Työnhinta ei Suomessa kalleinta

työnhinta Suomessa

Julkisuudessa on puhuttu paljon Suomen kilpailukyvyn heikkenemisestä ja työn valumisesta alempien kustannuksien maihin. VM:n selvityksessäkin Espanja, Portugali, Viro, Unkari ja Puola maksavat työtunnilta palkkaa ja palkkioita keskimäärin alle 10 euroa.

Sen sijaan Suomen kaltaisissa, korkean koulutustason vientitalouksissa työtunti maksaa yritykselle saman verran tai enemmän. Kuviosta ilmenee, että saksalainen työ on Suomen hintaluokkaa. Ruotsi ja Tanska ovat Suomeenkin nähden kalliin työn maita.

Saksalaiset palkankorotukset olivat vuosien ajan hyvin maltillisia, mutta viime vuonna niitä nostettiin ripeästi. Esimerkiksi metallialalle syntyi yhteensä 5,6 prosentin korotussopimus Baijerissa.

Keskeisissä kilpailijamaissa Ruotsissa ja Tanskassa työtunti maksaa yritykselle selvästi enemmän kuin Suomessa.

12

137

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fakta tieto

      Joo otit esiin palkan mutta unohdit muut seikat mitkä nostaa Suomessa työnhintaa kohtuuttomasti mitä ei varmaan edes tuo pazka tutkimus ottanut huomioon! Suomessa polttoaineiden hinnat ovat kovat ja sitten sähkö joka on viimeksi tänään lehdissä mainittiin että Suomessa huomattavasti kalliimpaa kuin mainitsemissasi Ruotsissa ja Norjassa!

      Tuo on se syy miksi Suomessa ei työ enää kannata energia ja kuljetuskulut ovat niin suuria että työ tulee kohtuuttoman kalliiksi Suomessa. Eikä olla muuten parempaan menossa tänään mainittiin iltalehdessä että sähköön tulossa peräti 8% korotus että voi sanoa ihan huoletta hyvästit Suomalaiselle työlle.

      • energiaa löytyy

        energia, sähkö ei ole Suomessa kallista kansainvälisesti verrattuna,
        mutta kuljetus/logistiikkakuljetukset kyllä ovat. Jos katsoo maapalloa,
        ollaan aika surkeassa paikassa. Mutta Ruotsi ja Norja samassa sen suhteen.

        Ja onneksi uutta ydinvoimalaa puuhataan teollisuudelle!


      • energiaa löytyy kirjoitti:

        energia, sähkö ei ole Suomessa kallista kansainvälisesti verrattuna,
        mutta kuljetus/logistiikkakuljetukset kyllä ovat. Jos katsoo maapalloa,
        ollaan aika surkeassa paikassa. Mutta Ruotsi ja Norja samassa sen suhteen.

        Ja onneksi uutta ydinvoimalaa puuhataan teollisuudelle!

        Kyllä tuo syrjäinen sijainti on se Suomen kompastuskivi. Meillä pitäisi olla jotain muuta kilpailuetua vastapainona, että pärjätään. Itse olisin kannattanut oman rahapolitiikan ottamista käyttöön, jolla kilpailuetu olisi saatu suht kivuttomasti, mutta se tie on, pahoin pelkään, jo myöhäistä.


    • niin olisi parempi

      Pahin ongelma on suomalaisten duunareiden velttous ja vastikkeettomat etuisuudet (arkilomat, pekkaset, lomarahat yms yms). Suomalainen työntekijä on todella, todella leväperäinen työssään, koska palkkaa tulee saman verran teki ahkerasti tai ei. Siksi olisi tärkeää, että työstä ruvettaisiin maksamaan palkkaa vain tuloksen mukaan, ei tuntiperusteisesti. Esim. kahvitunnilla norkoilusta ei saa palkkaa eikä vessassa käynnistä, vain itse tarmokkaasta työn tekemisestä!

      • Suomen työmies

        Kyllähän tuossa on perää. Olen saanut seurata saksalaisten työläisten etiikkaa ja kyllä ei voi olla ihailematta heidän uutteruuttaan. Kun ollaan töissä, niin silloin kans tehdään töitä. Saksalaisen työporukan urakka valmistuu helposti puolessa ajassa siitä, mitä suomalaisilla. Ja virheitä ei tehdä.


      • Nii verrattuna mihi?

        ryssiin vai?vai polskeihi?virolaisii?hyvää jälkeä tekevät myös ja jotku laatu finjätkät korjaa jäljet,et se siitä nopeudesta!


    • TimoTT

      Ja keskeisissä kilpailijamaissa, Ruotsissa ja Tanskassa (puhumattakaan EUn ulkopuolisesta NORJASTA) koko kansantalouskin on paljon paremmassa jamassa!

      Mutta! Eihän se nyt mene MILLÄÄN jääräpäälle kokoomusidiootille jakeluun, että jos kansalaiset ei saa palkallaan enää juuri muuta kuin jokapäiväisen leipänsä, että sillä olisi mitään vaikutusta maan talouteen! :/

      Mun taas ei o tarvinu käydä sekuntiakaan mitään hankkeneita, että tiedän pelkällä kaupunkilaisjärjellä, että: KYLLÄ ON!

    • TanskaSaksaSveitsi

      Mutta miten menee näillä halvan Työvoiman mailla ?

      Väki poistuu muualle töihin. Talous ei kovinkaan häävissä kunnossa.

      Entä kalliin Työvoiman mailla ?

      Talous paljon paremmassa kunnossa ja väkeä haalitaan muualta töihin.

      Kummallinen yhtälö ?

    • pohjaa kohti mennää

      suomi on tehokas,työt ja tieto-taitoineen viedään ulos ja loput työt teetetään ulkolaisilla. kohta ainoa vientituote on työttömät ja tuontina mamut.

      tuo jos mikään on tehokasta maata ajatelleen ja sen kyllä nyt huomaa. ollaan todella
      eu-kiimaisessa umpiku..sessa. pitkään ja hartaasti.

      ns. tehottomuutta on kaikkialla,mutta on sitä tosiaan suomessakin. tehokkuutta kun
      ei ilmassa leijaa,se pitää osoittaa toimin,ei kitisemällä.

      ja kansa vain äimistelee,vaikka itse äänestämät tolvanat "johtaa" maata ikituhoon.
      sekin on sitä miinus-tehokkuutta.

    • 11111,,

      Meidän kilpailukyky on viety pohjamutiin juuri älyttömillä energia hinnoitteluilla. Tehdään kovaa bisnestä esim sähköllä ja polttonesteillä puhumattakaan typeristä direktiiveistä. Siinä kärsivät myös yritykset, maailman vanhimmilla koslilla ajavien tavan kansalaisten kanssa. Ja nyt pitäisi alentaa palkkoja että olisi vähemmän rahaa maksella korottuvia sähkönsiirtomaksuja.

      Samalla saa lukea uutisia valtionyhtiöiden johtajien jättimäisistä ansioiden nousuista. Ketä tässä nyt pissitään silmään? Meneekö suomella ja valtionyhtiöillä nyt sitten kuitenkin niin hyvin että tuollaiseen on varaa? Se on selvää että jos joillekin on varaa maksaa 80.000e kuukausipalkkaa niin on siinä voittojen oltava maksimaallisia. Ei vaan tunnu sekään riittävän kun taas ollaan köyhän kansan kukkarolla korottamassa sähkönsiirtomaksua jota on mahdoton kilpailuttaa. Voiko parempaa bisnestä ollakkaan? Nostamme vaan hintaa ja sinä itket ja maksat! Kehdataan vielä natista jo nyt huonoista palkoista.

    • maan pahin

      haitta on eu-kiimainen ja h e l v e t i l l i n e n tietoisesti luotu uskomaton byrokratia kaikessa kaameudessaan. kun it-aika alkoi,siitä myös tuhon tie avautui,kun tietokone-rengistä tuli maan isäntä.
      nyt aivastellaan,sitä pitää vähentää puoleen tai alle ja on kuulemma hirvittävä työ,kun ensin yli 20v ko. kansan haittatautia karmeasti maksamalla tietoisesti luotu.
      on ollu suurtakin pösilömmät tunarit "tekevinään töitä" ja päättämässä pelkästään haittojen luonnista.
      sillalailla meillä pyyhkii ...koko maailma per...seensä...kuten nokia...ja sata muuta.

    • suomii tyyliin.

      suomalainenkin teräskin on halvenpaa euroopassa juustiisa joka tuo eniten kustannuksia meno puolelle.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      218
      2204
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1322
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1157
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 72
      832
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      357
      737
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      721
    Aihe