järjetön rituaali tuo lapsikaste...

...Itse olen nyt kahdessa kastajaisissa kesän aikana käynyt... ja ei vaan mene jakeluun se juttu... kuullosti niin naurettavalta kun pappi valeli vettä vauvan päähän ja sanoi että nyt siirryt pimeydestä valoon jne....

...yhtään tietoista pahaa tekoa kun kukaan lapsi ei ennen konttausikää tee... niin miten ihmeessä jumala tuomitsisi sylivauvan tekojensa perusteella????

...sitäpaitsi kaste on lähtökohdiltaan hyvä asia... joten miten se voisi tehdä ihmisestä pahuuden palvelijan, vaikka kaste uusittaisiinkin? Raamatussa kun ei taideta varoittaa kasteen uusimisen vaaroista?
685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lapsikaste ei ole raamatullinen. Ainoa oikea kaste on ns uskovaisten kaste jossa kastetaan ihminen joka USKOO Jeesukseen. Ef. 4.5.

Äänestä
  • Jeesus ei asettanut yhtäkään vaatimusta kastettavan ihmisen uskosta, iästä, sukupuolesta, tai mistään muustakaan. Vain pilkaten, tai pahtaa mielessään ja syntiin aikomuksena jäädä on asioita, joita kasteelle menevällä ei saa olla. Johannes Kastaja ei erotellut jerusalemilaisia, jotka tulivat kastettaviksi, iän tai muun mukaan kuin vain sen mukaan, että joukossa oli heitä, joilla ei tarkoitusta ollut tunnustaa tehtyjä syntejä ja lähteä parannuksentielle.
    Lapsi on kelvollisempi kuin aikuinen kasteelle, koska lapsella ei ole vielä tekosyntejä piilotettuna, tai muutenkaan harteillaan.

    Turha on luulla, että ilman Pyhän Hengen lahjaa kukaan osaa tehdä Sanan opastamalla tavalla parannuksen.
    Väärät opit sekoittavat ihmisille koko Raamatun. Raamatusta tulee väärällä opilla ristiriitainen kirja.

    Esim. se, että Jeesus kertoo, että Hän ei kadota yhtäkään luokseen tullutta, on monissa lahkoissa taistelun aihe. Koska niissä lahkoissa ei käsitetä, että Jumalan Pojan luokse ja uudestisyntymiseen kuljetaan parannuksentietä, jolla johtavassa asemassa kulkee Pyhän Hengen lahjan kirkastama Jumalan Sana. Joka kulkee tuon parannuksentien ja ristille jättää syntinsä, saa mennä ahtaasta portista ELÄVÄN JUMALAN luokse. Noista Jeesus ei kadota yhtäkään.

    Uskoon tulleista sen sijaan katoa moni, koska he eivät koskaan kulje ahtaan portin kautta Jumalan luokse. Portilla on paljon vastustajia ja noilla vastustajilla on mukanaan raamatunlausekotelo, joka on täynnä raamatunlauseita.

    Siis, Jeesus on Itse taivaassa, mutta jättämänsä Sana on täällä Pyhän Hengen lahjan kirkastettavana ja vain usko saa ihmisen vaeltamaan parannuksentien kautta ristille ja ahtaalle portille ja silloin tapahtuu ihme, parannuksen tehnyt ihminen saa kohdata ELÄVÄN Jumalan ja saa Pyhän Hengen kasteen. Noista ihmisitä on tullut Jumalan voimalla Jumalan lapsia ja heistä Jeesus ei kadota yhtäkään.

    Äänestä

Mieti, mistä olet saanut tarpeen pilkata kastetta? Et ainakaan Sanan kuulemisen kautta.

Äänestä
  • Ei täällä kukaan pilkkaa kastetta, vaan tuota katolisen kirkon keksimää riittiä, jolla
    vauva liitetään vastoin tahtoaan kirkon jäseneksi!

    Jeesuskin sanoi:" Te teette minun sanani tyhjäksi perinnäissääntöjenne johdosta"
    Pakollinen vauvakaste ei ole mikään kaste, jossa "vanha ihminen haudataan" uudestisyntymisen jälkeen.

    Äänestä

www.luterilainen.com/files/kirjasia/MS_Lapsikaste.pdf

Äänestä

Ei kiinnosta pätkän vertaa luterilaisen kirkon selitykset kasteistaan, kun RAAMATTU ei puhu niistä sanaakaan !!

Milloin se alkaa häiritä normiluterilaisen päiväunta ?

Ettekö te hyvänen aika käsitä että se on pelkkä paavin keksintö jonka lutteri jätti paikalleen omaan kioskiinsa kun ei uskaltanut oman päänsä uhalla ja mistä lie syystä jatkaa sitä uskonpuhdistustaan, vaan se jäi kesken, ja te raukat olette siihen jämähtäneet sadoiksi vuosiksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hoosea75 kirjoitti:

...Itse olen nyt kahdessa kastajaisissa kesän aikana käynyt... ja ei vaan mene jakeluun se juttu... kuullosti niin naurettavalta kun pappi valeli vettä vauvan päähän ja sanoi että nyt siirryt pimeydestä valoon jne....

...yhtään tietoista pahaa tekoa kun kukaan lapsi ei ennen konttausikää tee... niin miten ihmeessä jumala tuomitsisi sylivauvan tekojensa perusteella????

...sitäpaitsi kaste on lähtökohdiltaan hyvä asia... joten miten se voisi tehdä ihmisestä pahuuden palvelijan, vaikka kaste uusittaisiinkin? Raamatussa kun ei taideta varoittaa kasteen uusimisen vaaroista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu