Onko järkevää mennä nykyaikana ylopistoon?

Jatkuvasti oon kuullut tuttujen kokemuksia siitä, miten hieno nimike kyllä saatiin mutta töitä ei tule vaikka miten akateeminen oletkin ...
14651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tarkennatko, mitä näiden tuttujen pääaineet ovat olleet.

Äänestä

Kuten "Vaikutusta tällä" sanoi, pääaineella on suuri merkitys. Jos lääketieteellisessä opiskelee on työpaikka käytännössä varma, mutta jos pääaineena on esimerkiksi naistutkimus tai filosofia (tarkoituksenani ei nyt ole mitenkään loukata näitä opiskelevia) on työpaikan saaminen huomattavasti vaikeampaa.

Äänestä

Nykyisin kannattaa jo yläkoulun ylimmillä luokilla jättäytyä kotiin vökälehtimään ja jättää peruskoulu kesken. Näin ihminen varmimmin välttää turhat opiskelut, kun töitä ei kumminkaan saa edes opiskelleet.

Äänestä
  • näi o aloitin itekki juuri tuollasen elämän jo 2005 kun olin ysillä, aloin hengata frendien kaa ja dokata ihan hyvi menny nyt jo 8 vuotta,,, fyrkkaa saa kuitenki sossust aina sen verra et saa mäyräkoiran kaupasta ja sitten frendeilt voi londii massii kans,,, toi on totta et mitää duunei ei nykyää ole

    Äänestä

MIllä pääaineella saa töitä ? paitsi tietysti lääkäri ja lakialoilla.

Äänestä
  • Joka ainoalla pääaineella työllistyy, joillakin toki huomattavasti paremmin kuin toisilla. Keskinkertaisuudet ja surkimukset eivät tahdo työllistyä millään pääaineella edes korkeasuhdanteessa. Lääkikseen tai oikikseeen he eivät tosin pääsekään, koska sinne päästäkseen tarvitsee olla sekä osaaminen että etenkin motivaatio kohdallaan.

    Äänestä

  • Jokin tekniikanala, tietojenkäsittelytiede, matematiikka, fysiikka tai kemia. Tai kauppatieteet.

    Muut on vähän enemmän omasta yrittämisestä kiinni, mutta näissä pääaineissa on substanssia, joita voi soveltaa maailmaan suoraan.

    Äänestä

  • Pääaine kirjoitti:

    Jokin tekniikanala, tietojenkäsittelytiede, matematiikka, fysiikka tai kemia. Tai kauppatieteet.

    Muut on vähän enemmän omasta yrittämisestä kiinni, mutta näissä pääaineissa on substanssia, joita voi soveltaa maailmaan suoraan.

    Opiskele logopediaa. Vai oletko joskus kuullut työttömästä puheterapeutista? Jos olet, niin syy lienee jossain muussa kuin henkilön koulutuksessa.
    Tuosta ylempänä mainostetusta tietojenkäsittelytieteestä en olisi ihan noin varma, joskin sieltäkin viksuimmat työllistyvät. Sillä puolella on kuitenkin jonkin verran liikakoulutusta. Jos yhdistät tietojenkäsittelytieteen vaikka matematiikkaan ja opiskelet pedagogiset opinnot, niin pääset/päädyt todennäköisesti opettajaksi.

    Äänestä

  • Tosiasiaa kirjoitti:

    Joka ainoalla pääaineella työllistyy, joillakin toki huomattavasti paremmin kuin toisilla. Keskinkertaisuudet ja surkimukset eivät tahdo työllistyä millään pääaineella edes korkeasuhdanteessa. Lääkikseen tai oikikseeen he eivät tosin pääsekään, koska sinne päästäkseen tarvitsee olla sekä osaaminen että etenkin motivaatio kohdallaan.

    Nämä surkimukset keskittyvät pitkälti tietyille aloille (humanistiset tieteet, yhteiskuntatieteet). Toki myös dippainssiä, joka valittaa, ettei töitä muka löydy mistään, voidaan hyvin perustein pitää surkimuksena. Hömppätieteiden puolella työllistyminen on tänä päivänä haasteellista niille harvoille kunnollisillekin tapauksille. Toisaalta tuo sankka surkimusten joukko luo tietyille aloille lannistavan ilmapiirin, jonka vuoksi yksilöiden surkeus maksimoituu.

    Äänestä

  • Tosiasiaa kirjoitti:

    Joka ainoalla pääaineella työllistyy, joillakin toki huomattavasti paremmin kuin toisilla. Keskinkertaisuudet ja surkimukset eivät tahdo työllistyä millään pääaineella edes korkeasuhdanteessa. Lääkikseen tai oikikseeen he eivät tosin pääsekään, koska sinne päästäkseen tarvitsee olla sekä osaaminen että etenkin motivaatio kohdallaan.

    Vielä lisähuomautus keskinkertaisuudesta. Liekö suomen kielen rapautumisen syytä vai mitä, kun ihmiset eivät enää tiedä, mitä tarkoittaa "keskinkertainen". Yliopistoista valmistuvistahan ylivoimainen enemmistö on keskinkertaisuuksia, ja useimmat heistä kyllä työllistyvät. Sitten ovat vielä erot saman koulutuksen omaavien välillä. On keskinkertaisia lääkäreitä ja juristeja, kuten myös keskinkertaisia naistutkijoita ja sosiologeja. Tietenkin on aivan eri asia olla keskinkertainen lääkäri kuin keskinkertainen naistutkija.

    Mitä surkimuksiin tulee, "surkeus" ei työllistymisen näkökulmasta liity niinkään opintomenestykseen kuin sosiaalisiin kykyihin, siis siihen, että onnistuu kauppaamaan itsensä töihin. Mainitsemillani aloilla monetkaan eivät tätä hallitse. Sillä ei ole mitään merkitystä, onko valmistunut keskinkertaisilla vaiko täysin p*skoilla arvosanoilla. Pyllynnuolentataidot ratkaisevat.

    Äänestä

ja fysiikan opettajista on ylitarjontaa. t. työtön fyysikko

Äänestä

Lääkis tai oikis niin kannattaa. Vielä kun ehtii, niissäkin koulutusmääriä molemmissa lisätään nyt ja jatkossa jolloin työllistyminen, ainakin niihin ns. hyviin hommiin, vaikeutuu.

Jotkut biologia, filologia, kemia yms taas on niin paha miina että huh heijaa.

Äänestä

Kannattaa kannattaa. Maisterit ja AMK-tutkinnon suorittaneet työllistyvät keskimäärin samalla tavalla, vuoden kuluttua valmistumisesta on 85-86%:lla työpaikka. Pelkän ylioppilastutkinnon suorittaneistakin vain reilu 2% on työttöminä. Tässä tutkimus, niin ei tarvitse tuttujen kertomusten varassa arvailla.http://www.stat.fi/til/sijk/2011/sijk_2011_2013-03-06_fi.pdf

Tutkimus ei kerro työpaikkojen laatua, mutta ei tarvitse olla kristallipalloa että voisi heittää, että työpaikkojen laatu voipi olla erilainen niillä joilla on muutakin koulutusta kuin lukio, samoin palkka ja tulevaisuuden näkymät on varmaan erilaiset.

Äänestä

Töitä saa kun niitä etsiessä ei jätä kiveäkään kääntämättä ja hulluintakaan ideaa kokeilematta.

Joku tutkinto pitää olla, se kertoo että ihminen pystyy tekemään jotakin loppuun asti eikä ala heti sluibailla jos menee vähän hankalammaksi. Mutta tutkinnon ei saa antaa rajoittaa omaa ajatteluaan. Se mihin on pätevä on aina paljon pienempi kuin se mitä voi laillisesti tehdä. Verkot ja antennit ulos, ikänä ei tiedä mitä puhelin tai sähköposti minuutin päästä pullauttaa esiin...!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


akis+ kirjoitti:

Jatkuvasti oon kuullut tuttujen kokemuksia siitä, miten hieno nimike kyllä saatiin mutta töitä ei tule vaikka miten akateeminen oletkin ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu