Etsiskelen suokkia!:)

shlikka

Moi kaikki! Olen siis viimeinkin saamassa oman hevosen, ja tulimme siihen tulokseen vanhempieni kanssa että rauhallinen, vanha mutta terve suomenhevonen olisi sopiva ensihevoseksi, jonka kanssa voisi maastoilla ja harrastaa. Olen 14v. Ja ennenkuin alatte epäillä osaavuuttani, minulla on todella hevostietoinen suku ja pitkä monen vuoden ratsastus ja hoitokokemus. Joten, onko muita paikkoja etsiä hevosta kuin ratsut, suomenhevoset.fi ja hevostalli.net? Jos tiedätte niin linkkailkaa ihmeessä! Samalla voi antaa hyviä neuvoja, jos joitain erityisiä tiedätte!

6

469

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ipsukka-

      Miksi juuri vanha hevonen ? En suosittele ostamaan vanhaa hevosta ensimmäiseksi hevoseksi. Ensinnäkin vanhan hevosen hoito on huomattavasti vaativampaa kuin nuoren, kun muutenkin ensimmäisen hevosen kanssa saattaa tulla kaikenlaisia pieniä ja suuria ongelmia. Vanhalla hevolla et itse pysty kehittymään ja muutenkin vanha hevonen rajoittaisi harrastustasi paljon. Mieti vielä. On olemassa rauhallisia ja hyväkäytöksisiä nuoriakin hevosia, siis en nyt tarkoita mitään 4 vuotiasta, vaan esimerkiksi 12 vuotias hevonen voisi olla hyvä ensimmäiseksi hevoseksi, jonka kanssa saisi välillä mennä vähän vauhdikkaamminkin ja myös mennä rauhallisesti maastossa.
      Nuoremman hevosen kanssa pääsisit kehittymään, eikä tarvitsisi huolehtia vanhan hevosen ruokintaan liittyvistä asioista ja sairauksista mitä vanhalle hevoselle voi tulla. Älä ota tätä kritiikkinä, vaan vinkkinä ja neuvona. Miettikää onko vanha hevonen sittenkään hyvä vaihtoehto.

    • shlikka

      Kiitos kommentista, saattaa kuulostaa typerältä, mutta hevostallin omistava kaverini kauhistelee miten kauhealta tuntuu myydä hevonen, jos se uusi omistaja onkin ihan kauhea. Ajattelin siis tarjota oikein mukavaa loppuelämän kotia vanhukselle, joka toimisi sitten ensihevosena, jos vanhempna innostuisin ottamaan uudelleen hevosta. Ajattelimme myös sellaista vaihtoehtoa, että ottaisimme läheiseltä tallilta 2 suomenhevosta kesähevosiksi, ja katsoa haluanko sittemmin omaa pollea. Kuulostaisiko järkevämmältä?:) Tosi kivaa kun valaisit vähän mieltäni, en ottanut millään tavalla kritiikkinä.:)

      • Wipetti

        Heeeiii!! Tiiän sulle just hyvän ensi hevosen. ---> hethenratsutalli.fi talli on lopettanut ja hevoset myydään ja siinä on mahtavia suokkeja issikoita ei ole.. Sen tilalle tulee polar lights tour oy. Pimubja.aukusti ei ole myytävänä ja kannattaa soittaa helille hevosista ;)!


      • Wipetti

        Kannattaa ostaa hevonen ---> hethenratsutalli.fi sieltä kaikkki muut on myynnissä paitsi pimu, aukusti ja issikat muut ovat ja ne ovat ihanempia hevosia! Soittaa helille ja tori.fi sivuilta löytyy myös helin ilmoitus ja heli etsii hevosillee kipeästi uutta kotia!


    • vinkkivaa

      www.hevosmarkkinat.fi

      Pistä ilmotus ei maksa mitää vaikka siel ei viel paljoa niitä ilmotuksia ole

    • suokki ehdottomasti

      Tori.fistä löytyy tosi monipuolisesti hevosia jja muutenki käy kattoo :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe