Mitä erikoisoluita ostat? Vinkkejä

onhan näitä

Palstalla oleva keskustelu oluista on aika puisevaa, kun tärkeimpinä aiheina tuntuvat olevan mm. se, kumpi on parempaa, Koffi vai Lappari, ja että kuinka ihmeellisen taivaallisen hyvää joku Pirkka-olut on.

Mutta jos katsotaan vakavasti ja oikeasti tosiasioita silmiin, niin tajutaan että kaupathan ovat täynnä export-oluita, eri puolelta maailmaa olevia enemmän tai vähemmän erikoisia oluita. Tai ainakin niitä erikoisolueiksi kutsutaan. Ja sitten on vielä kotimainen tuotanto päälle, jotka eivät ole ns. bulkkioluita, eli 24-packeissä myytäviä inhotuksia.

Kertokaapas nyt viimeaikaisia kokemuksianne, mitä on tullut ostettua ja nautittua? Itse nappasin mukaani eilen kaupasta tölkin Nokia Keisari 66 American Pale Ale-olutta, ja täytyy sanoa että hieno uusi tuttavuus. Greippinen, hyvin freshhi olut, humaloitu tukevasti. Suosittelen!

14

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ale is Beer

      Enpä kerro, kehoitan menemään Arkadian alkoon ja ottamaan kantokorin käteen. Hyllyissä on kohtuullinen määrä eri oluita - valinta on vapaa. Maistele ja ehkä löydät omat suosikit - ehkä et.

      Keisarin hyvä puoli on katkerot 55 EBU, kantavierre 10,2p-% takaa sen, että aika kevytsarjalainen edelleen - mutta suunta on oikea. Nokia Året Runt on kokeilemisen arvoinen, hieman hillitymmin humalaa, mutta suutuntuma ja maku täyteläisempi - kantavierre 13,7 p-% antaa hieman enemmän makua ja alkoholia.

    • 9+14

      Bud on kyl ykkönen.

    • AntsuK

      Mä tykkään Alkon saksalaisista pilseistä, esim. HB on hyvä peruspils. Tarjoustalon Königsbacheria kannattaa kokeilla myös!

    • Aina Jano

      Olutopas sivusto mee sinne.Siellä alan ihmiset.

    • Pirkkamaisteri

      Mutta kyllä laadukas Pirkka-olut kehunsa ansaitsee. Ei sitä turhaan kutsuta voittajan olueksi. En itse oikein ymmärrä tuota erikoisuuden tavoittelua.

    • hgfdsz

      Pyrin maistamaan kaikkia ulkomaisia vahvoja oluita, mitä kotikaupunkini ja lähikaupunkien alkoihin tulee, erityisesti pidän hyvin vahvoista = 8% alkoholia sisältävistä oluista

    • kalja teini x

      Mun mielest se on kuitenki aika tärkeetä, et puhuu kumpi on parempaa lappari vai koffi. Kun mä käyn lähi kaupast ostaa 24 packin niin maksaa se kuitenki sen reilu 20 egee nii olis kiva ensi tietää mihi sitä massii lyö kii. Et ku sillei tiiäksä?

    • Aina Jano

      Saksalaiset oluet maistuu.

    • Rochefort 10

      Itseäni miellyttää monenlaiset oluet, mutta nää nykyiset muotilmiöt voimnakkaasti katkerohumaloidut IPAt ja APAt ei kyllä kolise. Sen sijaan erilaiset stoutit ja vaikka bitteritkin kyllä kolahtaa, vaikka siis voimakkaasti humaloituja myös ovat..

      Vahvat Belgi alet ovat tällä hetkellä ehkä lähinnä sydäntä. Harmi vaan, että niitä ei kovin laajalti ole alkon hyllyillä saatavilla. Varmimmim Alkon hyllystä löytyvistä Chimayn Blue, on oma kestosuosikkini.

      Myös norjalaisen Nøgne panimon tuotteet miellyttää lähes kautta linjan. Erittäin laadukkaita pienpanimo oluita. Suodattamattomissa ja pastöroimattomissa oluissa on sellainen käsityöläisyyden maku ja soundi joka uppoo meikäläiseen. Vaikka pidänkin enemmän vahvemmista oluista, niin Nøgnen valikoimassa on myös oikein maistuvia maitokauppatuotteita. Hintaahan niillä toki on, mutta laatu maksaa aina.

      • enevpk

        Duvel lienee edelleen myynnissä Alkossa. Monet belgialaisalet vain käväisevät Alkon hyllyssä. Myymäläkohtaisesti on suuria eroja. Siksi ei aina saa, mitä on hakemassa. Silloin on hyvä hetki laajentaa kokemuksiaan uusiin tuttavuuksiin. Lambicien kanssa voi tulla pettymyksiä.


    • SS Majuri

      Kohta jouluoluet hyllyssä muuta urbock puuttuu.

    • Olen Guinessin ystävä,se on tosi tummaa.Franciscaner ja Erdinger ovat myös hyviä suodattamattomia vehnäoluita.Ulkolaiset on tosissaan ihan jees,jopa halvenpia.Ja nykyäänhän niistä on hyvät valikoimat ravintoloissa ja alkossa.Kantsii uskaltaa kokeilla,myyjät kyllä neuvoo.

    • ei mainos! hyviä on

      Kotimainen pienpanimo Malmgård ja koko tuotelinja, erittäin hyviä. Sain kunnian osallistua Malmgårdissa paikanpäällä olutmaisteluun muutama vuosi sitten, jäin koukkuun!

      • jhbrvgfed

        Totta, hyviä ovat, hieman kalliita tosin, mut kyl kukkaro kestää muutaman ostaa silloin tällöin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      100
      7512
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      365
      6596
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3924
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3679
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      193
      2142
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1863
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1622
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1566
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1460
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1457
    Aihe