Moi kaikki! Olen siis viimeinkin saamassa oman hevosen, ja tulimme siihen tulokseen vanhempieni kanssa että rauhallinen, vanha mutta terve suomenhevonen olisi sopiva ensihevoseksi, jonka kanssa voisi maastoilla ja harrastaa. Olen 14v. Ja ennenkuin alatte epäillä osaavuuttani, minulla on todella hevostietoinen suku ja pitkä monen vuoden ratsastus ja hoitokokemus. Joten, onko muita paikkoja etsiä hevosta kuin ratsut, suomenhevoset.fi ja hevostalli.net? Jos tiedätte niin linkkailkaa ihmeessä! Samalla voi antaa hyviä neuvoja, jos joitain erityisiä tiedätte!
Etsiskelen suokkia!:)
6
403
Vastaukset
- -ipsukka-
Miksi juuri vanha hevonen ? En suosittele ostamaan vanhaa hevosta ensimmäiseksi hevoseksi. Ensinnäkin vanhan hevosen hoito on huomattavasti vaativampaa kuin nuoren, kun muutenkin ensimmäisen hevosen kanssa saattaa tulla kaikenlaisia pieniä ja suuria ongelmia. Vanhalla hevolla et itse pysty kehittymään ja muutenkin vanha hevonen rajoittaisi harrastustasi paljon. Mieti vielä. On olemassa rauhallisia ja hyväkäytöksisiä nuoriakin hevosia, siis en nyt tarkoita mitään 4 vuotiasta, vaan esimerkiksi 12 vuotias hevonen voisi olla hyvä ensimmäiseksi hevoseksi, jonka kanssa saisi välillä mennä vähän vauhdikkaamminkin ja myös mennä rauhallisesti maastossa.
Nuoremman hevosen kanssa pääsisit kehittymään, eikä tarvitsisi huolehtia vanhan hevosen ruokintaan liittyvistä asioista ja sairauksista mitä vanhalle hevoselle voi tulla. Älä ota tätä kritiikkinä, vaan vinkkinä ja neuvona. Miettikää onko vanha hevonen sittenkään hyvä vaihtoehto. - shlikka
Kiitos kommentista, saattaa kuulostaa typerältä, mutta hevostallin omistava kaverini kauhistelee miten kauhealta tuntuu myydä hevonen, jos se uusi omistaja onkin ihan kauhea. Ajattelin siis tarjota oikein mukavaa loppuelämän kotia vanhukselle, joka toimisi sitten ensihevosena, jos vanhempna innostuisin ottamaan uudelleen hevosta. Ajattelimme myös sellaista vaihtoehtoa, että ottaisimme läheiseltä tallilta 2 suomenhevosta kesähevosiksi, ja katsoa haluanko sittemmin omaa pollea. Kuulostaisiko järkevämmältä?:) Tosi kivaa kun valaisit vähän mieltäni, en ottanut millään tavalla kritiikkinä.:)
- Wipetti
Heeeiii!! Tiiän sulle just hyvän ensi hevosen. ---> hethenratsutalli.fi talli on lopettanut ja hevoset myydään ja siinä on mahtavia suokkeja issikoita ei ole.. Sen tilalle tulee polar lights tour oy. Pimubja.aukusti ei ole myytävänä ja kannattaa soittaa helille hevosista ;)!
- Wipetti
Kannattaa ostaa hevonen ---> hethenratsutalli.fi sieltä kaikkki muut on myynnissä paitsi pimu, aukusti ja issikat muut ovat ja ne ovat ihanempia hevosia! Soittaa helille ja tori.fi sivuilta löytyy myös helin ilmoitus ja heli etsii hevosillee kipeästi uutta kotia!
- vinkkivaa
www.hevosmarkkinat.fi
Pistä ilmotus ei maksa mitää vaikka siel ei viel paljoa niitä ilmotuksia ole - suokki ehdottomasti
Tori.fistä löytyy tosi monipuolisesti hevosia jja muutenki käy kattoo :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510253
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422191Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052048- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31981Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967