Jeesus uudestisyntyi helvetissä oppia, vaikka hän on kaikkien todisteiden mukaan opettanut ja puhunut siitä?
Kaikkien todisteiden valossa Joyce Meyer on eksyttäjä ja valehtelija. On turha puhua Joyce Meyerin kohdalla parannuksenteosta, sillä hän elää valheessa, koittaen sen kautta eksyttää ihmisiä uskomaan häneen. Joyce Meyer toimii sen mukaan kuinka eksyttäjät usein toimivat. He kiistävät sanoneensa sitä ja tätä, vaikka he ovat sanoneetkin niin. Jos uskot heidän valheitaan, kun he koittavat kiistää sen mitä he ovat sanoneet, niin sen jälkeen he pystyvät taas eksyttämään sinua valheillaan. Älä siis eksy, vaan pysy totuudessa ja hylkää valheenpuhujat, jotka eivät tahdo parannusta tehdä, koska he haluavat jatkaa valheessa ja eksytyksessä.
Otin ton tosta sivulta. http://www.kotipetripaavola.com/eksytyssynniton.html
Karmee eksyttäjä toi nainen.
Kiitän Jumalaa Joyce Meyerin palvelutyöstä.
Olen itse saanut valtavasti käytännöllistä apua hänen opetuksensa kautta.
Puheita olen kuunnellut monia ja ohjelmia seurannut.
Kiitos Joyce, kun jaksat aina vain rohkaista muita!
Kiitos siitä, että puhut selkeästi ja yksinkertaisesti!
Kiitos, kun kerrot niin aidosti omasta elämästäsi!
SUURI KIITOS!
(Olen keski-ikäinen henkilö)
Ennen se oli kiitos Jeesus, nykyisin se on kiitos Joyce.
SUURI KIITOS!
(Olen keski-ikää lähestyvä henkilö)
Miksi kannattaa JDS (Jesus Died Spiritually (=Jeesus kuoli hengellisesti))-opin niellyttä akkapakanaa kiittää. Sitten kannattaa Paaviakin tai Vartiotorni-säätiötä; samassa liemessä tulisessa kerran lilluvat, jollei parannusta tapahdu tässä ajassa!
http://www.avainmedia.org/blogi/avainblogi
"Avainblogi .. .."
Kiitos tästä - nyt löydän Joycen kirjoituksia myös suomenkielellä.
Tuolla on Joyce Meyerista http://www.kotipetripaavola.com/joycemeyereksytys.html
>>>>>>>>>>>>>>http://www.avainmedia.org/blogi/avainblogi
"Avainblogi .. ..
Avaimedia on ilmeisesti todennut Joyce Meyerin niin raamatulliseksi, että on laittanut sivuilleen useita hänen tekeleitään. Eikö Suomesta tosiaankaan löydy ketään "armoitettuja", kun pitää jatkuvasti haalia ulkomailta arveluttavia henkilöitä ja pitää heitä esillä? Helluntaikirkko on valinnut suuntansa.
Voi hyvänen aika. Ei hyvältä näytä.
Eikö nyt taivaan tähden ihan oma järki ja hajuaisti riitä oivaltamaan menestysmennarien paskankatkuiset tuotteet ilman että siihen tarvitaan mitään paavoloita jalkoihin pyörimään!
Avainmedia toimii ihan samalla periaatteella kun Leo Mellerin firma ja Joyce Meyerin firma. Toimintametodi on rahan kerjääminen uskovaisilta.
Kun Joycen kirjoituksia on Avainmedian lehdessä tai nettisivuilla niin suomen karismaatikot ja mennarit antavat rahaa Avainmedian lähetystyöhön. Näin bisnes toimii. Niilo Närhi osaa kuviot kyllä. Joyce on vain täky jolla fyrkkaa saadaan karismaatikoilta koska se on niin suosittu ainakin naisten keskuudessa.
Pitäis vaan jokaisen hiffata se, että mitä Mellerin pulju Kuva ja Sana myy, ne on kaikki sitä samaa mennari/huijarilaumaa - Eihän huijarit ennenkään ole oikeaoppisia opuksia lähteneet suomentamaan ja kustantamaan.
Ehei, huijarit ei pissi omiin muroihinsa, vaan SINUN.
Huijausta koko TV7. Ojarex johtajana hakee ruokarahat varmaan soskusta kun muka ei saa palkkaa siitä 7an ohjelmanteosta.
Mennarit eivät elää näkemisessä vaan valheessa.
Ei "salatempausta". Julkinen tulemus Ilm."..Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin,
jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen..."
Matt.(24:30) "..Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät
Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella..."
Matt.(24:3) "..Ja kun hän istui Öljymäellä, tulivat opetuslapset erikseen hänen tykönsä ja sanoivat: "Sano meille: milloin
se tapahtuu, ja mikä on sinun tulemuksesi ja maailman lopun merkki?" Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Katsokaa,
ettei kukaan teitä eksytä. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta. .."
Jeesuksen tulemusta edeltävät "väärät merkit" ja "oikea merkki"
Matt.(24:11.)"..Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta. Ja sentähden, että laittomuus pääsee
valtaan, kylmenee useimpien rakkaus. Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu..."
"VÄÄRÄT MERKIT"
Matt.(24:23.) "..Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko. Sillä vääriä
kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista,
valitutkin. Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut..."
"OIKEA MERKKI"
Matt.(24:30) "..Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät
Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella. Ja hän lähettää enkelinsä suuren
pasunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin..."
Lainaus: http://eksegeesi.blogspot.fi/2012/03/ilmestyskirja-palsta-mottojakeen-monet.html
"..Neljäs mielenkiintoinen jakeeseen 1:7 liittyvä havainto on se, kuinka Johannes kätevästi muutamalla viittauksella
aktivoi lukijoidensa mielissä useamman eri lopunaikoja käsittelevän kontekstin: Danielin kirjan, Sakarjan kirjan ja
Jeesuksen omat ennustukset. Yleensä kiinnitetään huomiota siihen, että 1:7 sisältää alluusion sekä Danielin kirjaan
(7:13) että Sakarjan kirjaan (12:10-12), mutta yhteyttä Jeesus-traditioon ei korosteta yhtä paljon. Matteuksen
evankeliumiin on kuitenkin talletettu tieto siitä, kuinka opetuslapset kysyvät Jeesukselta tämän paluun ja kuluvan
maailmanajan lopun merkistä (σημεῖον) (24:3). Jeesuksen mukaan tulevissa myllerryksissä nähdään mm. väärien
messiaiden ja väärien profeettojen tekemiä (vääriä) tunnustekoja/merkkejä (σημεῖον) (24:24). On kuitenkin olemassa
myös oikea merkki, Ihmisen Pojan merkki: "Kaikki maan sukukunnat puhkeavat valituksiin, kun näkevät Ihmisen Pojan
tulevan taivaan pilvien päällä suuressa voimassaan ja kirkkaudessaan" (24:30). Ei siis ole sattuma, että Johannes
aloittaa profeetallisen kirjeensä juuri viittauksella tähän oikeaan merkkiin ja sen välittömään läheisyyteen..."
Korjausta teksti jaotukseen, joka jaottui "automaattisesti " .Ehkä nyt helpommin luettavissa:
Ei "salatempausta". Julkinen tulemus Ilm."..Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen..."
Matt.(24:30) "..Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella..."
Matt.(24:3) "..Ja kun hän istui Öljymäellä, tulivat opetuslapset erikseen hänen tykönsä ja sanoivat: "Sano meille: milloin se tapahtuu, ja mikä on sinun tulemuksesi ja maailman lopun merkki?" Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta. .."
Jeesuksen tulemusta edeltävät "väärät merkit" ja "oikea merkki"
Matt.(24:11.)"..Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta. Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, kylmenee useimpien rakkaus. Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu..."
"VÄÄRÄT MERKIT"
Matt.(24:23.) "..Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko. Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin. Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut..."
"OIKEA MERKKI"
Matt.(24:30) "..Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella. Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin..."
Lainaus: http://eksegeesi.blogspot.fi/2012/03/ilmestyskirja-palsta-mottojakeen-monet.html
"..Neljäs mielenkiintoinen jakeeseen 1:7 liittyvä havainto on se, kuinka Johannes kätevästi muutamalla viittauksella aktivoi lukijoidensa mielissä useamman eri lopunaikoja käsittelevän kontekstin: Danielin kirjan, Sakarjan kirjan ja Jeesuksen omat ennustukset. Yleensä kiinnitetään huomiota siihen, että 1:7 sisältää alluusion sekä Danielin kirjaan (7:13) että Sakarjan kirjaan (12:10-12), mutta yhteyttä Jeesus-traditioon ei korosteta yhtä paljon. Matteuksen
evankeliumiin on kuitenkin talletettu tieto siitä, kuinka opetuslapset kysyvät Jeesukselta tämän paluun ja kuluvan maailmanajan lopun merkistä (σημεῖον) (24:3). Jeesuksen mukaan tulevissa myllerryksissä nähdään mm. väärien
messiaiden ja väärien profeettojen tekemiä (vääriä) tunnustekoja/merkkejä (σημεῖον) (24:24).
On kuitenkin olemassa myös oikea merkki, Ihmisen Pojan merkki: "Kaikki maan sukukunnat puhkeavat valituksiin, kun näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suuressa voimassaan ja kirkkaudessaan" (24:30). Ei siis ole sattuma, että Johannes aloittaa profeetallisen kirjeensä juuri viittauksella tähän oikeaan merkkiin ja sen välittömään läheisyyteen..."
Tulkintaa -1980 luvulta
http://www.ristintie.com/files/Antturi-Kai-Suuri-ahdistus-310880-Saalem-Hki.mp3
".. Antturi Kai "Suuri ahdistus"1980.."
Tervehtykää uskossa uskokaa Jeesukseen.