1. Tässä hyvä esimerkki miten eräs PAPPI parantui uskosta.
http://www.vihrearouva.net/usko/hietamaki.html
Tutkimusten mukaan alle 30% Suomalaisista papeista uskoo jumalan olemassa oloon.
2. Kristinusko on todistettavasti pelkkä kopiouskonto muista uskonnoista. HEH HEH HEH ...
http://www.teosofia.net/eriusk/aaltonen.htm
3. Ennaltaehkäise uskoontulosi. Tässä ohjeet.
-Ajattele selkeästi, siten että varmasti ymmärrät. Älä jätä mitää pelkän epäilyn varaan.
-Keskity todella ajattelemaan aihetta.
-Ajattele ongelmaa tai asiaa mahdollisimman kokonaisvaltaisesti eri näkökulmat huomioiden.
-Ajattele erilaisia vaihtoehtoja.
-Pyri huomioimaan kaikki tieto, mitä aiheesta tai ongelmasta on saatavilla.
-Ole tietoinen omista ennakkoluuloistasi, odotuksistasi ja aiheeseen liittyvistä käsityksestäsi - älä anna niiden vaikuttaa liikaa johtopäätöksiisi.
-Älä tee päätelmiä, jos et voi olla varma.
-Ole avoin uusille ehdotuksille ja näkökulmille.
-Muodosta mielipiteesi tai päätelmäsi vasta, kun voit perustella sen hyvin.
-Ole rehellinen itsellesi ja muille.
-Vastusta kaikenlaista johdattelua ja manipulointia.
-Kysyy paljon kysymyksiä lisäinformaation saamiseksi.
-Perusta johtopäätöksesi todisteisiin.
-Ole älyllisesti itsenäinen.
Jumalausko on jatkuvaa hurmahenkistä höyryämistä ja tunnekokemusten tavoittelua. HEH HEH HEH ...
http://www.vihrearouva.net/usko/hietamaki.html
Tutkimusten mukaan alle 30% Suomalaisista papeista uskoo jumalan olemassa oloon.
2. Kristinusko on todistettavasti pelkkä kopiouskonto muista uskonnoista. HEH HEH HEH ...
http://www.teosofia.net/eriusk/aaltonen.htm
3. Ennaltaehkäise uskoontulosi. Tässä ohjeet.
-Ajattele selkeästi, siten että varmasti ymmärrät. Älä jätä mitää pelkän epäilyn varaan.
-Keskity todella ajattelemaan aihetta.
-Ajattele ongelmaa tai asiaa mahdollisimman kokonaisvaltaisesti eri näkökulmat huomioiden.
-Ajattele erilaisia vaihtoehtoja.
-Pyri huomioimaan kaikki tieto, mitä aiheesta tai ongelmasta on saatavilla.
-Ole tietoinen omista ennakkoluuloistasi, odotuksistasi ja aiheeseen liittyvistä käsityksestäsi - älä anna niiden vaikuttaa liikaa johtopäätöksiisi.
-Älä tee päätelmiä, jos et voi olla varma.
-Ole avoin uusille ehdotuksille ja näkökulmille.
-Muodosta mielipiteesi tai päätelmäsi vasta, kun voit perustella sen hyvin.
-Ole rehellinen itsellesi ja muille.
-Vastusta kaikenlaista johdattelua ja manipulointia.
-Kysyy paljon kysymyksiä lisäinformaation saamiseksi.
-Perusta johtopäätöksesi todisteisiin.
-Ole älyllisesti itsenäinen.
Jumalausko on jatkuvaa hurmahenkistä höyryämistä ja tunnekokemusten tavoittelua. HEH HEH HEH ...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinä olet vastustanut kristinuskoa jo monta kuukautta, ja nyt jakelet omia elämäsi ohjeita toisillekkin. Oletko etsimässä jotain vai mikähän sinua oikein taas vaivaa?
Ateisti ajattelee paljon sinun tavallasi, ja heitä varten on tehty keskustelupaikkakin, jos et ole sitä aikaisemmin huomannut.
Uskovaisen ihmisen kuuluukin käyttää älyään, koska tyhmyys ei auta ketään, vaan tuo ihmisille pelkkiä vaikeuksia.
Pappi on vain ihminen, ei mikään ihmeolento, eikä uskovaisien usko perustu pappiin vaan Raamattuun.
Todistettavasti on ihan kiva sana käyttää, mutta onko sinulla niitä vai eikö ole?
Raamattu on pelkkä satukirja ja jumalausko on todistettavissa oleva sairaus.
"Fanaattinen uskonnollisuus on pakkoneuroosi"
Yleisesti puhuen ja ilmiötä kommentoiden, on käsittämätöntä, että vielä kolmannella vuosituhannella elää ihmisiä jotka eivät käsitä, että raamatulla ei ole sen kummempaa painoarvoa kuin millään muullakaan satukirjalla. Kuka tahansa voi kirjoittaa oman subjektiivisen raamattunsa, ja vedota siihen missä tahansa asiassa. On irvokasta kuinka pieni kiihkouskovaisten ryhmä yrittää saada mm. kaikkia koskevat lait säädettyä omien fundamentalisten subjektiivisten uskomustensa mukaisesti.
Fundamentalistinen fanaattinen uskonnollisuus on obsessiivis-kompulsiivinen vakava pakkoneuroosi joka pitää ihmiset riippuvaisina, ahdistuneita ja aggressiivisina ja näin ruokkii ja edesauttaa muiden neuroosien ja psykoosien syntymistä. Uskonto ilmiönä on aiheuttanut enemmän kärsimystä ja tuhoa kuin mikään muu vitsaus ihmiskunnan historiassa, ja siksi uskonnon hoitaminen pakkoneuroosina tulisi ottaa yhteiskunnan järjestämän sairaanhoidon piiriin mahdollisimman pian.
Mm. hermotutkija Vilayanur Ramachandran julkaisi lokakuussa 1997 tutkimuksen, jonka otsikkona oli "Uskonnollisen kokemuksen hermostollinen perusta". Ko. tutkimus esittää todisteita siitä, miten aivot käsittelevät hengellistä kokemusta ja kuinka henkilöt joilla on ohimolohkon epilepsia (TLE), saavat voimakkaampia uskonnollisia tunteita. Vastavia tutkimustuloksia on saatu myös mm. San Diegon yliopistossa (mm. havainto, että noin 25% TLE-potilaista kehittää uskonnosta vaikean pakkomielteen).
Ärsyttämällä ohimolohkoja magneettikentän avulla saadaan aikaan koehenkilön uskonnollisia vakaumuksia myötäileviä uskonnollisia kokemuksia (Dr. Michael Persinger et al.), esimerkiksi tunne jeesuksen, jumalan, allahin, jehovan, pyhän hengen, krishan jne. läsnäolosta ja huolenpidosta.
Kiihkomielinen uskonnollisuus on aivojen toimintahäiriö ja pakkoneuroosi johon usein liittyy myös vakavan narsistisen persoonallisuushäiriön piireitä (vääristyneet käsitykset omasta erinomaisuudesta, roolista "jumalan valittuna", "jumalan" tahdon tulkitsijana ja ainoan oikean totuuden omistajana jne.). Lisätietoja kaipaavat voivat tutustua myös mm. asiaa käsittelevään artikkelliin Newsweek 5.7.2001, U.S. Edition; Section: SCIENCE AND TECHNOLOGY; Pg.50., tai New Scientist 21.4.2001 jne. Yhteiskunnan tulisikin pyrkiä hoitamaan uskonnon kanssa kamppailevia ihmisiä, ja tarjota tukiryhmiä ja psykiatrista apua uskonnosta eroon pyrkiville siinä missä muillekin mielenterveysongelmista kärsiville. Lisäksi Keskisuomalaisen toimituksen pitäisi tuntea oma vastuunsa, ja pidättäytyä julkaisemasta uskonnollisia kirjoituksia jotka lähinnä saattavat kirjoittajansa naurunalaiseksi. Nykyisellään Keskisuomalaisen yleisöosaston linja on lähinnä fanaattisilla ja subjektiivisilla uskonnollisilla teksteillä mässäilyä. "
Eli tulisiko uskonnollisetkin mielisairaat hoitaa yhteiskunnan varoin? (Onko ongelma ehkä yksinkertaisesti liian iso hoidettavaksi?) Vai pitäisikö kirkon ottaa vastuu tekemisistään? Nykyiselläänhän valtio kustantaa jopa uskonnollista käännytystyötä yhteisillä varoilla.
"Uskonnollisen kokemuksen aivoituksia ohimolohkoissa"
Aivojen ohimolohkon erot voivat selittää uskonnollisten kokemusten syvyyttä ja eroja eri ihmisillä. Rohkean tulkinnan uskonnollisten kokemusten alkusyistä esittää BBC:n Horizon-tiededokumentti God on the Brain, Jumala aivoissa.
Ohjelma esitettiin Britanniassa valtakunnan verkossa torstaina.
Hyvin kiihkeästi uskonnollisten ihmisten aivot saattavat olla jo syntymästä erilaiset kuin muilla ihmisillä. Uskonnon vahvaksi kokeminen ei siis johtuisikaan ihan vapaasta tahdosta tai vastauksena ilmoitukseen ylhäältä.
Jotkut neurologit alkoivat pohtia asiaa, kun eräät epileptikot kokivat hyvin ristiriitaisesti uskonnollisuutta. Epilepsiapotilas Rudi Affolter on esimerkiksi piintynyt ateisti.
Siitä huolimatta hän koki 43-vuotiaana vahvan uskonnollisen näyn, jossa hän oli ei enempää eikä vähempää kuin itse helvetissä. "Olin hyvin masentunut ajatuksesta, että joudun viettämään siellä lopun ikääni."
Brittiläinen tavallinen perheenäiti, mutta epileptikko Gwen Tighe puolestaan luuli synnyttäneensä Jeesuksen. Hän nimitti aviomiestään Joosefiksi ja itseään Mariaksi.
Professori V. S. Ramarchandran Kalifornian osavaltion yliopistosta San Diegosta uskoo, että tietyt aivojen osat vaikuttavat tällaisiin uskonnollisiin kokemuksiin.
Hurmoksen tai kokemuksen voimaa voi mitata iholta tai kuvata aivojen osien aktivoitumista. Jotkut aivotutkijat uskovat, että monet historian uskonnollisesti vahvat henkilöt, kuten Paavali tai karismaattiset lahkojohtajat voisivat kuulua samaan joukkoon."
Helsingin Sanomat
[email protected]
Mm. hermotutkija Vilayanur Ramachandran julkaisi lokakuussa 1997 tutkimuksen,
jonka otsikkona oli "Uskonnollisen kokemuksen hermostollinen perusta".
Ko. tutkimus esittää todisteita siitä, miten aivot käsittelevät hengellistä kokemusta
ja kuinka henkilöt joilla on ohimolohkon epilepsia (TLE),
saavat voimakkaampia uskonnollisia tunteita. Vastavia tutkimustuloksia on saatu myös mm.
San Diegon yliopistossa (mm. havainto, että noin 25% TLE-potilaista kehittää uskonnosta vaikean pakkomielteen).
HEH HEH HEH .... TIETO ON VALTTIA ...
säälittävistä asenteista johtuvan uskon?
Sinä näes tarvitsisit sellaista lääkettä todella pahasti.
Oletko itse lukenut lainkaan noita ohjeita? Miten olisi tämä, eikö siinä olisi ohjetta sinullekin: "Ole tietoinen omista ennakkoluuloistasi, odotuksistasi ja aiheeseen liityvistä käsityksistäsi - älä anna niiden liikaa vaikuttaa johtopäätöksiisi."?
Luepa tuo vielä kerran. Oletko varma, että olet tietoinen omista ennakkoluuloistasi ja siitä, että et ole antanut niiden vaikuttaa liikaa johtopäätösiisi?
Ei minulla ole ongelmia.
Yli 98% maailman kaikista tutkijoista pitää teidän jumalianne täysin naurettavana höpötyksenä. Sinäkin voisit perehtyä Esko Valtaojan kirjoituksiin.
tuon 98%? Huomasin, että suosittelit Vapaa-ajattelijoiden sivuja Arvot ja etiikka- ( vai oliko se Evoluutio ja kreationismi- ) palstalla. Voisit tännekin antaa linkin, mistä ns. viisautesi olet ammentanut, niin ei tarvitsisi lukea lainkaan hehhehhettelyjäsi.
Yhden asian voisit oppia: antamaan arvoa myös muiden mielipiteille ja ajatustavoille, vaikka eri tavalla itse ajattelisitkin.
Kuka on Esko Valtaoja?
Avaruustähtitieteen professori Esko Valtaoja
http://www.ursa.fi/ursa/julkaisut/5329-15-1/tieto-finlandia.html
tuon Esko Valtaojan kirjan? Jos olet, niin kerro vähän siitä.
jos kerran kaikki ovat pelkkiä putoavia kiviä, jotka putoessaan hihhuloivat, että hei minä lennän, niin mitä järkeä on vaatia ketään uskomaan vastoin uskomuksiaan. Jos aivotilasi ovat funktionaalisia sillä tavalla, että riippumatta fysiologisista tiloista ne tuottavat aina saman vastauksen, niin eikös me olla kaikki yhtä syyttömiä siihen, millä tavalla hulluja me olemme tai olemme tulossa.
tässä sulle kiimapylly viesti! Heh HEh HEH hEE
munanimijä mirka se kalastelee uusia asiakkaita
itselleen ja rupiselle huora laumalleen
hyvää päivän jatkoa ! buahaha ha ha haa