Miksi ei suomessa tapahdu ihmeitä?
(kyllähän niitä tapahtuu jonkin verran , mutta noin moni kysyy)
Kun suomeen tulee joku muualta ja kertoo kuinka suuria Herra on tehnyt,
ja sitten ei ehkä tapahdu suomessa samanlaisia ihmeitä, niin se tuntuu oikeuttavan jotkut sanomaan , että julistaja valehtelee, ja sehän on halventava ja törkeä syytös.
1. Joko julistaja valehtee tai
2. Suomalaiset ovat niin kyllästetyt epäuskolla
Päädyin vaihtoehtoon 2. epäusko ja kyynisyys joka pukeutuu hurskauden valepukuun,
on hyvin havaittavissa suomessa.
Onko suomessa ollut sitten julistajia jotka ovat saattaneet kansan epäilyksen ja epäkunnioituksen valtaan? Ikävä kyllä on.
Löytyykö suomesta Kaalebin ja Joosuan kaltaisia julistajia jotka näkevät Jumalan mahdollisuudet ja saavat kansan lujasti luottamaan Jumalaan?
Entä löytyykö Johannes kastajan kaltaisia vanhurskauden saarnaajia jotka eivät pelkää sanoa mustaa mustaksi, vaikka olisi seurakunnan johtaja tai kuningas kysymyksessä, ei vaikka olisi vaara menettää “kasvonsa” tai henkensä ?
http://www.armo.info/blogi/tekijä/Keijo/
(kyllähän niitä tapahtuu jonkin verran , mutta noin moni kysyy)
Kun suomeen tulee joku muualta ja kertoo kuinka suuria Herra on tehnyt,
ja sitten ei ehkä tapahdu suomessa samanlaisia ihmeitä, niin se tuntuu oikeuttavan jotkut sanomaan , että julistaja valehtelee, ja sehän on halventava ja törkeä syytös.
1. Joko julistaja valehtee tai
2. Suomalaiset ovat niin kyllästetyt epäuskolla
Päädyin vaihtoehtoon 2. epäusko ja kyynisyys joka pukeutuu hurskauden valepukuun,
on hyvin havaittavissa suomessa.
Onko suomessa ollut sitten julistajia jotka ovat saattaneet kansan epäilyksen ja epäkunnioituksen valtaan? Ikävä kyllä on.
Löytyykö suomesta Kaalebin ja Joosuan kaltaisia julistajia jotka näkevät Jumalan mahdollisuudet ja saavat kansan lujasti luottamaan Jumalaan?
Entä löytyykö Johannes kastajan kaltaisia vanhurskauden saarnaajia jotka eivät pelkää sanoa mustaa mustaksi, vaikka olisi seurakunnan johtaja tai kuningas kysymyksessä, ei vaikka olisi vaara menettää “kasvonsa” tai henkensä ?
http://www.armo.info/blogi/tekijä/Keijo/
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ihmeitä tapahtuu tai siis asioita jotka vaikuttavat ihmeiltä. Selitys löytyy ennemmin tai myöhemmin. Uskonnollista taustaa ihmeillä ei ole. Uskovaisten ihmeet ovat keksittyjä. Niille ei löydy todisteita eivätkä uskikset halua että niitä tutkitaan.
Niin niin. Ateistin puhetta se sellainen. Siksi ihan turhaa puhua omista kokemuksistaan, lääkärin toteamista ihmeistä. Mahdottomista tapahtumista. Sivullinen ei voi puhua niistä mitään.
Jos kiinnostaa, niin tutkippas näitä. He haluavat sitä todennäköisesti, tutkimista.
http://www.rukousystavat.fi/index.php?option=com_k2&view=item&id=7:parantuneet&lang=fi
Jutut ovat suppeita. Ihmisten omat kertomukset tuppaavat sellaisia olemaan. Lääketiedekin on mukana kuvioissa ollut, mutta siitä nämä ihmiset eivät tunnu paljoa puhuvan. Sivuston ylläpitäjä ja juttujen kokoaja epäilemättä ei halua hirvittävästi rukoilun ulkopuolisia juttuja mainostaa. Tutkiminen on jotakin muuta kuin sitä että noita sivustoja lukee.
Kun tämän tpaisia ihmeitä on tutkittu tulokset eivät ole yleensä olleet sitä mitä uskovainen taho on väittänyt.
Nythän on niin. Niinhän se on, jotta jos ei usko Raamatunsanaa, niin ei usko. Ei usko Raamatussa kerrottuihin ihmeisiinkään. Ei usko ihmeiden tekijään, Jumalaan, Jeesukseen Kristukseenkaan. Kuinka sitten Uskoisi Pyhään Henkeenkään, saati sitten nykyisiin ihmeisiin. Ei usko, niin ei usko ja sillä siisti. Turha niillä todisteilla on nettiä tukkia tykkänän. Ihan turha. Ei uskominen Herraamme Jeesukseen Kristukseen ole pakollista, ei lainkaan. Ei sinnepäinkään.
Asiasta on turha riidellä. Näitä tarinoita ei ole mikään puolueeton taho tutkinut ja se siitä. Näiden IHMISTEN kertomien TARINOIDEN ei kai voi sanoa olevan sama asia kuin Jeesus? Uskoi tai ei, mitä tahansa ei silti ole pakko uskoa. Jos joku uskoo se on hänen oma asiansa. Mitä vain voi väittää jos todistaa ei tarvitse. Näidenkin ihmisten nykytilanteesta voisi olla mielenkiintoista kuulla.
Jos ihmeen haluaa todistaa tapahtuneeksi se kannattaa tutkituttaa jollakin sellaisella taholla joka on riittävän arvovaltainen ottamaan asiaan kantaa. Siihen ei uskovaisten pokka näytä riittävän. Jalovaaran parantamiset ovat lukemieni lehtijuttujen perusteella liittyneet lähinnä hänen oman omaisuutensa lisäämiseen ja elintasonsa parantamiseen.
että Joosua ja Kaaleb saivat muut otolliseen mielenlaatuun kun sitä itse olevat Israelin Herran edessä ja pääsivät luvattuun maahan. Tietysti Jumalan seurakunnissa on parempi jos Joosuan ja Kaalebin kaltaiset ovat puhumassa, mutta käytännössä valta on ihmisillä Laodikeassakin valita mieleisensä ja penseistä penseät voivat olla turvallisempi vaihtoehto kuin rakkaudessa palavat, jotka voivat esiinnoustaa sellaisia parannuskehotuksia kuin Paavali aikanaan monissa niissä seurakunnissa joissa kävi. Nykyään ei Paavalin kaltainen saisi kannatusta sillä kilpailun vallitsessa uskonnollisuuden alueella myös on turvallisempaa pysyä mieluisemmissa vaikka Laodikean enkeliäkin kehotettiin parannukseen ja muitakin noista seitsemästä samoin osaltaan. Vain Isä Jumala tuntee ihmiset täysin.
selvästi "anokaa uskossa niin saatte" ja "sentähden ei ole ettette ano uskossa". Penseällä on se suuri huono puoli palavaan rakkauteen nähden Jeesuksessakin, että penseälle riittää ihan ruoka ja vaatteet ja Raamatun ilmoitus ilman konkreettista Jumalan toimintaa ihmeissä ja merkeissä vaikka Jeesus nimenomaan opettaa ja on sama aina niistä merkeistä jotka seuraavat uskovia. Palavaan rakkauteen liittyy myös parannuskehotukset ja synnistä varoittaminen ja valona ja suolana oleminen seurakunnissa, mutta totuuden sanaa ei penseänä ehkä haluta vaan on mukavampaa kuulla että on ihan kelvollinen ja pyhä vaikka Laodikean kaltaisessa. Tietenkään tämä ei Isälle Jumalalle ja Pojalle Jeesukselle riitä tai ole tahtonsa ilman pyhitystä salatuimpaan saakka. Jeesus opetti myös olemaan täydellinen eikä vain luonnollinen vailla Jumalan Hengen voimaa ja merkkejä ja ihmeitä jotka seuraavat palavassa rakkaussuhteessa olevia.
Penseitä Laodikean kaltaisia eivät vain merkit ja ihmeet seuraa sillä mielensä ovat uskonnollisiin ja maailmallisiin vailla sitä palavaa rakkautta Jumalan Hengen täyteyteen ja uskon kuuliaisuuteen. Ihmisten on helppo vesittää Jeesuksen opetukset omilla ajatuksillaan ja elää penseydessä kuten Laodikeassa.
Kun pedon merkki tulee, niin silloin jyvät erotellaan akanoista ja toisin päin myös. On viisi viisasta ja viisi tyhmää, toki Jumala lähettää 144 000 apostolia myös, sillä ei ihmisiä tuomita ilman mahdollisuutta parannukseen koskaan Jeesuksessa, ei myöskään maailman ihmisiä. Jeesus on hyvä paimen ja Ilmestyskirjassa on kerrottu iankaikkinen evankeliumi tälle meidän sukupolvelle joka kohtaa Herran päivän ja siihen liittyvät 7-vuoden tapahtumat, ja kerrotut edeltä jotta uskoisimme Ilmestyskirjaan ja muihin Jumalan profetaalisiin sanoihin, jotta ne vastaanottaisimme emmekä tyhmiä olisi.
Oma näkemykseni:
Minusta niin kauan kuin unohdetaan se pääasia elikkä rakkaus on aika turha odotella ihmeitä. Laitan muutaman oman kokemuksen tähän. Olin käymässä eräässä seurakunnassa ja tilaisuus oli juuri tällainen hehkutus tilaisuus (jossa ihmiset näyttivät minusta kärsiviltä yrittäessään väkisin pumpata itseensä jotakin erityistä tunnetilaa)jouduin poistumaan ja poistuessani tervehdin erästä uskovaa, mutta tämän mielstä olin jotenkin huono uskova joten ei vaivautunut vastaamaan. Hänellä oli kova kiire eteen ylistämään ja palvomaan. Tätä samaa on monessa paikassa, lähimmäiseen suhtaudutaan nyreästi jos tämä ei kuule hengellsien hierarkian oikeaan lokeroon ja samalla etsitään kuumeisesti hengen vuodatusta ja herätystä.
Toisen ihmisen oikea kohtaaminen tasavertaisena on vaikeaa. Miten ihmeessä uskovat luulevat saavansa Jumalan mielisuosion ja ihmeellisiä kokemuksia jos kohtelevat toisiaan halveksimalla?
Ihmisethän ovat epätäydellisiä, mutta luulisi edes jotakin yritystä olevan rakkaudellisempaan yhteyteen. Välillä tulee olo, että minkälainen käsitys ihmisillä oikein on Jeesuksesta, Jumalasta ja PYhästä Hengestä.
Seurakunnat jotka tekevät lähetystyötä voivat kertoa ihmeistä lähetyskentiltä. Siellä autetaan ihmisiä ja eletään todeksi suuria asioita. Miksi maassamme ei tapahdu samaa?
Mitä eroa on toiminnalla siellä ja toiminnalla täällä?
Lähetyskentillä autetaan ihmisiä jotka ovat todella pulassa, meillä ei uskovia lyödään raamatulla päähän ja ohjataan autettavaksi sosiaalitoimeen.
Oman maamme uskovista toivotaan maksajia ja pönkittäjiä.
Toki kehitymaiden hätä on hirveä, mutta täälläkin on ihmisiä jotka tarvitsisvat enemmän rakastavaa lähimmäsitä kuin moraalista vartijaa.
Jos joku uskova/ uskovat rientäisivät auttamaan myös oman maamme hätääkärsiviä uskona, että Jumala palkitsee nämä ihmiset myös ihmeillä ja merkeillä.
Ei uskovat uskovat kun näkevät rakkauden teot eivät muuten.
Myös oman maamme ihmisten auttaminen on tärkeää. Tietenkin monesti seurakuntiin hakeutuvat avuntarvitsijat ja kokemus siitä että ei välitetä saa jatkamaan tyyliä...ei minuakaan kukaan armahtanut joten sinunkin tulee pärjätä.
Lähetysjärjestöt ovat raamattu-uskollisia riippumatta siitä, millaisia ihmiset ovat. Heillä on se Raamatunsana ja sen toteuttaminen ensijaisena tehtävänä. Me ihmiset olemme niin vajavaisia. Armahdettuja syntisä ovat uskovatkin. Sitä Jumalan ääntä tulisi opetella kuulemaan paremmin meidän kaikkien.
parantumista Jumalalta Jeesuksen nimessä uskossa, vai ottaako tabletin vai tilaako ajan lääkäriin?
anoville paljonkin, kiitos Isän Jeesuksen nimessä!
on jokaiselle ihmiselle ja jokainen ihminen elää Jumalassa varmuudella.
kurittaa omiaankin sairaudella tai sitten Jumala sallii sairautta jostain syystä uskovallekin.
Vaikka Israelissa monet Jeesukselta saivat terveyttä niin harvat tekivät parannusta kuitenkaan sillä eivät ymmärtäneet Jumalan valtakunnan sanomaa kuitenkaan tervehdyttyään. Kymmenen parani ja yksi kiitti Jeesusta myöhemmin.
Jeesusta vai ihmisiä kohtaan? Moninaista voi olla ihmisten sydämissä.
Ensimmäistäkään parantumista ei ole kyetty todistamaan rukouksen tai Jumalan toiinnan seuraukseksi. Uskovaiset sepittelevät tarinoitaan omilla sivustoillaan.
Jalovaarasta ei näköjään saa puhua. Hän on jokaisen kristityn ihanne.
Näköjään saa, sillä tilaisuudet jatkuu, ilmoittelee radio deilla tilaisuuksista ja kirkoista, joissa tilaisuus pidetään. Kirkot vaihtui, mutta tilaisuudet jatkuu.
Miksi ihmetellään kun Suomessa tapahtuu. Koko ajan tapahtuu, eikä uskomattomien tarvitsekaan uskoa. Usko ei tule käskemällä.
"Miksi ei suomessa tapahdu ihmeitä?"
Ehkä siksi, että ihmiset eivät ensin etsi Jumalan valtakuntaa.
Älkää siis murehtiko sanoen: 'Mitä me syömme?' tahi: 'Mitä me juomme?' tahi: 'Millä me itsemme vaatetamme?' Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.
Mat. 6:31-33
Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä.
Joh. 6:63
Lihallisista ihmeistä ei ole mitään hyötyä, jos ihmiset pysyvät sisältä kuolleina.