"Huonolla" matemaatiikan osaamisella lääkikseen?

Eimatikkapäätä

Eli onko kukaan päässyt vaikka olisi hieman huonompi tai ei ainakaan kovin lahjakas.. ?

Riittääkö jos tahtoa riittää opiskella vai kannattaako unohtaa koko juttu?

Kuinka paljon kursseja lukiossa yleensäkin kannattaisi ottaa?
Meillä ei aikuispuolella ole syventäviä tarjolla..

9

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyl se siit

      No ei siinä matemaatikoksi tarvii ruveta, jos lääkikseen haluaa. Aika suppea määrä se on mitä pääsykokeissa tarvitsee. Tosin ne mitä pitää hallita, tulee hallita niin hyvin ettei etenkin fysiikan laskeminen hidastu lainkaan pohtiessa ratkaisumalleja. Aika loppuu nääs hyvin äkkiä kesken, vaikka sitä onkin se 5 tuntia. :)

    • lyhari

      Lääkiksen pääsykokeissa matematiikkaa tarvitaan vain välineenä.
      Tärkeimpiä kursseja pääsykokeen kannalta ovat fysiikan, kemian ja biologian laajat oppimäärät. Lukion lyhyen matematiikan hyvä hallinta riittää kyllä lukion fysiikan ja kemian laskuen laskemiseen.

      Lukion lyhyt matematiikka ei vaadi matemaattista lahjakkuutta, sen oppii kun laskee kaikki kurssit tunnollisesti läpi.

    • Eimatikkapäätä

      Kiitos vastauksista, toivoa siis on, kunhan tekee töitä sen eteen :)

      • Hyökkäävä112

        Olet varmasti taas näitä tunareita jotka valittavat etteivät omaa matikkapäätä, vaikka eivät ole ikinä kunnolla laskeneetkaan. Eikä se matikka aukene jos ei ole motivaatiota ymmärtää sitä. Kyllä se 95% matikan lukijoista on ihan tavallisia tallaajia.

        Unohda siis tuo ajattelu ja lunasta se taito työllä, älä oleta että sen saisit geeneillä...


      • Eimatikkapäätä
        Hyökkäävä112 kirjoitti:

        Olet varmasti taas näitä tunareita jotka valittavat etteivät omaa matikkapäätä, vaikka eivät ole ikinä kunnolla laskeneetkaan. Eikä se matikka aukene jos ei ole motivaatiota ymmärtää sitä. Kyllä se 95% matikan lukijoista on ihan tavallisia tallaajia.

        Unohda siis tuo ajattelu ja lunasta se taito työllä, älä oleta että sen saisit geeneillä...

        Ei taida tuo lukutaito olla kovin hyvä? Nimenomaan korostin, että riittääkö jos on tahtoa opiskella ja tehdä töitä sen eteen!

        Aivan faktana matematiikka on aineita, joka on toisille helpompaa.
        Itse joudun tekemään töitä.

        Urpo.


    • Hyökkäävä112

      No mitäs luulet onko mahdollista opiskella lukion lyhyttä/pitkää oppimäärää jos on tahtoa opiskella ja tehdä töitä sen eteen...

      "Eimatikkapäätä" viittaa edelleen noihin tunareihin, jotka eivät ole ikinä kunnolla laskeneet. Tällä tarkoitan nyt sitä, että vaikka jotkut ahertavat, niin he eivät ajattele.
      Tietysti joudut tekemään töitä jos asenteesi matikkaan on tuollainen. Mitä luulet, että tapahtuu motivaatiolle oppia jos ajattelee että asia on vaikea ja että omat kyvyt eivät riitä?

      Ymmärrän kyllä kiukkusi kun tulet hakemaan motivaatiota suomi24:sta, ja saatkin vastaan kylmää faktaa lukuhäiriöisiltä. Yhyy.

    • kjhgfdfghj

      Matematiikkaa ja laskemaan oppii vain laskemalla. Mitä ahkerampi olet laskemisessa, sitä varmemmin opit. Vaikka joutuisit lyömään päätä seinään tuon tuosta, kannattaa aina ryhtyä uudelleen toimeen. Matematiikka on loogista. Kun opit sitä, osaat sen. Älä ajattele lääkistä vain matemaattisena. Lääkis on paljon muutakin. Pääsykokeeseen tarvitset kyllä vankkaa laskemista, mutta se on opittavissa. Psykologisen esteen saat aikaan sillä, että ajattelet matematiikan olevan hankalaa jne.

    • Eimatikkapäätä

      Meinasinpa taas provosoitua hyökkäävä112, mutta enpä sitten kuitenkaan. Totta on kuten edellinen mainitsee, että voin aiheuttaa itselleni psykologisen esteen. Täytyy siis työstää asiaa.
      Aloitin lukion tosiaan vasta hiljattain ja edellisistä opinnoista on Todella pitkä aika.
      Sen takia matematiikka on erityisesti tuottanut päänvaivaa.
      Meillä on kurssilla oppilas joka ei ole neljättä kurssia pidemmälle päässyt edes lyhyessä matematiikassa.
      Se yhdistettynä omaan hetkelliseen epätoivoon pisti minut tänne kirjoittamaan ja miettimään, enhän voi olla niin huono etten opi, enhän...
      Että onhan niitäkin joilla ei alku ole ollut paras mahdollinen,mutta ahkeroinnilla ovat selvinneet..? Ja päässeet sinne lääkikseen?
      Tällaista pohdintaa tällä kertaa..

    • lkjlölklölk

      Pääsykokeeseen opiskelu ei ole kenellekään helppoa. Jokainen joutuu tekemään paljon töitä' sen eteen. Jos laskeminen tuottaa ongelmia, ota peruskoulun matematiikan kirjoja avuksi.(saa varmasti kirjastosta) Niissä monia asioita esitetty niin selkeästi, että avaa monia asioita.
      Ainakin valmennuskeskuksella on sopiva kurssi niille, jotka tarvitsevat matemaattisten taitojen kohennusta juuri lääkiksen pääsykoetta ajatellen.
      Lukiossa vaadit opettajan selittämään asiat kuin vähä-älyiselle, jos et ymmärrä. Etene lasku kerrallaan. Opettele ensin laskemaan esimerkit, koska näet niistä ratkaisut. Sen jälkeen siirry muihin laskuihin,.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      304
      3624
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      92
      1236
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1171
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1022
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe