Takuu-Säätiön takauksen saattaa siis saada jos kaikkia velkoja yhteensä se 34 000?
Eli ei saa silloin kun on esim uo:ssa 20 000 ja sen lisäksi asuntolaina pankista?
Anteeksi tyhmyys, asiallista kommenttia kaipailisin.
Kiitos.
Eli ei saa silloin kun on esim uo:ssa 20 000 ja sen lisäksi asuntolaina pankista?
Anteeksi tyhmyys, asiallista kommenttia kaipailisin.
Kiitos.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei hoidossa olevaa asunto- tai opintolainaa lasketa mukaan Takuu-Säätiön takaukseen. Eri asia tietty jos kämppä on myyty ja jäljellä vain lainaa...
Säätiöllä muutamis ehtoja takaiksen suhteen: kokonaisvelka max 34k€, säännöllinen palkkatyö, velkaantuminen loppunut ja olet hoitanut velkaasi maksuvarasi mukaan/kk. Nyt heti rohkeasti yhteyttä säätiöön, esim säätiön velkalinjalta saat varmaa tietoa. Tsemppiä.
Velkaneuvonnasta sanoi että ei vois hakea sitä TakuuSäätiön lainaa, koska sen mielestä velkaa saa olla kaiken kaikkiaan se 34k€ ja itsellä se määrä kyllä ylittyy asuntolainan kanssa... Todellako hoidossa olevia lainoja ei lasketa?
Kiitos kannustuksesta :)
Joku on Velkaneuvonnassa tajunnut jotain väärin tai ei ole ymmärtänyt kysymystä.
Takuusäätiön OMILLA NETTISIVUILLA (joiden nyt luulisi olevan se kaikkein ensimmäinen ja luotettavin paikka hakea tietoa) nimenomaan sanotaan että reaalivakuudellisia lainoja, kuten asuntolainaa, EI lasketa mukaan.
http://www.takuu-saatio.fi/takuu-saation-takaus/jarjestelyluotto/
"Järjestelyluoton ulkopuolelle, sen ohessa erikseen maksettaviksi veloiksi jäävät aina reaalivakuusvelat kuten asuntolaina".
Hoidossa olevat lainatkin lasketaan, eli kaikki lainat niputetaan säätiön takaukseen. Itselläni laitettiin vipit, ennen vippikierrettä olleet kulutusluotot, visaluotto ja äitini takaaman pankin kulutusluotto(tämän lainan hoidin ainoana velkana aina ajallaan, takaajan takia). Olen kyllä kuullut että takaus myönnetty vaikka olisi asunto-lainaakin mutta olisiko sitten ollut jokin erikoiskäsittely. Jos sieltä tosiaan on punaista valoa näytetty niin sitten se tie on katsottu loppuun.
Oletteko ajatelleet asunnon myyntiä? Vaihtaisitte vaikka halvempaan... jäljellä jäävällä velat pois? Ootko käynyt pankissasi juttelemassa?
No nii sittenhän Liisan tilanne näyttää paremmalta. Mars velkaneuvojalle täyttään hakupaperit... on muuten aikamoinen paperisota edessä mutta se kannattaa. Kaipa asioita voisi alkaa hoitaan itsekin säätiön kanssa mutta ainakin velkaneuvonnassa tiedetään mitä tehdä., säästyy turhalta työltä ja aikaa menee. Hakupaperin lähettämisen jälkeen ollaankin sitten ihan itse säätiöön yhteydessä jos myöntävä päätös tulee. Oma tapaus kesti n. 8 kk takauksen hakemisesta järjestelylainan nostoon.
Hain järjestelylainaa 2009 helmikuun lopulla ja suosittelen kaikkia jotka hakevat järjestelylainaa Takuu-Säätiön takaamana kääntymään velkaneuvojan puoleen.Kun puhalsin pelin poikki velkaantumsielleni v.n 2009 alussa päivitin velkani ja tein kopiot kaikista veloistani yllätyin velkani määrää kun tulostin "rötöksiäni".Minä ainakin luulin velkaani pienemmäksi ja kun katsoin totuutta silmiin niin järkytyin velan suuruudesta.Mutta velkaneuvonnasta saa hyvää tietoa mitä kaikkia liitteitä pitää liittää hakemukseen.Kyllä oli valvottuja öitä ja kovaa pähistelemistä.utta samoin mulla kuin ex_vippaajallakin hakuaika järjestelylainan nostoon kesti sen 8kk.Liki 24000€uroa lähdin maksamaan lokakuussa 2009 ja nyt on enää 2000€uroa.
Tsemppiä ja voimia kaikille hakijoille!Paperisota kannattaa ja voi sitä onnea kun saa myöntävän päätöksen.elka tuntui suuren suurelta, mutta Takuu-Säätiön velkatakauksessa on se etu, että sel velka todella lyhenee ja kulut ja korot ovat pienet.Aivan toista kuin ulosotossa jossa on kaikenlaisia oikeudenkäyntikuluja, toimistomaksuja, korkoja ja muita , että sitä tse pääomaa ei pääse oikein mitenkään lyhentämään.
Täytynee odottaa, että saa muut lainat sinne 34:n alle niin sitten hakea sitä takausta. Siihen mennessä pitäs olla näyttö siitä että uo:n kautta oon hoitanu asioita "parempaan" suuntaan. On tosiaan ton asunnon lisäksi vielä yks hoidossa oleva luotto, joka laskettas niihin takauksen piiriin meneviin.
Asuntolyhennys on vuokra-asunnon tasolla, joten samat menot jos muuttas vuokralle. Ja uutta lainaa ei varmaan saa helpolla, ja tän pienempään ei oikeen pystys muuttamaankaan.
Täytyy kyl sanoo, että tällä palstalla on pääasiassa kannustava ilmapiiri, vaikkakin joskus tulee "vähemmän kivoja kommentteja". Kiitos asiallisesti keskusteleville ja kokemuksia jakaville!
Näin se on rahaa painetaan yötä päivää.
Kyllä se siitä
Yksi olennainen asia on, että et velkaannu lisää.
Eli ei yhtään pikavippiä tai muuta (netti ostospaikkojen tililuottoja yms.) ja puhtaat tiliotteet..
Kuten joku laittoi linkin takuusäätiön sivuille, lue ne huolella.