Järvenpääläiset kovia juomaan

Olen maanantaisin lounasaikaan jos toisenkin kerran
ihmetellyt punakoita ja silminnähden krapulaisen näköisiä
ihmisiä. Ei Helsingissä törmää vastaavaan ilmiöön.
Eivätkö Järvenpääläiset osaa käyttää alkoholia
kohtuudella?
4341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ehkä he ovatkin juuri niitä Järvenpäässä juhlineita Helsinkiläisiä matkalla töihin tai kotiinsa.

Äänestä

Nyt-liitteestä suurin osa jäkeläisistä luki hämmästyneenä, että ai tällaistako täällä on.

Äänestä

Luulen että osa on. Olen asunut täällä pari vuotta ja olen "syrjäytynyt" koska en juopottele, enkä juokse baareissa. Yllättävän moni pitää minua kummallisena ja epänormaalina kun en juo, kuten he. Eli joka vkl ja aina vapaa-ajalla.

Jos menee jonnekin kylään, niin tölkki napsahtaa auki. Ja minun kuulemma pitäisi aloittaa juominen myös, jotta ne mutkin uskaltavat olla. He pitävät käytöstäni vain selvinpäinolemisen aiheuttamana jäykyytenä. Ilmeestäni takuulla näkee, että se hämmentää.

Känni on normi, selvinpäin on viallinen. Arvoni ovat päinvastoin.
Ei tää aina ole ollut tällaista, tämä on mennyt tällaiseksi.
Helsingin alueella tämä on ollut jo näin, niin kauan kuin muistan.

Äänestä
  • Hanki parempaa seuraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


enjuoppo kirjoitti:

Olen maanantaisin lounasaikaan jos toisenkin kerran
ihmetellyt punakoita ja silminnähden krapulaisen näköisiä
ihmisiä. Ei Helsingissä törmää vastaavaan ilmiöön.
Eivätkö Järvenpääläiset osaa käyttää alkoholia
kohtuudella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu