Kemissä räjähti tykinammus!!!

Juuri nyt: Tykin ammus räjähti Kemissä

Oulu hätäkeskuksen mukaan Kemin Karihaaran kaupunginosasssa on räjähtänyt tykin ammus rakennuksessa.

Paikalle odotetaan parhaillaan puolustusvoimien erityisosaajia pommin purkuun.

Poliisin mukaan räjähdyksessä loukkaantui yksi henkilö vakavasti ja toinen lievemmin.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62360-juuri-nyt-tykin-ammus-rajahti-kemissa

......
21800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

"Pelastusviranomaiset kertovat, että alue on evakuoitu ja puolustusvoimia odotetaan apuun pommin purkamiseksi."

Räjähtänyttä pommia ei tarvitse eikä voi enää purkaa.

Äänestä

Kaksi loukkaantui räjähdyksessä Kemissä – autotallissa tykinammuksia

Kemissä mies on loukkaantunut vakavasti räjähdysonnettomuudessa. Toinen henkilö on loukkaantunut lievemmin.

Räjähdys sattui Varpulankadulla sijaitsevan talon autotallissa. Paloesimiehen mukaan paikka on eristetty ja lähitalot evakuoitu noin sadan metrin säteellä. Pelastuslaitoksen mukaan kohteessa on useita tykinammuksia, joista yksi on tiettävästi räjähtänyt.

Loukkaantunut mies kuljetettiin helikopterilla Ouluun yliopistolliseen sairaalaan.

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194838822131/artikkeli/kaksi loukkaantui rajahdyksessa kemissa autotallissa tykinammuksia.html

Lintukodosta tullut lähi-itä!

Äänestä

Uutisessa mainitaan autotallissa olevan useita tykin ammuksia. Mikähän tienvarsipommin rakentaja oli kyseessä? Joko alkoi se Jihadi täälläkin?

Äänestä
  • mikä ihannoinu pommeja ja keränny niitä!mitä älynjättejä maassamme asukaan,ihme ettei kaikki poksahtanu ei olis tyypit tarvinnu enää hoitoa!

    Äänestä

  • Joo, joko ne somalit jotka on ollut allah-akbar miesten terroristiopissa syyriassa tuli takas suomeen?

    Äänestä

Kemijärvellä armeijan harjoitusalueella niitä "suutareita " on paljon. Tai ainakin silloin kun käytiin kuukausi harjottelemassa.

Misin asemalla hypättiin härkävaunuun ja tultiin pois, niin oletan että yli 20 ammusta oli matkamuistoja. Kokoluokka 6 tuumaa. Sekä joitakin ranuheittimen pienenpiä pyrstöperäsiä

Äänestä

Onpas ollut pieni tykinammus jos autotallista löytyy lisää ehjiä tykinammuksia. Autotallia ei ole enää olemassakaan jos sisällä räjähtää tykinammus.

Joku tonttu tuossa jo ehdotti jihadia tohkeissaan.

Äänestä
  • Irrottanu ilmeisesti sytyttimen joka on poksahtanu. Kyllä kuustuumanen olisi poistanut rakennuksen pari kolmekymmentä metriä ilman tuskaa. Lattiaan olisi syntynyt huoltomonttu.

    Äänestä

  • Sota tarvii kirjoitti:

    Irrottanu ilmeisesti sytyttimen joka on poksahtanu. Kyllä kuustuumanen olisi poistanut rakennuksen pari kolmekymmentä metriä ilman tuskaa. Lattiaan olisi syntynyt huoltomonttu.

    Suutarin sytytin turkanen jumittanut sytyttimen seinämien epämittatarkkuuden tähden. Ruuvatessa sitten ahdinko löysänny, ja sytty.

    Äänestä

Siellä on joku al-Qaidan jäsen riehumassa, kiitos Kemin maahanmuuttajaviraston.

Äänestä

Armeija voisi huolehtia jätöksensä paremmin.

Äänestä
  • Saksan armeijako?

    Kuka vittu käski viedä "reliikit" autotalliin?

    Äänestä

  • Rendulic kirjoitti:

    Saksan armeijako?

    Kuka vittu käski viedä "reliikit" autotalliin?

    Alue Misissä on suomen armeijan harjoitusaluetta. Siellä suoritetaan tykistön kovapanosammuntoja.

    Ammusten pölliminen matkamuistoksi on kiellettyä.

    Mutta voi niitä sieltä hakea kun alue on suljettu.

    Äänestä

mitä ne aseet saa aikaan.

Kaikki aseet pois vaan ihmisten kaapeista niin loppuu se kuoleminen kun koko ajan kuolee noiden hullujen takia. Ja semmoiset jotka siitä suuttuu, niin semmoiselle piikille ettei tarvitse enää murehtia mistään kun loppuelämänsä jokeltelee leikkikehässä.

Äänestä

Miksikähän pitää tuollaistakin tehrä ?

Äänestä

"Mies kuoli myöhemmin vammoihinsa Länsi-Pohjan sairaalassa. Poliisilta eilen saadun tiedon mukaan mies olisi ehditty viedä Oulun yliopistolliseen sairaalaan, mutta hän kuolikin ennen siirtoa."

Miksi sairaalat pitää rakentaa noin kauas? Eikö niitä voi rakentaa lähemmäs ihmisiä?

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288599196550.html

Äänestä
  • Ei suuronnettomuuden vaaraa. Eristetty alue kolmesataa metriä.

    Sirpale läpi vatsan. Noin tunti elinaikaa, olipa sairaala vieressä tai ei.

    Äänestä

  • Lehtitoimittajat kirjoittavat paskaa, tietämättömät kansalaiset uskovat paskaan... Nimim. fakta

    Äänestä

Eli jätkältä lähti henki jo kiihdytysvaiheessa...

Äänestä

Mahtaa olla eräässä kuljetusfirmassa kuskinpaikka auki...

Äänestä

Lopettakaa... se oli mun pikkuserkku joka kuoli.. :( pitääkö kaikesta aina alkaa vitsailemaan..ootte idiootteja

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pysykää kanavalla! kirjoitti:

Juuri nyt: Tykin ammus räjähti Kemissä

Oulu hätäkeskuksen mukaan Kemin Karihaaran kaupunginosasssa on räjähtänyt tykin ammus rakennuksessa.

Paikalle odotetaan parhaillaan puolustusvoimien erityisosaajia pommin purkuun.

Poliisin mukaan räjähdyksessä loukkaantui yksi henkilö vakavasti ja toinen lievemmin.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62360-juuri-nyt-tykin-ammus-rajahti-kemissa

......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu