hyvä puolukkapaikka

Tiedän, että kukaan ei mielellään paljasta hyvää puolukkapaikkaa, mutta olen menossa Lieksaan lomareissulle ja ajattelin tätä kautta kysyä, josko joku antaisi vihiä missä on Lieksassa puolukoita.
8493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aika ahkerasti olen katsonut noita paikkoja ja nyt näyttää ainakin sellaiselta että puolukat on hyvin pientä joillakin alueella ja taasen sellaisessa paikassa jossa on ollut runsaasti puolukkaa sitä ei ole laisinkaan löydä jokin kangasmaasto voit saada jonkun marjan suuhusi mustikaa on vielä hyviä, sieniaika tattien osalta oston kannalta on päättynyt ,muita sieniä voine löytyä jos hieman saadaan sadetta

Äänestä
  • Oli aika savo-karjalainen vastaus :D Oikeesti niitä on kyllä paljon ja varsinkin aurinkoisilla rinteillä rantapaikoissa.

    Äänestä

Kerää jo tullessasi Enosta siellä puolukoita kankaat punaisena ja thaimaalaisetkaan ei ole keränneet sieltä. Yksi ystäväni toi Enosta puolukoita myyntiin oli isoja ja kypsiä.

Äänestä
  • Enosta kannattaa mennä suoraan Ilomantsiin, siellä on puolukkaa pogosta punaisenaan. Ei tänne Lieksaan kannata tulla, koneinsinöörit on keränneet joutessaan kaikki pois, myös jäkälät ja kävyt on kerätty.

    Äänestä

Pankakosken kohdalta eteenpäin hattuvaaran suuntaan n 1km. Saat vasemmalle kääntyvän tien varteen auton (metsätie) ja sit vaan tarpomaan mäen yli metsään ja aina on löytynyt.

Äänestä

Laklassa on puolukkaa latikkanaan. Helppo maasto poimia marjaa ja marjaa on paljon.

Äänestä

Oli herkullinen mätäs mutta pari ampiaisenpistosta tuli hitto kun jomottaa kylmä kääre auttaa ja metässäoti jo käärmetapletit kun viime syksynä jo ötökkä pisti huuleen ja alkoi turvottaa ja hengitys alkoi vaikeutua kun kaula jo turposi eli muista aina kyypakkaus mukaan kyitä on myös joten varo risukasoja

Äänestä

Kiitos kaikille vastanneille :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerääjä kirjoitti:

Tiedän, että kukaan ei mielellään paljasta hyvää puolukkapaikkaa, mutta olen menossa Lieksaan lomareissulle ja ajattelin tätä kautta kysyä, josko joku antaisi vihiä missä on Lieksassa puolukoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu