Jos olen mopolla ajamatta viikon ja tankissa on suomen 98, kerkeän käydä kahvilla, ennenkuin saan sen pysymään ilman kaasullaleikkimistä käynnissä.
Venäläisellä bensiinillä, 95 tai 92, saan olla ajamatta kuukauden,ja pelaa silti mltei heti. miksi suomessa ei osata tehdä kunnon bensiiniä?
suomalainen bensiini
4
245
Vastaukset
- Valitus myyjälle
Kannattaisi ottaa yhteyttä siihen huoltoasemaan josta olet ostanut. Onhan se mahdollista että siinä bensassa on sattumalta ollutkin jotain pielessä, vaikkapa ihan kuravettä seassa.
Täältä keskustelupalstan kautta asia ei korjaannu.- Mille niistä
viidestä eri asemasta, joista 6v aikana olen bensiinini ostellut?
- 8+12
Osataan suomessakin tehdä polttoainetta se vaan maksaa enemmän eli pienmoottoribensiini.
Tämä nykyinen kuravesi on taas EU määräyksien aikaansaamaa eli se sun suomalainen 98 sisältää 5% etanoolia ja moposi ei siitä viinasta tykkää.
Pykälää isompi pääsuutin voi auttaa tai sitten ei.
Viinassa on vähemän energiaa eli pitää syöttää rikkaammalla, eron huomaa tarkalla seosmittarilla jo 98 ja 95 välillä. - 16+9
aivan sama homma kun ostaa suomalaisia mansikoita niin ovat 2 päivän pääatä homeessa mutta puolalaiset mansikat niin 2 viikkoa keittiön pöydällä eikä homeesta tietoakaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859