EU-tutkija Charles Wyplosz roimii Euroopan unionia, Angela Merkeliä ja Nicolas Sarkozya kovin sanoin.
"Mielestäni Angela Merkelin ja Nicolas Sarkozyn pitäisi olla vankilassa nyt. He ovat rikkoneet EU:n perussopimusta. Ainakin heidät pitäisi viedä oikeuteen, missä parhaat lakiasiantuntijat katsoisivat asiaa."
Jutta on toiminut samoin.
"Mielestäni Angela Merkelin ja Nicolas Sarkozyn pitäisi olla vankilassa nyt. He ovat rikkoneet EU:n perussopimusta. Ainakin heidät pitäisi viedä oikeuteen, missä parhaat lakiasiantuntijat katsoisivat asiaa."
Jutta on toiminut samoin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ay liike valtaa Jutan paikan.
Jutta loikkaa samantien kokoomukseen
Katainen samaa matkaa. Suomalaisia on petetty.
Ja Katainen myös on rikkonut EU:n perussopimusta, molemmat telkien taa.
Euroopan komissiolle voi tehdä kantelun, jos jokin jäsenvaltion käytäntö tai määräys loukkaa unionin lakia.
Kuka tahansa oikeushenkilö, jonka kotipaikka on unionin alueella, voi tehdä vapaamuotoisen kantelun jollakin EU:n virallisella kielellä.
Euroopan komissio, kantelut
_______________________
Näistä kantelun mahdollisuuksistakin puhuttiin tuolla paneelissa,
ja suomalaisilla olisi monta syytä tehdä kanteluita,
perustuslakiin tehty lisäys, Suomi on EU;n jäsen,
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/86363-eu-jasenyys-pysyy-laittomana-vaikka-se-kirjataan-perustuslakiin
Oikeustieteen professori Ari-Matti Nuutila totesi taannoin, että jo yritys liittää Suomi toisen valtion osaksi on valtiopetos.
Näin on käynyt.
EU-jäsenyydessä on kyse paljon enemmästä kuin valtiosopimuksesta.
Valtiosopimuksilla ei luovuteta valtiollista itsenäisyyttä.
Tässä osa Pesosen kommentista, lukekaa nekin.
sivustolla on iso määrä muidenkin mielipiteitä,
euro on laiton, siitäkin Pesosen blokissa,
Näitä sopimus-ja lakirikkomuksia on tullut paljon lisää, niintä pitäisi nyt tehdä kanteluita, meillä ne lakaistaan maton alle.
Yksi suomen kannalta paha virhe oli perua yksimielisyysvaatimus,
siinä menetimme sen vähänkin vaikutusmahdollisuuden mikä meillä oli,
siitä oli monet keskustelut EU osiossa.
Katainen teki sen vastoin valiokuntapäätöstä ja hyväksytti sen
jälkikäteen,
En nyt muista onko tämä kantelu oikeus voimassa vain vuoden loppuun,
enkä nyt jaksa taas sitä etsiä, mutta jos
http://maurinygard.puheenvuoro.uusisuomi.fi/147684-kantelu-urpilaisen-allekirjoitusbluffista-oikeuskanslerille
Lue tämäkin,seuranneeko tästäkään mitään?
Mielestäni Uripilainen kuuluisi vankilaan maanpetoksesta, kun on julkiseen virkaan valittu virkamies ja juoksee Bilderbergin salaseurakokouksissa -valtiolta viemillään rahoilla.
Sellin seinälle voisi pistää vielä velkakellon raksuttamaan. Siitä rahastusministerimme voisi sitten seurata, milloin 100 miljardin velkaraja ylittyy.
Ja sitten vielä eräs sopimus. 60% ei saisi ylittyä.