Pohjolan NATO vastakkainasetteluun

Presidentti Niinistö kirjoitti Tukholmassa 5.9.2013 Suomen kansalta ja eduskunnalta salaa USAn kanssa ns. Turvallisuusdialogi-sopimuksen.

Sopimuksen avulla USA pyrkii kehittämään Pohjoismaista ns. Pohjolan NATOn, jonka avulla USA voi työntää sotilaallista etupiiriään Pohjolaan ja sitä kautta arktisille alueille ja vastakkainasetteluun, ja jopa sotaan Venäjää vastaan.

Venäjä ymmärsi nopeasti USAn, NATOn ja Pohjolan NATOn pyrkimykset keikauttaa sotilaallista tasapainoa Pohjolassa sekä arktisilla alueilla.

Niinpä Venäjä otti välittömästi käyttöön arktisen alueen tukikohdat Venäjää ja Koillisväylää suojaamaan sekä valvomaan.
137164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 137

Vanhimmat

Niinistö on nyt sitten saanut liitetyksi Suomen NATOon tosin virlä löyhästi ja saanut Venäjästä virallisen vihollisen Suomelke ja päässyt ryppyilemään Venäjälle USAn ja NATOn seläntakaa.

Äänestä
  • Niinistöllä on Natoon täysin selkeä kanta: Suomen presidentti on todennut, ettei Suomen liittyminen Natoon ole ajankohtaista!

    Niinpä Suomea ei ole millään tasolla liitetty mihinkään vaan olemme yhä puolueetonmaa.

    Oma Nato-kantasi ei taasen ole lainkaan selkeä! Kuulostaa omituiselta, että pelkästään keksimällä ja suoranaisesti valehtelemalla liität meitä jatkuvasti perusteetta Natoon!

    Äänestä

Suomi on liitetty 5.9.2013 Ns. Turvallisuusdialogi-sopimuksella USAn ja NATOn sotilaalliseen etupiiriin sopimustasolla.

Suomi ei ole puolueeton maa vaan presidentti Niinistön, puolustusministeri Haglundin ja ulkoasiainvaliokunnan lausumien mukaan "sotilaallisesti liittoutunut sotilasliittoon kuulumaton maa".

Turvallisuusdialogilla USA, Pentagon, USAn armeija sekä NATO työntyvät osaksi Pohjolaa sen turvallisuus- ja puolustusratkaisuja.

USAn tavoitteena on perustaa Pohjoismaihin ns. Pohjolan NATO.

Äänestä
  • Suomea ei ole liitetty yhtään mihinkään. Kunhan taas keksit.

    Suomi on todellakin puolueetonmaa. Ei auta, vaikka tarjoat itse keksimiäsi lauseita, joita VÄITÄT Niinistön sanomiksi.

    USA:lla ja Natolla ei toistaiseksi ole mitäänasiaa Suomeen tai Ruotsiin!

    USA:lla saa olla mitä tavoitteita haluaa, mutta Suomi ja Ruotsi evät Natoon kuulu eivätkä liity!

    Äänestä

Tehän elätte eristäytynyttä elämää siellä esikunnissa.

On Suomi liitetty USAn ns. Turvallisuusdialogi-sopimukseen. Presidentti Niinistö allekirjoitti sopimuksen kansalta ja eduskunnalta salaa ja näköjään puolustusvoimiltakin salaa tai sitten sinä vaan olet kapiaisista se tietämätön.

Äläkä pilkkaa presidentti Niinistön elämäntyötä. Hän ja hänrn toimeksiannostaan ulkoaisiainvaliokunta määritteli Suomen sotilaallisesti liittoutuneeksi maaksi ilman liittymistä sotilasliittoon.

Eiväthän Ruotsi ja Suomi kuulukkaan NATOon kun niiden kansat eivät halua. Sen takia Pohjolan NATO onkin perusteilla. Siihen Ruotsi ja Suomi voivat kuulua "sotilaallisesti liittoutuneina sotilasliittoon kuulumattomina maina".

Äänestä
  • Paha sanoa, kun eläkeukon kotona ei esikuntaa näy:-)

    Turvallisuussopimus ei liity mitenkään Natoon.

    Voin pilkata ketä hyvänsä presidenttiä, jos sille päälle satun. Sen sijaan haukun nyt vaihteeksi sinua! Suomi on todellakin puolueetonmaa. Ei auta, vaikka tarjoat itse keksimiäsi lauseita, joita VÄITÄT Niinistön sanomiksi.

    Suomi ja Ruotsi eivät kuulu Natoon! Kukaan ei ole liioin perustamassa organisaatiota nimeltä'Pohjolan Nato' bvaan se on yksin sinun, kylähullun' omassa päässäsi tekemä keksintö!

    Äänestä

Mitä te siellä esikunnassa oikein teette kun ette tiedä mistään mitään.

Liittyyhän Turvallisuusdialogi NATOon. Ettekö vai etkö vain sinä iedä, että NATO on USAn transatlanttinen sotilasliitto, joka toimii Euroopassakin.

Sotilaallisesti liittoutunut maa ei ole koskaan puolueeton.

Eiväthän Ruotsi ja Suomi kuulukaan NATOon. Sen takia solmittiin Turvallisuusdialogi-sopimus ja perustetaan Pohjolan NATO joka on NATOn pohjoismainen "haarake",

Äänestä
  • Esikunnista en tiedä, mutta eläkeukko tuntuu tietävän enemmän kuin sinä ja minulla on elo sikäli helpompaa, että minulla ei ole koko ajan tarve keksiä kaikenmaailman skeidaa!

    Jokainen tietää, että Nato toimii jäsenmaidensa kanssa mm. Euroopassa. Ja jokainen (paitsi sinä yksin) tietää, että Suomi ja Ruotsi eivät kuulu Natoon!

    Suomi on yhä sotilaallisesti liittoutumaton.

    Mitään sopimusta nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole solmittu!

    Olet patologinen valehtelija!

    Äänestä

Hyvä maisteri, upseerikoulutuksesi ei ole mennyt täysin hukkaan:

Suomi ja Ruotsi eivät kuulu NATOon. Ne ovat NATO-kumppaneita.

Sitten sinulle tulee jo selvästi vähän vaikeampaa, mutta älähän panikoi:

Kun Pohjolaan perustetaan Pohjolan NATO, siinä Pohjoismaat Suomi ja Ruotsikin ovat NATOn ja USAn armeijan komennossa niin, että Pohjoismaat maksavat itse Pohjolan NATOn kustannukset, varusteet, aseet, sodat jne.

Äänestä
  • "Kun Pohjolaan perustetaan Pohjolan NATO, siinä Pohjoismaat Suomi ja Ruotsikin ovat NATOn ja USAn armeijan komennossa niin, että Pohjoismaat maksavat itse Pohjolan NATOn kustannukset, varusteet, aseet, sodat jne."

    Jos Suomi tai Ruotsi liittyisivät Natoon, ne maksaisivat oman armeijansa kulut ihan kuten nytkin kaikki NATO-maat tekevät ja lisäksi oman osuutensa NATO-organisaation kuluista.

    Elät ilmeisesti edelleenkin siinä harhassa että NATO nyt maksaisi joidenkin maiden armeijoiden kulut tai ostaisi joillekin maille aseita. Näinhän ei tapahdu vaan jokainen NATO-maa vastaa oman puolustusbudjettinsa puitteissa oman armeijansa kuluista eikä kenelläkään ole mitään erillistä "Nato-armeijaa".

    Äänestä

Hei eversti, kun teillä sotilailla ei ole taloudellista vastuuta eikä tulosvastuuta, käy kuten sinulle, että et huomaa eroa jos maa on NATOn jäsen, maksaa puolustuksensa ja NATOn maksut verrattuna jos ei ole NATOn jäsen.

Niinistön Suomi on nyt tuossa jälkimmäisessä lokerossa. Suomi maksaa NATOn maksut, aseet, sodat, vaikka Suomi ei ole NATOn jäsen.

Kukaan muu kuin sinä ja Naantalin kokoukseen asti Niinistö elävät siinä uskossa, että NATO huolehtii jäsenmaiden puolustuksesta.

Totuus on kuitenkn toinen:

NATOlla ei ole minkäänlaista armeijaa eikä puolustusta päinvastoin kuin EUlla ja kansallisvaltioilla. NATOn puolustus syntyy vasta jos NATO ottaa asian käsiteltäväkseen ja jos pääsee yksimieliseen päätökseen puolustamisesta.. Sen jälkeenkään NATOlla ei ole toimivaa puolustusta, koska NATOn artikla5 turvatakuupykälä ei ole sitova kuten Afganistanin sota osoitti.

NATOssa jäsenmaalla pitää olla kahdet armeijat, yhdet oman maan puolustamista varten ja toiset USAn ja NATOn sotiin.

Äänestä
  • Titteleitä satelee? Nytkjö eläkeukosta on tullut jo eversti. No, ei se mitään... olenhan minäkin palkinnut sinut arvonimellä kylähullu! Varmaan kelpoaa?

    Suomi ja R8uotsi nyt eivät kuitenkaan kuulu Natoon, vaikket sitä tunnu tietävän. Ja siitä syystä mitään Nato-maksuja tai Naton kuluja ei näistä maista makseta!

    Ja kun me emme kuulu niin meille ei kuulu laisinkaan se, että kuinka Nato mahdolliset velvoitteensa hoitaa.

    Natolla ei tietenkään ole minkäänlaista omaa armeijaa. Tarvittaessa se käyttää jäsenmaidensa armeijoita.

    Sinun hellimälläsi EU:n puolustuksella ei tosin ole sitäkään, koska koko organisaatiota ei ole olemassa!

    Naton jäsenmaalle riittää yksi ainoa kansallinen armeija. Mielikuvasi kahdesta armeijasta on täysin oma keksintösi ja aivan yhtä turha ja valheellinen kuin keksimäsi 'Pohjolan Nato', jota ei ole olemassa!

    Äänestä

  • Olet hullu kirjoitti:

    Titteleitä satelee? Nytkjö eläkeukosta on tullut jo eversti. No, ei se mitään... olenhan minäkin palkinnut sinut arvonimellä kylähullu! Varmaan kelpoaa?

    Suomi ja R8uotsi nyt eivät kuitenkaan kuulu Natoon, vaikket sitä tunnu tietävän. Ja siitä syystä mitään Nato-maksuja tai Naton kuluja ei näistä maista makseta!

    Ja kun me emme kuulu niin meille ei kuulu laisinkaan se, että kuinka Nato mahdolliset velvoitteensa hoitaa.

    Natolla ei tietenkään ole minkäänlaista omaa armeijaa. Tarvittaessa se käyttää jäsenmaidensa armeijoita.

    Sinun hellimälläsi EU:n puolustuksella ei tosin ole sitäkään, koska koko organisaatiota ei ole olemassa!

    Naton jäsenmaalle riittää yksi ainoa kansallinen armeija. Mielikuvasi kahdesta armeijasta on täysin oma keksintösi ja aivan yhtä turha ja valheellinen kuin keksimäsi 'Pohjolan Nato', jota ei ole olemassa!

    Presidentti Niinistölle selvisi vasta nyt kesällä Naantalin kokouksessa, että NATO ei huolehdikkaan jäsenmaidensa puolustuksesta vaan, että NATOssa jokainen jäsenmaa joutuu huolehtimaan omasta puolustuksestaan ja sitten vielä USAn ja NATOnkin puolustuksesta.

    Äänestä

  • NATOssa 2 armeijat kirjoitti:

    Presidentti Niinistölle selvisi vasta nyt kesällä Naantalin kokouksessa, että NATO ei huolehdikkaan jäsenmaidensa puolustuksesta vaan, että NATOssa jokainen jäsenmaa joutuu huolehtimaan omasta puolustuksestaan ja sitten vielä USAn ja NATOnkin puolustuksesta.

    "Presidentti Niinistölle selvisi vasta nyt kesällä Naantalin kokouksessa, että NATO ei huolehdikkaan jäsenmaidensa puolustuksesta vaan, että NATOssa jokainen jäsenmaa joutuu huolehtimaan omasta puolustuksestaan ja sitten vielä USAn ja NATOnkin puolustuksesta."

    Aivan täyttä puppua, joka ei pidä paikkaansa! Siksi toiseksi: Ei se Naantalin kokous mitenkään erikoisesti Natoa koskenut!

    Nato edellyttää, että jokaisella jäsenmaalla (poislukien Islanti) on oma kansallinen puolustuksensa. Jos joku Naton jäsenmaa joutuu hyökkäyksen kohteeksi niin muut jäsenmaat auttavat sitä puolustuksessa.

    USA on jäsenmaat siinä kuin muutkin eikä puolustuksensuhteen mitenkään eri asemassa. Siksi toiseksi: USA:n mantereelle ei ole kai koskaan hyökätty! Viimeksi alueella sodittiin 1861-1865 USA:n sisällissodan aikana!

    Äänestä

  • Olet hullu kirjoitti:

    "Presidentti Niinistölle selvisi vasta nyt kesällä Naantalin kokouksessa, että NATO ei huolehdikkaan jäsenmaidensa puolustuksesta vaan, että NATOssa jokainen jäsenmaa joutuu huolehtimaan omasta puolustuksestaan ja sitten vielä USAn ja NATOnkin puolustuksesta."

    Aivan täyttä puppua, joka ei pidä paikkaansa! Siksi toiseksi: Ei se Naantalin kokous mitenkään erikoisesti Natoa koskenut!

    Nato edellyttää, että jokaisella jäsenmaalla (poislukien Islanti) on oma kansallinen puolustuksensa. Jos joku Naton jäsenmaa joutuu hyökkäyksen kohteeksi niin muut jäsenmaat auttavat sitä puolustuksessa.

    USA on jäsenmaat siinä kuin muutkin eikä puolustuksensuhteen mitenkään eri asemassa. Siksi toiseksi: USA:n mantereelle ei ole kai koskaan hyökätty! Viimeksi alueella sodittiin 1861-1865 USA:n sisällissodan aikana!

    On teillä upseereilla huonot tiedot NATOsta. Taas upseerisedille pieni oppitunti:

    Jos johonkin NATO-maahan hyökätään, NATO ei ryhdy puolustamaan maata automaattisesti kuten EUn puolustus vaan ensiksi NATO kokoontuu ja päättää 1) siitä, onko maahan hyökätty 2) onko se teko jota NATOn on puolustettava 3) ryhtyykö NATO puolustamaan maata 4) ryhtyväykö NATOn jäsenmaat puolustamaan maata.

    Senkään jälkeen, vaikka NATO saisi yksimielisen päätöksen aikaiseksi, puolustaminen on epävarmaa, sillä NATOn turvatakuupykälä ei ole sitova vaan NATO-maista se alkaa puolustamaan joka viitsii. Afganistanissa viitsi vain 5 NATO-maata.

    Äänestä

  • NATOmaat ei viitsi kirjoitti:

    On teillä upseereilla huonot tiedot NATOsta. Taas upseerisedille pieni oppitunti:

    Jos johonkin NATO-maahan hyökätään, NATO ei ryhdy puolustamaan maata automaattisesti kuten EUn puolustus vaan ensiksi NATO kokoontuu ja päättää 1) siitä, onko maahan hyökätty 2) onko se teko jota NATOn on puolustettava 3) ryhtyykö NATO puolustamaan maata 4) ryhtyväykö NATOn jäsenmaat puolustamaan maata.

    Senkään jälkeen, vaikka NATO saisi yksimielisen päätöksen aikaiseksi, puolustaminen on epävarmaa, sillä NATOn turvatakuupykälä ei ole sitova vaan NATO-maista se alkaa puolustamaan joka viitsii. Afganistanissa viitsi vain 5 NATO-maata.

    En edelleenkään ole upseeri vaan eläkeukko!

    Nythän sinä vitsin murjaisit!

    "NATO ei ryhdy puolustamaan maata automaattisesti kuten EUn puolustus"

    EIHÄN EU-PUOLUSTUS VOI MITÄÄN PUOLUSTAA KUN SITÄ EI KERRAN OLE!

    Sen sijaan jos Naton jäsenmaan kimppuun tehdään selkeä hyökkäys niin tuo prosessi käydään hetkessä läpi ja apua tulee. JUURI SIKSI yhdenkään Nato-maan kimppuun ei ole käyty!

    "NATOn turvatakuupykälä ei ole sitova vaan NATO-maista se alkaa puolustamaan joka viitsii. Afganistanissa viitsi vain 5 NATO-maata. "

    Naton turvatakuu on sitova!

    Tiedoksesi:

    1. Nato ei järjestönä ole Afganistanissa

    2. Afganistan EI OLE Naton jäsenmaa

    Joten MIKSI Naton jäsenmaiden PITÄISI olla Afganistanissa?!!!

    Äänestä

Aika kauan sinulta kesti, että myönsit Olet hullu kokemus-k.

Niinistöltäkin kesti kauan lähes koko ikänsä ennen kuin ymmärsi , että NATOssa pitää olla kahdet armeijat.

Äänestä
  • "Aika kauan sinulta kesti, että myönsit Olet hullu kokemus-k. "

    Myönsit mitä? Etkö osaa lukea? Minähän juuri sanoin, että jokaisella maalla on yksi ja oma armeijansa, josta tarvittaessa annetaan apua Natolle. Mitään kahta armeijaa (kuten SINÄ väität!) ei pidetä!

    Niinistö on AINA tiennyt, että kahta armeijaa ei tarvita! Sinä itse olet AINOA, joka puhuu kahdesta armeijasta! Kunhan taas keksit!

    Olet patologinen valehtelija!

    Äänestä

On sinulla eversti huonot tiedot NATOsta. Senkö takia kannatat NATOa.

Minkään NATO-maan tai NATO-kumppanimaan kansallinen armeija ei osallistu USAn NATO-operaatoihin.

Vain NATO-testatut, NATO-harjoitetut, NATO-aseistetut NATO-yhteensopivat armeijat voivat osallistua USAn NATO-operaatoihin.

Äänestä
  • Taas lukemattomia virheitä:

    1. En ole eversti vaan eläkeukko

    2. Olen toistanut lukemattomia kertoja, että Suomi ei kuulu Natoon eikä liity!

    Ja ei tietenkään kukaan osallistu pelkkiin USA:n operaatioihin!

    Sen sijaan, JOS Naton JÄSENMAA joutuu hyökkäyksen kohteeksi niin muut jäsenmaat antavat apua kansallisten puolustuslaitostensa puitteissa!

    MITÄÄN ERILLISIÄ NATO-JOUKKOJA EI OLE OLEMASSA EIKÄ NIITÄ TARVITA!

    Se on täysin oma keksintösi!

    Äänestä

  • Olet hullu kirjoitti:

    Taas lukemattomia virheitä:

    1. En ole eversti vaan eläkeukko

    2. Olen toistanut lukemattomia kertoja, että Suomi ei kuulu Natoon eikä liity!

    Ja ei tietenkään kukaan osallistu pelkkiin USA:n operaatioihin!

    Sen sijaan, JOS Naton JÄSENMAA joutuu hyökkäyksen kohteeksi niin muut jäsenmaat antavat apua kansallisten puolustuslaitostensa puitteissa!

    MITÄÄN ERILLISIÄ NATO-JOUKKOJA EI OLE OLEMASSA EIKÄ NIITÄ TARVITA!

    Se on täysin oma keksintösi!

    Toistele sinä vaan huurujuttujasi. Eihän Niinistö ole Suomea liittämässäkään NATOon vaan eri aselajejamme yksi kerrallaan ja koko Suomea Pohjolan NATOon.

    NATO ei ole automaatti. Se ei anna millekään jäsenmaalleen apua ellei NATO sellaisesta päätä.

    Eikä NATO-operaatioihin osallistu kansalliset armeijat vaan NATO-testatut, NATO-aseistetut, NATO-harjoitetut, NATO-budjetoidut NATO-yhteensopivat armeijat.

    Äänestä

  • NATO-häirikölle kirjoitti:

    Toistele sinä vaan huurujuttujasi. Eihän Niinistö ole Suomea liittämässäkään NATOon vaan eri aselajejamme yksi kerrallaan ja koko Suomea Pohjolan NATOon.

    NATO ei ole automaatti. Se ei anna millekään jäsenmaalleen apua ellei NATO sellaisesta päätä.

    Eikä NATO-operaatioihin osallistu kansalliset armeijat vaan NATO-testatut, NATO-aseistetut, NATO-harjoitetut, NATO-budjetoidut NATO-yhteensopivat armeijat.

    Niinistö ei ole liittämässä Suomea sen paremmin kerralla kuin vähitellenkään. Koko juttu on oma keksintösi, josta kukaan muu ei ole kuullut!

    Ei kukaan ole Natoa automaatiksi väittänyt. Jos taas jäsenmaan kimppuun hyökätään on päätös avusta nopea tehdä.

    Ja avunantoon osallistuvat kansallisista armeijoista ne osat, jotka katsotaan tarpeellisiksi. Mitään kaksia armeijoita ei kukaan joudu pitämään!

    Äänestä

Niinistö kirjoitti Tukholmassa yleisen asevelvollisuuden hautajaiset. Varusmiehet ja reserviläiset kieltäytyvät Pohjolan Natosta.

Äänestä
  • Ei tarvitse! Mitään organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edes olemassa! Keksit sen itse! Suomi ei liioin kuulu edes Natoon, joten minkäänlaista Nato-palvelusta ei Suomessa ole edes tarjolla!

    Äänestä

  • Olet hullu kirjoitti:

    Ei tarvitse! Mitään organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edes olemassa! Keksit sen itse! Suomi ei liioin kuulu edes Natoon, joten minkäänlaista Nato-palvelusta ei Suomessa ole edes tarjolla!

    Hahhah. Onneksi pimitän verotuloja, jotta eläkeläisloisilla ei ole syötävää. Olette mamujen kanssa samaa sakkia. Mokomat loiset.
    Maisteri nauttii osa-aikaeläkettä ja tekee päivystystä Hesarin kiusauslehden kiusaustoimistolta. Pian oletkin niin vanha ja sairas, että makaat omassa paskassasi. Sinähän taidatkin tosin nauttia ulosteista, kun puhut skeidasta.

    Äänestä

  • Toi Olet hullu on palkattu NATO-häirikkö, siitä ei kannata välittää.

    Olet oikeassa, Niinistö on juonessa mukana, että Suomeen saadaan palkka-armeija, joka kelpaa Pohjolan NATOlle.

    Yleinen asevelvollisuus ei kelpaa kun suurin osa kieltäytyisi NATOn sodista.

    Äänestä

  • Olet hullu kirjoitti:

    Ei tarvitse! Mitään organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edes olemassa! Keksit sen itse! Suomi ei liioin kuulu edes Natoon, joten minkäänlaista Nato-palvelusta ei Suomessa ole edes tarjolla!

    Tavallinen maisteri Olet hullu kokemus-k Timotex Lipfert Reservistä päivää Vasenlaita Iso Mursu Johannes Apostata Ebenezer Scrooge on ihan sekasin ja se yrittää sotkea kun Pohjolan NATOon kuuluu Turvallusuusdialogi-sopimuksen perusteella Baltian NATO-maat Viro, Latvia, Liettua.

    Pohjolan NATOn kuuluisi olla Pohjola-Baltian NATO. Pohjoismaat joutuvat nimittäin maksamaankin köyhien Baltian NATO-maiden NATO-kustannukset.

    Äänestä

  • nato on impo kirjoitti:

    Hahhah. Onneksi pimitän verotuloja, jotta eläkeläisloisilla ei ole syötävää. Olette mamujen kanssa samaa sakkia. Mokomat loiset.
    Maisteri nauttii osa-aikaeläkettä ja tekee päivystystä Hesarin kiusauslehden kiusaustoimistolta. Pian oletkin niin vanha ja sairas, että makaat omassa paskassasi. Sinähän taidatkin tosin nauttia ulosteista, kun puhut skeidasta.

    "Onneksi pimitän verotuloja, jotta eläkeläisloisilla ei ole syötävää. Olette mamujen kanssa samaa sakkia. Mokomat loiset. "

    Sinun pimittämisesi eivät vaikuta yhtään mitään. Eläkkestä vastaa Ilmarinen.

    "Maisteri nauttii osa-aikaeläkettä ja tekee päivystystä Hesarin kiusauslehden kiusaustoimistolta."

    Ei, kyllä minä saan kokoeläkettä ja toimin itsekseni.

    "Pian oletkin niin vanha ja sairas"

    Jää nähtäväksi. Me kaikki ikäännymme. Sinä myös.

    Oliko sinulla asiaakin? Ei tainnut olla?

    Äänestä

  • Niinistö juonittelee kirjoitti:

    Toi Olet hullu on palkattu NATO-häirikkö, siitä ei kannata välittää.

    Olet oikeassa, Niinistö on juonessa mukana, että Suomeen saadaan palkka-armeija, joka kelpaa Pohjolan NATOlle.

    Yleinen asevelvollisuus ei kelpaa kun suurin osa kieltäytyisi NATOn sodista.

    "Toi Olet hullu on palkattu NATO-häirikkö, siitä ei kannata välittää."

    En ole kenenkään palkkaama ja näeköjään sinua riepoo se, että kommentoidaan.

    Suomi ei ole Natossa eikä mitään Pohjolan Natoa ole olemassa! Eikä sinua auta vaikka esiinnyt 'muka' kahdella nimimerkillä.

    Koska emme kuulu Natoon emme joudu liioin mihinkään Nato-sotiin!

    Äänestä

  • PohjolaBaltian NATO kirjoitti:

    Tavallinen maisteri Olet hullu kokemus-k Timotex Lipfert Reservistä päivää Vasenlaita Iso Mursu Johannes Apostata Ebenezer Scrooge on ihan sekasin ja se yrittää sotkea kun Pohjolan NATOon kuuluu Turvallusuusdialogi-sopimuksen perusteella Baltian NATO-maat Viro, Latvia, Liettua.

    Pohjolan NATOn kuuluisi olla Pohjola-Baltian NATO. Pohjoismaat joutuvat nimittäin maksamaankin köyhien Baltian NATO-maiden NATO-kustannukset.

    Ei tässä muut sotke kuin sinä yksin!

    Tosiasia on se, ettei mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ole olemassa vaan olet sen itse keksinyt ja nyt yrität esittää ikäänkuin sellainen olisi?

    Ja kun ei ole olemassa ei siihen silloin ketään kuulu!

    Äänestä

niinistö tais kirjoittaa Cia sopimuksenkin Tukholmassa

Äänestä
  • Eipä kirjoittanut.

    Äänestä

Aivan oikein CIA tulee Suomeen. Se on presidentti Niinistön, kokoomuksen, USAn, NATOn ja CIAn idea.

Suomen CIA on osa Helsingin Kaivopuistoon rakennetusta CIAn vakoilukeskusta.

Suomen CIAn tehtävä on raivata tietä Pohjolan NATOlle sekä tehostaa vastakkainasettelua Venäjän kanssa.

NATO ja Pohjolan NATO eivät toimi ilman CIAta.

Äänestä
  • CIA harrastaa tiedustelua ja on sen puitteisdsa ollut (KGB:n tapaan) Suomessa läsnä vuodesta 1945 lähtien. Mitään uutta tuohon asiaan ei liity.

    Kaivopuistossa on USA:n suurlähetystö. Aika lähellä on myös Venäjän suurlähetystö. Arvatenkin se on myös mielestäsi 'vakoilukeskus':-)

    Koska mitään 'Pohjolan Natoa' ei ole olemassa niin tuskin sellainen kuuluu CIA:n tehtäviin. Keksi jotakin muuta.

    Nato toimii vallan hyvin ilman CIA:ta. Pohjolan Nato ei tietenkään toimi, koska sitä ei ole olemassa!

    Äänestä

Niinistö hakee itselleen ja Suomelle roolia ja asemaa NATOn kontrollitoimissa perustamalla Suomeen oman CIAn, josta nyt Niinistön ja kokoomuksen vuoden painostuksen jälkeen käynnistetään työryhmä valmistelemaan asiaa.

Suomen CIA liitetään osaksi CIAn vakoilukeskusta Helsingissä Kaivopuistossa.

Äänestä
  • Aina vaan hullummaksi menee juttusi?

    Kukaan ei kaipaa Suomeen mitääm 'Suoomen omaa CIA:ta! Meillä on jo SUPO ja se on täysin riittävä!

    Eduskuntaan on perustettu puolustuskomitea, jolla ei ole mitään tekemistä CIA:n kanssa. Ryhmässä on jäseniä kaikista puolueista, jotka heti paljastaisivat moiset hankkeet!

    USA:n suurlähetystössä on Venäjän suurlähetystön tapaan omat tiedusteluelimensä, mutta ei ne mitään vakoilukeskuksia ole!

    Kova olet keksimään:-)

    Äänestä

  • Miten niin työryhmä, se "työryhmä" koostuu kahdesta kokoomuslaisesta poliisista, yksi Suposta ja toinen KRPstä.

    "Työryhmän" asettaja on sisäasiainministeriö, mutta raportti tehdään sisäministeriölle ja puolustusministeriölle eli Haglundille, joka on presidentti Nato-Niinistön juoksupoika.

    Äänestä

Niinistö ajaa meidät NATO-vastakkainasetteluun Venäjän kanssa.

Pohjolan NATO harjoittelee ilmavoimilla Venäjän vastaista sotaa täällä Pohjolassa yhdessä USAn ja Britannian ilmavoimien kanssa.

Äänestä
  • Todellisuudessa KOSKA Pohjolan Natoa ei ole olemassa vaan se on pelkkä sinun keksintösi niin ongelmia ei ole. Pohjolan Nato ei siten harjoittele yhtään mitään!

    Keksi jotain muuta!

    Äänestä

Suomen ulkoministeriä vakoillaan kun presidenttimme kokoaa salaa Pohjolan NATOa.

Äänestä
  • Aivan! Suomen ulkoministeriötä on vakoillut Venäjä ja Kiina! Sitähän tarkoitat?

    Sen sijaan muussa olet väärässä kuten tavallisesti! Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa muualla kuin kuvitelmana sinun päässäsi.

    Suomi onalustavasti lupautunut mukaan tarvittaessa, jos YK haluaa koota Pohjoismaista rauhanturvaosaston. Naton kanssa ei asialla ole mitään tekemistä!

    Äänestä

  • "Suomen ulkoministeriä vakoillaan kun presidenttimme kokoaa salaa Pohjolan NATOa."

    No nyt on sitten ihan meidän oma vika että meitä vakoillaan? Kummasti onnistuit jälleen siitäkin sälyttämään vastaan Niinistölle.
    Mutta kyllä edelleen syyllinen on ihan se joka väärin tekee, ei uhri. Sinusta varmaan naisetkin ovat syyllisiä omiin raiskauksiinsa?

    Äänestä

Pohjolan NATO osallistuu USAn ja NATO sotaharjoitukseen Venäjää vastaan NATO-maa Puolassa.

Äänestä
  • Pohjolan Nato ei voi osallistua mihinkään, koska sellaista ei ole olemassa muualla kuin sinun päässäsi!

    Kaikilla mailla on sotaharjoituksia... myös Venäjällä!

    Äänestä

USA ja NATO yrittävät saada Pohjolan NATOn Syyriaan.

Äänestä
  • Ei yritä, etenkään kun sitä 'Pohjolan Natoa' ei ole edes olemassa! Se on pelkkä oma keksintösi!

    Äänestä

Pohjolan NATO on vastakkainasettelua Venäjää vastaan, ja se on vastakkainasettelua myös omaa kansaa kohtaan.

Pohjolan NATO vslmistautuu USAn ja NATOn sotaan Venäjää vastaan ja Pohjolan NATOssa jäsenmaan on vakoiltava oman maansa poliitikkoja, yritysmaailmaa, poliittisia puolueita, kansalaisjörjestöjä, kansalaisia USAlle ja NATOlle.

Pohjolan NATOn NATO-maat Norja ja Tanska vakoilevat jo omaa maataan, kansalaisiaan, yrityksiään, poliitikkojaan USAlle ja NATOlle.

Äänestä
  • Pohjolan Nato ei ole vastakkainasettelua, KOSKA sitä 'Pohjolan Natoa' ei ole edes olemassa! Se on pelkkä oma keksintösi!

    Ja koska sitä ei ole olemassa se ei valmistaudu sotiin eikä vakoile mitään!

    Kukaan ei ole koskaan edes kuullut termiä 'Pohjolan Nato'! Sitä ei löydy lehdistä eikä googllella! Miksi löytyisikään, kun kylähullu on sen termin keksinyt omassa päässään ja toistelee sitä?

    Äänestä

Nyt viimeistään Hawk-onnettomuuden jälkeen eduskunnan, poliittisten puolueiden ja yksittäisten poliitikkojen pitäisi panna jo Stoppi presidentti Niinistön natottamistouhuille.

- Utin jääkärit ovat jääneet kiinni suomalaisten sotilaiden NATOn vesikidutuksesta ja peräaukkokidutuksesta
- NATO-koulutuksen Hawkit törmäävät ja putoavat niin, että yksi suomalainen lentäjä kuolee ja toinen invalidisoituu
- Niinistö maksaa NATOlle korvamerkitesemätöntä blanco rahaa 6 miljoonaa vuosittain
- kaksi suomalaista tiedusteu-upseeria jäävät Jemenissä kiinni vakoilusta CIAlle ja NATOlle
- Suomi harjoittelee USAn ja NATOn kanssa sotaa Venäjää vastaan Suomen Lapissa, Kouvola-Haminan metsissä, Helsingissä, Etelä-Suomen aluevesillä
- Suomen Hornetit lähtevät Islantiin puolustamaan NATOn ilmatilaa
- Suomen kansan enemmistö ei kannata Suomen liittämistä NATOon
- Venäjä on huolissaan NATOn laajenemisesta Venäjän rajoille.

Äänestä
  • "ja yksittäisten poliitikkojen pitäisi panna jo Stoppi presidentti Niinistön natottamistouhuille."

    Panna stoppi jollekin, mitä ei ole olemassa ja jonka sinä itse kuvittelet ptologisessa Niinistö-vihassasi?

    Niinistön oikea Nato-kanta on selkeä: Suomen presidentti on todennut, ettei Suomen liittyminen Natoon ole ajankohtaista!

    Kun Niinistöltä haastattelussa kysyttiin kantaa Natoon hän ilmoitti:

    Kannatatteko Natoa?

    - En.

    "Utin jääkärit ovat jääneet kiinni suomalaisten sotilaiden NATOn vesikidutuksesta ja peräaukkokidutuksesta"

    Ei ole! kyseessä oli yhden kersanttitason kouluttajan ylilyönnistä ilman mitään Nato-yhteyttä!

    "- NATO-koulutuksen Hawkit törmäävät ja putoavat niin, että yksi suomalainen lentäjä kuolee ja toinen invalidisoituu"

    Koneet eivät olleet missään Nato-koulutuksessa vaan normaalissa lentäjien jatkokoulutuksessa

    "- Niinistö maksaa NATOlle korvamerkitesemätöntä blanco rahaa 6 miljoonaa vuosittain"

    EI MAKSA! Et ole edes pyydettäessä pystynyt asiaa todistamaan! Oma keksintösi!

    "- kaksi suomalaista tiedusteu-upseeria jäävät Jemenissä kiinni vakoilusta CIAlle ja NATOlle"

    Todellisuudessa kaksi suomalaista turistia kaapattiin Jemenissä

    "- Suomi harjoittelee USAn ja NATOn kanssa sotaa Venäjää vastaan Suomen Lapissa, Kouvola-Haminan metsissä, Helsingissä, Etelä-Suomen aluevesillä"

    Suomi ei harjoittele mitään tällaista! Täysin hatusta vedetty keksintö!

    "- Suomen Hornetit lähtevät Islantiin puolustamaan NATOn ilmatilaa"

    Ei lähde vaan pari Hornettia menee asiestamattomina sovittuun harjoitukseen

    " - Suomen kansan enemmistö ei kannata Suomen liittämistä NATOon"

    Niinpä. Eikä Suomi ole liioin liittymässä! OK?

    "- Venäjä on huolissaan NATOn laajenemisesta Venäjän rajoille. "

    Venäjä voi olla huolissaan monesta muustakin asiasta. Onko se sinun asiasi?

    Eli kuten huomaat niin todellisia asiota ei jää yhtään jäljelle!

    Olet patologinen valehtelija!

    Äänestä

Pohjolan Nato ja vastakkainasettelu Venäjän kanssa sai nolon alun kun Hawkit törmäsi Suomessa.

Äänestä
  • Pohjolan Natoa ei ole edes olemassa muualla kuin sinun päässäsi! DSSinullehan nuo Pohjolan Nato-jutut ovat noloa!

    Äänestä

Presidentti Niinistö ja hänen puolustuskabinettinsa osoittaa hermostumisen merkkejä kun Pohjolan NATO ei ota rakentuakseen.

Presidentti Niinistö ja kansanedustaja Kanerva ovat ostamassa Suomelle F-35-hävittäjiä, joilla ei pysty vaativiin taistelutoimiin eikä puolustamaan Suomen ilmatilaa eikä Ruotsi ei ole lupautunut suojaamaan Suomen ilmatilaa kun Suomen ilmavoimat on Suomen rajojen ulkopuolella USAn ja NATOn siviilipommittajina.

Äänestä
  • Presidentti Niinistö ja kansanedustaja Kanerva eivät käy millään tavalla kuumana vaan olet taas keksinyt asioita omasta päästäsi?

    Kerrataan virheet:

    - USA ja Nato eivät hyökkää Venäjälle
    - Suomi (eikä Ruotsi) eivät kuulu Natoon!
    - Suomi ei osta F.35.hävittäjiä
    - Hornetit pystyvät mainiosti puolustamaan Suomen ilmatilaa

    Äänestä

NATO-maa Norja painaa päälle, että Suomi ostaisi F35:t ja panostaisi Pohjolan NATOon. Norjalla on oma lehmä ojassa. Se on sijoittanut F-35:n kehitystyöhön ja ohjuksiin miljardeja.

Tanska ei ole ollut innostunut F35:ista eikä Pohjolan NATOsta vielä, koska sillä on nyt erityisasema USAn ja NATOn silmissä kun NATOn pääsihteeri on tanskalainen.

Ruotsi näyttää vetävän viisasta linjaa eikä lähde USAn ja NATOn sotajoukoksi niin kuin Niinistö ja Kanerva ovat tekemässä Suomelle.

Äänestä
  • USA ja NATO eivät ole saaneet Suomelta yhtään mitään!

    Suomi ei kuulu Natoon eikä osallistu millään tavalla Naton touhuihin.

    Olet lisäksi täysin väärässä uskossasi, jonka mukaan USA ja NATO iskevät Venäjälle! Mitään sellaista hanketta ei ole olemassa!

    Hornetteja 'ei ole muutettu' miksikään vaan ne ovat samoja ilmataisteluhävittäjiä kuin ennenkin. Ainoastaan niiden asevalikoimaa on täydennetty ilmasta maahan-ohjuksilla!

    Suomi ei puuhaa mitään F-35-kauppoja eikä sellaisia tekisi ylipäätään joku yksittäinen Kanerva!

    Aikoinaan, kun seuraajaa tosissaan etsitään niin mukana hommassa eivät ole Niinistö ja Kanerva vaan ilmavoimien asiantuntijat. Ja kun valintaa tehdään ei vaalissa suinkaan ole yksittäisen maan tietty merkki vaan useita toimittajia eri maista, jolloin käydään pitkällisiä neuvotteluja suorituskyvystä, sopivuudesta ja vastaostoista!

    Tuo sinun kuvitelmasi on täysin järjenvastainen eikä niitä aiempiakaan suurhankintoja ole olleet valikoimassa yksittäiset johtohenkilöt.

    Suomi ei yritä mitään Ruotsin suhteen ja koska mitään sotaa ei ole luvassa ei ilmatilaa juuri nyt puolusteta.

    Käytätkö aikasi vain näin mielipuolisten asioiden pohtimiseen?

    Äänestä

Presidentti Niinistö uhraa kaiken USAlle ja Natolle: ilmavoimat, jääkärit, miinalaivat, tykistön, tarkka-ampujat, tiedustelun, tutkayksiköt, rannikkolaivat, kapiaiset, varusmiehet.

Äänestä
  • Presidentti Niinistö EI TEE MITÄÄN TUOLLAISTA!

    Suomessa ei kukaan yksittäinen henkilö, ei edes presidentti, voi yksinään päättää yhtään mistään. Tämän tietää USA, Venäjä, Kiina ja Nato.

    SUOMI EI KUULU NATOON!

    Mitään osaa Suomen armeijasta EI OLE NATON HALLINNASSA!

    Kukaan ei liitä armeijaamme 'teknisesti' tai vähän kerrassaan mihinkään! Sellaisesta ei ole kuullut Niinistö, Puheloinen, armeijan yksiköt, lehdistö, Putin, Obama tai Nato itse! Vain sinä olet sellaisesta kuullut ja vain siten, että keksit asian omassa päässäsi!

    Olet todella hullu

    Äänestä

Presidentti Niinistö oli käsketty tekemään jouluna töitä Pohjolan Natolle.

Niinistö veti joulupuheellaan Suomen ja lännen vastakkainasetteluun Venäjän kanssa ja syytti siitä sitten Venäjää.

Äänestä

Kukaan ei pysty 'käskemään' Suomen presidenttiä!

Presidentti ei pitänyt mitään joulupuhetta, m utta antoi HBL:n haastattelun, jossa ei sanonut mitään erityistä. Siitäkös häiriintynyt kylähullu sai sitten hepulin japanikoi asiasta kymmenissä sanomissa. Ja aivan turhaan!

Äänestä

Niinistö tapaa Ruotsin pääministerin Ruotsissa keskustellakseen oikeiston nuorisojärjestöjen mandaatilla perustaa Pohjolan NATO.

Äänestä
  • Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa eikä sellaista edes tule! Koko käsite on pelkkä syrjäytyneen kylähullun keksintö! Suomi ja Ruotsi eivät kuulu Natoon!

    Äänestä

Presidentti Niinistö on saanut kunnian perustaa NATOn nuoriso-osaston.

Kansanedustaja Kanerva ollessaan ulkoministeri perusti jo NATO-naperot UM:n rahoilla. Ne oli kokoomuslaisten lapsia, joita koulutettiin NATO-naperoiksi UM:n rahoilla,

Äänestä
  • Presidentti Niinistö ei moista kunniaa ota vastaan, koska hän ei kannata Natoon liittymistä!

    Sinulta kylähullulta on monta kertaa tivattu näyttöä väittämästäsi Niinistön Natottamisesta. Itse hän kertoo, ettei kannata liittymistä, mutta sinä väität hatusta tempaisemalla toista? Esitä yksikin suora siteeraus Niinistön puheesta, jossa hän kannattaa! Et pysty!

    Äänestä

Niinistö on saanut Suomen kansan jo vastakkainasetteluun Nato-politiikallaan. Nyt Niinistö haluaa Pohjolan oikeistonuoret riitelemään Pohjolan kansojen enemmistön kanssa Natoon liittymisestä.

Äänestä
  • Presidentti Niinistö ei halua mitään tuollaista eikä hän kannata Natoon liittymistä!

    Sinulta kylähullulta on monta kertaa tivattu näyttöä väittämästäsi Niinistön Natottamisesta. Itse hän kertoo, ettei kannata liittymistä, mutta sinä väität hatusta tempaisemalla toista? Esitä yksikin suora siteeraus Niinistön puheesta, jossa hän kannattaa! Et pysty!

    Äänestä

USA ja NATO yrittävät saartaa Venäjää Pohjolan NATOn avulla ja työntää "uloketta", jonka avulla mm. Suomen alueelta USA ja NATO voivat iskeä nopeasti Venäjän pohjousiin osiin sekä Venäjän öljy- ja kaasuomaisuuksiin.

Äänestä
  • Suomen armeijasta ei mitään osaa liitetä ulkomaille eikä kukaan ole lähdössä sotimaan!

    Asia voi taas tulla kylähullulle yllätyksenä, mutta Suomi ei todellakaan kuulu Natoon!

    Kylähullun suureksi suruksi mitään sotia ei ole syttymässä!

    On aika surullista, että tämä syrjäytynyt kylähullu pillerihumalassa tehtailee jutuissaan jatkuvasti sotia, jotka eivät onneksi toteudu!

    Äänestä

Meidän presidentti Niinistö ei ymmärrä, että Pohjolan NATO-juonella USA ja NATO ovat uhraamassa Pohjoismaat Venäjän sodassa.

Ruotsin demarit ymmärsivät. Ne eivät lähde rahoittamaan omaa NATO-armeijaansa eikä Pohjolan NATOa.

Niinistö jää NATO-kytkyineen yksin ja ajaa meidät ansaan.

Äänestä
  • Suomen armeijasta ei mitään osaa liitetä ulkomaille eikä kukaan ole lähdössä sotimaan!

    Asia voi taas tulla kylähullulle yllätyksenä, mutta Suomi ei todellakaan kuulu Natoon!

    Kylähullun suureksi suruksi mitään sotia ei ole syttymässä!

    On aika surullista, että tämä syrjäytynyt kylähullu pillerihumalassa tehtailee jutuissaan jatkuvasti sotia, jotka eivät onneksi toteudu!

    Sinulta kylähullulta on monta kertaa tivattu näyttöä väittämästäsi Niinistön Natottamisesta. Itse hän kertoo, ettei kannata liittymistä, mutta sinä väität hatusta tempaisemalla toista? Esitä yksikin suora siteeraus Niinistön puheesta, jossa hän kannattaa! Et pysty!

    Äänestä

Tänään 30.1.2014 ylipäällikkö Niinistö aloitti armeijamme joukkojen ilma- ja maavoimien siirtämisen vastakkainasetteluun Venäjän kanssa lähemmäksi Venäjän rajaa uhkaamaan Venäjän öljy- ja kaasurikkauksia sekä Venäjän pohjoista turvallisuutta.

Äänestä
  • HAHA! Välillä ylität jopa itsesi. Hornet-koneet siirrettiin Islantiin ja sekös on mielestäsi 'lähempänä Venäjää'? Taitaa olla kylähullun kartat hukassa?

    Äänestä

Niinistö hakee sotaa siirtämällä sotajoukkojamme Naton keskitykseen Venäjän rajoille

Äänestä
  • Kumma kyllä Suomen sisällä ei oler joukkoja siirretty yhtään mihinkään, joten kaikkinaiset joukkojen siirrot tapahtuvain kylähullun pään sisällä!

    Äänestä

Tänään tehtiin Pohjoimaiden ulko- ja puolustusministerien kesken poliittinen sopimus Pohjolan NATOsta.

Nyt ollaan sotilaallisen lisäksi poliittisestikin vastakkainasettelussa ja Pentagonin-NATOn komentojärjestelmässä.

Äänestä
  • Tänään EI TEHTY Pohjoimaiden ulko- ja puolustusministerien kesken MITÄÄN poliittista sopimusta Pohjolan NATOsta. MIKSI EI? Koska:

    - mitään Pohjolan Natoa ei ole edes olemassa!

    - asia voi taas tulla kylähullulle yllätyksenä, mutta Suomi ei todellakaan kuulu Natoon!

    - Suomi puolustaa VAIN omaa ilmatilaansa!

    Kylähullu päästelee suoranaisia valeita! Tuopa esiin REFERAATTI väittämästäsi päätöksestä!

    Äänestä

Nyt ollaan vastakkainasettelussa, todellisessa, sitähän presidentti Niinistö on halunnut.

Ilmavoimamme ja osa maajoukkoja on USAn komennossa Natossa Islannissa valmiina iskemään Ukrainaan Venäjää vastaan.

Äänestä
  • Presidentti ei sellaista halua... sinä niitä haluat!

    Suomen armeijasta ei mitään osaa liitetä ulkomaille eikä kukaan ole lähdössä sotimaan!

    Asia voi taas tulla kylähullulle yllätyksenä, mutta Suomi ei todellakaan kuulu Natoon!

    Kylähullun suureksi suruksi mitään sotia ei ole syttymässä!

    Mitään Pohjolan Natoa ei ole edes olemassa!

    Äänestä

Nyt kun Krim on liittynyt Venäjään, USA ja NATO pystyvät hyökkäämään Venäjälle enää Suomesta ja Norjasta.

Sen takia USA perustaa Pohjolan NATOa.

Äänestä
  • "Nyt kun Krim on liittynyt Venäjään, "

    Krimin liittymistä Venäjään ei taida tunnustraa yksikään vapaa valtio maailmassa! KUKAAN ei ole huyökkäämässä Venäjälle! Jos olisi niin Alaskan suunnassa olisi tilaa! Suomen venäläismielinen kylähullu ei tunne edes maapaloon karttaa???

    "Sen takia USA perustaa Pohjolan NATOa. "

    Ei perusta, koska sellaista ei ole olemassa muualla kuin Suomen venäläismielisen kylähullun päässä! Pohjolassa on vain kaksi Naton jäsenmaata: Norja ja Tanska. Muita ei tuollainen hanke liikuta!

    Äänestä

Eurooppa ja Venäjä pärjäävät aivan hyvin, kun saataisiin nämä hysteeriset poliitikot rauhoittumaan ja Obama pysymään erossa toisten asioista.
Pakotteet Venäjää vastaan pitäisi myös purkaa välittömästi, niistä on haittaa lähinnä asettajille itselleen.

Äänestä
  • "Eurooppa ja Venäjä pärjäävät aivan hyvin, kun saataisiin nämä hysteeriset poliitikot rauhoittumaan ja Obama pysymään erossa toisten asioista."

    Näköjään Suomen venäläismielisen kylähullun pasmat ovat täysin sekaisin Venäjä on Putinin ohella se, joka on puuttunut toisten asioihin valtaamalla vierasta maaperää. On turha kuvitella, että asia unohtuu länneltyä!

    "Pakotteet Venäjää vastaan haittaavat sitä tuntuvasti ja jollei Venäjä viisastu niin niitä pitää edelleen koventaa!

    Äänestä

USA työntää strategioita, aseita, suunnitelmia, disinformaatiota Pohjolan NATOlle Turvallisuussopimuksen avulla, jotka kansanedustaja Kanerva sitten jakaa Puolustusasiota seuraavan ryhmän kautta mediallle, kansanedustajille, puolueille, jotka presidentti Niinistö sitten ikään kuin vahvistaa totuuksina.

Äänestä

Suomi ja Ruotsi allekirjoittavat toukokuussa NATOn Isäntamaa-sopmuksen, millä Pohjolan NATOn perustaminen sinetöidään.

Äänestä
  • Kyseinen sopimus ei ole millään tavalla salainen ja sen solmi aikoinaan vuonna 1999 presidentti Tarja Halonen ja Eduskunta sen tuolloin vahvisti.

    Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa vaan se on täysin Suomen venäläismielisen kylähullun omassa päässään tekemä keksintö vailla todellisuutta. Suomi ei kuulu Natoon!

    Sopimuksen seurauksena Suomeen EI TULE vieraita joukkoja tai tukikohtia eikä Suomi maksa kellekään mitään!

    Oheisena tiedotus Isäntämaa-sopimuksesta:

    Sunnuntaisuomalainen: Suomen ja Naton välille uusi sopimus yhteistyöstä

    Suomi on solmimassa sotilasliitto Naton kanssa sopimusta, joka mahdollistaa sotilaallisen avun vastaanottamisen nykyistä helpommin, kertoo Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalainen.
    Sunnuntaisuomalaisen mukaan Suomi ja Nato allekirjoittavat toukokuussa niin sanotun isäntämaasopimuksen, jossa muun muassa sovitaan poikkeusolojen käytännön järjestelyistä kuten kauttakulusta ja miehistön majoituksesta.

    Puolustusministeriön mukaan sopimus ei velvoita Suomea mihinkään eikä se myöskään takaa Naton apua Suomelle.

    Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.) arvioi, että sopimus ei paranna Suomen puolustuskykyä mutta saattaa nostaa ulkopuolisten kynnystä uhata Suomea.

    Isäntämaatuki on kirjattu Naton ja Suomen kumppanuustavoitteisiin jo vuonna 2002, eikä asiasta päätetä enää erikseen eduskunnassa.

    Äänestä

Naton Isäntämaa-sopimuksella Pohjolan Nato asemoidaan vastakkainasetteluun Venäjän kanssa.

Äänestä
  • Kyseinen sopimus ei ole millään tavalla salainen ja sen solmi aikoinaan vuonna 1999 presidentti Tarja Halonen ja Eduskunta sen tuolloin vahvisti.

    Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa vaan se on täysin Suomen venäläismielisen kylähullun omassa päässään tekemä keksintö vailla todellisuutta. Suomi ei kuulu Natoon!

    Sopimuksen seurauksena Suomeen EI TULE vieraita joukkoja tai tukikohtia eikä Suomi maksa kellekään mitään!

    Oheisena tiedotus Isäntämaa-sopimuksesta:

    Sunnuntaisuomalainen: Suomen ja Naton välille uusi sopimus yhteistyöstä

    Suomi on solmimassa sotilasliitto Naton kanssa sopimusta, joka mahdollistaa sotilaallisen avun vastaanottamisen nykyistä helpommin, kertoo Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalainen.
    Sunnuntaisuomalaisen mukaan Suomi ja Nato allekirjoittavat toukokuussa niin sanotun isäntämaasopimuksen, jossa muun muassa sovitaan poikkeusolojen käytännön järjestelyistä kuten kauttakulusta ja miehistön majoituksesta.

    Puolustusministeriön mukaan sopimus ei velvoita Suomea mihinkään eikä se myöskään takaa Naton apua Suomelle.

    Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.) arvioi, että sopimus ei paranna Suomen puolustuskykyä mutta saattaa nostaa ulkopuolisten kynnystä uhata Suomea.

    Isäntämaatuki on kirjattu Naton ja Suomen kumppanuustavoitteisiin jo vuonna 2002, eikä asiasta päätetä enää erikseen eduskunnassa.

    Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa vaan se oln pelkkä Suomen venäläismielisen kylähullun omassa päässään tekemä sepitelmä vailla todellisuutta.

    Siksi tämä kylähullun keksintö "ei ryhdy" tekemään yhtään mitään!

    Koko juttu on puhdas ankka ja sepitelmä!

    Äänestä

Naton Isäntämaa-sopimuksella Venäjällä on uusi vihollinen, Pohjolan Nato.

Äänestä
  • Kyseinen sopimus ei ole millään tavalla salainen ja sen solmi aikoinaan vuonna 1999 presidentti Tarja Halonen ja Eduskunta sen tuolloin vahvisti.

    Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa vaan se on täysin Suomen venäläismielisen kylähullun omassa päässään tekemä keksintö vailla todellisuutta. Suomi ei kuulu Natoon!

    Sopimuksen seurauksena Suomeen EI TULE vieraita joukkoja tai tukikohtia eikä Suomi maksa kellekään mitään!

    Oheisena tiedotus Isäntämaa-sopimuksesta:

    Sunnuntaisuomalainen: Suomen ja Naton välille uusi sopimus yhteistyöstä

    Suomi on solmimassa sotilasliitto Naton kanssa sopimusta, joka mahdollistaa sotilaallisen avun vastaanottamisen nykyistä helpommin, kertoo Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalainen.
    Sunnuntaisuomalaisen mukaan Suomi ja Nato allekirjoittavat toukokuussa niin sanotun isäntämaasopimuksen, jossa muun muassa sovitaan poikkeusolojen käytännön järjestelyistä kuten kauttakulusta ja miehistön majoituksesta.

    Puolustusministeriön mukaan sopimus ei velvoita Suomea mihinkään eikä se myöskään takaa Naton apua Suomelle.

    Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.) arvioi, että sopimus ei paranna Suomen puolustuskykyä mutta saattaa nostaa ulkopuolisten kynnystä uhata Suomea.

    Isäntämaatuki on kirjattu Naton ja Suomen kumppanuustavoitteisiin jo vuonna 2002, eikä asiasta päätetä enää erikseen eduskunnassa.

    Mitään käsitettä 'Pohjolan Nato' ei ole olemassa vaan se oln pelkkä Suomen venäläismielisen kylähullun omassa päässään tekemä sepitelmä vailla todellisuutta.

    Siksi tämä kylähullun keksintö "ei ryhdy" tekemään yhtään mitään!

    Koko juttu on puhdas ankka ja sepitelmä!

    Äänestä

Nyt Niinistö teki sitten Turvallisuusopimuksen in oittamana taas salaa sopimuksen USAn ja NATOn kanssa ns. NATOn Isäntämaasopimuksen, jolla Suomi on Pohjolan NATOssa.

Äänestä

EI ole, koska minkäänlaista organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edes olemassa muualla kuin Moskovan tiltun pään sisällä hänen keksintönään!

Äänestä

Pohjolan NATO saa piakkoin ilmavoimat valmiiksi iskemään Venäjälle nyt kun Tanska tulee mukaan Pohjolan NATOon.

Äänestä

HEHE! Moskovan Tiltu sekoilee taas!

On aivan yksinkertainen syy siihen, ettei "POHJOLAN NATO" ALA YHTÄÄN MITÄÄN!

SYY ON SE; ETTEI TUOLLAISTA ORGANISAATIOITA OLE EDES OLEMASSA! Sellainen majailee ainoastaan Moskovan Tiltun pään sisällä hänen keksintönään!

Pohjoismaissa Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

JOTEN TODELLISUUS VIE JA TILTU VIKISEE!!

Äänestä

No niin, nyt Pohjolan NATOssa Niinistö pääsee uhoamaan Venäjälle NATOn seläntakaa ja vielä muiden Pohjoismaidenkin takaa.

Äänestä

HEHE! Moskovan Tiltu sekoilee taas!

On aivan yksinkertainen syy siihen, ettei "POHJOLAN NATO" ALA YHTÄÄN MITÄÄN!

SYY ON SE; ETTEI TUOLLAISTA ORGANISAATIOITA OLE EDES OLEMASSA! Sellainen majailee ainoastaan Moskovan Tiltun pään sisällä hänen keksintönään!

Pohjoismaissa Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

JOTEN TODELLISUUS VIE JA TILTU VIKISEE!!

Äänestä

Ei hyväktä näytä kun puolustusvoimat ja everstiluutnantti eivät ole vielä älynneet, että kaikki 4 Pohjoismaata on Natossa, Tanska ja Norja täysjäseninä ja Suomi ja Ruotsi Isäntämaina.

Äänestä

Isäntämaa-sopimus ei tee yhdestäkään maasta Naton jäsentä!

JOTEN:

On aivan yksinkertainen syy siihen, ettei "POHJOLAN NATO" ALA YHTÄÄN MITÄÄN!

SYY ON SE; ETTEI TUOLLAISTA ORGANISAATIOITA OLE EDES OLEMASSA! Sellainen majailee ainoastaan Moskovan Tiltun pään sisällä hänen keksintönään!

Pohjoismaissa Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

JOTEN TODELLISUUS VIE JA TILTU VIKISEE!!

Äänestä

NATO on nyt ilmavoimillaan Pohjolassa Ison Britannian, Tanskan, Norjan ilmavoimien komennossa.

Äänestä

MITÄÄN POHJOLAN NATOA EI OLE OLEMASSA! Suomi ja Ruoptsi eiväöt edes kuulu Natoon!

Moskovan Tiltu valehtelee!

Äänestä

Ruotsi ei lähde Pohjolan Naton vastakkainasetteluun, se ei ryhdy Niinistön ja Haglundin kanssa yhteisarmeijaan.

Äänestä

MITÄÄN POHJOLAN NATOA EI OLE OLEMASSA! Suomi ja Ruoptsi eiväöt edes kuulu Natoon!

Moskovan Tiltu valehtelee!

Äänestä

Toki On Pohjolan NATO olemassa.

Se koostuu NATO-maista Britannia, Norja, Tanska, Islanti, sekä NATOn Isäntämaista Ruotsista ja Suomesta.

Viro tunkee itseään myös Pohjolan NATOon.

Äänestä
  • MITÄÄN POHJOLAN NATOA EI OLE OLEMASSA! Suomi ja Ruoptsi eiväöt edes kuulu Natoon!

    Moskovan Tiltu valehtelee!

    Äänestä

Pohjoismaat, Baltian maat ja Britannia ovat sopineet Oslossa yhteisistä ilmaoperaatioista, jotka on suunnattu Venäjää vastaan.

Suomen puolustusministeri Haglund on sitouttanut ilmavoimat torjumaan NATO-yhteistyössä väitettyä Venäjän 'invaasiota' Pohjolan ja Baltian ilmatilassa.

Äänestä
  • MITÄÄN POHJOLAN NATOA EI OLE OLEMASSA! Suomi ja Ruoptsi eiväöt edes kuulu Natoon!

    Moskovan Tiltu valehtelee!

    Äänestä

Pohjolan Naton ilmavoimat on Pohjolan ilmavaivat Britannian ei ole voittaneet mitään eikä Tanskan eikä Norjan eikä Suomen ilmavaivat

Äänestä

MITÄÄN POHJOLAN NATOA EI OLE OLEMASSA! Suomi ja Ruoptsi eiväöt edes kuulu Natoon!

Moskovan Tiltu valehtelee!

Äänestä

Pohjolan Nato voimistuu Ruotsin ja Suomen sotilasyhteistyöllä.

Äänestä

Ainakaan se ei tapahdu Pohjolan Naton avulla, KOSKA "Pohjolan Natoa" EI OLE OLEMASSA vaan se on Moskovan Tiltun omassa päässä tekemä keksintö vailla minkäänlaista todellista vastinetta! Kukaan ei ole siitä kuullut tai nähnyt eikä lehdistö sitä tunne!

Äänestä

Niinistö ja Stubb asettavat jo Pohjolan Natonkin vastakkainasetteluun sisäisesti käyttämällä kutsumalla Ruotsin kuninkaan valtiovierailuun Naton pääsihteerinkin.

Äänestä
  • Eivbät ole, koska minkäänlaista organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edres olemassa vaan se on Tiltun sairaitten aivojen sepitelmä vailla vastinetta todellisuudessa! Pohjoismaista Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

    Äänestä

Mitään käsitettä "Pohjolan Nato" ei ole oikeasti edes olemassa vaan se on Moskovan Tiltun keksimä harha!

Ruotsin kuningasparin vierailu on täysin normaalia ja säännöllistä toimitaa, joka ei liity mihinkään Suomen muuhun ratkaisuun!

Moskovan Tiltun yritys kehittää jopa siitäkin jotakin ihmeellistä on surkeata ja säälittävää!!

Äänestä

Pohjolan Nato asettui tänään kiinteämmäksi osaksi Natoa tekemällä keskinäisen ase- ja materiaalisopimuksen, jota kontrolloi Pentagon ja Nato.

Äänestä

Ei asetu, koska minkäänlaista käsitettä "Pohjolan Nato" ei ole edes olemassa muualla kuin Moskovan Tiltun haisevan aivokopan sisässä hänen keksintönään!

Kyse on valeesta, joka on Tiltun mittavan valekategorian heikoimpia!

Äänestä

Aloittaja on ollut älykäs jo 2013.

USA ja NATO ovat hävinneet varustelukilpailun Venäjälle arktisilla alueilla.

Nyt Pentagon on painostanut Pohjolan NATO:n panostamaan pohjoisiin joukkoihin USA:n ja NATO:n avuksi Venäjää vastaan.

Äänestä
  • Itsesi kehuminen on aika säälittävää.

    Äänestä

  • Kirjoittaja=Aloittaja eli Tiltu-parka kehuu itseään valehtelun lomassa!

    Arktisdilla alueilla ei ole mitään varustelukilpailua!

    Minkäänlaista organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edres olemassa vaan se on Tiltun sairaitten aivojen sepitelmä vailla vastinetta todellisuudessa! Pohjoismaista Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

    Äänestä

Aloittaja on nähnyt jo ajat sitten koko homman.

Pohjolan NATO on USA:n ja NATO:n Pohjolan sotavoima Venäjää vastaan.

Pohjolan NATO:on kuuluvat Suomi, Norja, Ruotsi, ilmavoimillaan Tanska ja Iso-Britannia sekä lilluputtiarmeijallaan Viro.

Pohjolan NATO:a johtaa Pentagon ja NATO Norjan operatiivisen johdon kautta. Iso-Britannan tehtävä on hoitaa USA:n kontrollitehtävä.

Äänestä
  • Aloittaja=Kirjoittaja eli Tiltu, joka on tyhmä kuin saapas!

    Minkäänlaista organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edres olemassa vaan se on Tiltun sairaitten aivojen sepitelmä vailla vastinetta todellisuudessa! Pohjoismaista Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

    Äänestä

Niinistön Nato-hölmöilyt alkavat konkretisoitua. Venäjän Naton lähettiläs: 6 uuden Naton komentokeskuksen avaaminen Itä-Euroopan maissa Venäjän lähialueilla lisää vastakkainasettelua sotilasliiton ja Venäjän välillä.

Äänestä
  • "Venäjän Naton lähettiläs: 6 uuden Naton komentokeskuksen avaaminen Itä-Euroopan maissa Venäjän lähialueilla lisää vastakkainasettelua sotilasliiton ja Venäjän välillä."

    MIKSI EI NATO-MAISSA SAISI OLLA "KOMENTOKESKUKSIA"?

    Asia ei kuulu Venäjälle!

    Äänestä

  • OutoaPuuttumista kirjoitti:

    "Venäjän Naton lähettiläs: 6 uuden Naton komentokeskuksen avaaminen Itä-Euroopan maissa Venäjän lähialueilla lisää vastakkainasettelua sotilasliiton ja Venäjän välillä."

    MIKSI EI NATO-MAISSA SAISI OLLA "KOMENTOKESKUKSIA"?

    Asia ei kuulu Venäjälle!

    No mutta everstiluutnantti ettekö ole käsitelleet asiaa puolustusvoimissa, kokoomuksessa, Hesarissa, asia ei kuulu millään tavalla sinulle miten Venäjä vastaa Nato-provoon.

    Äänestä

Niinistö ei ole säheltänyt yhtään mitään ja Venäjän lähettiläs saa toki piipittää mielipiteensä, mutta ei mahda asialle mitään!

Äänestä

Everstiluutnantti ei peruskoulu- ja maanpuolustuskorkeakoulun opinnoilla ymmärrä että Venäjän Naton suurlähettilään mielipide ei ole vain jonkun yksilön mielipide vaan se on supervalta Venäjän valtion mielipide.

Äänestä

En ole evl vaan eläkeukko ja ymmärrän täysin, että Venäjän Naton suurlähettilään mielipide on VAIN keskikokoisen valtion turha valitus!

Äänestä
  • Everstiluutnantti, koet, näet, luulet, uskot Venäjää VAIN pieneksi ja turhaksi kun aivoihisi ei mahdu mitään suurta.

    Äänestä

Suomi tekee niin kuin Putin käskee.

Parasta totella.

NATO on kehitetty Venäjän tuhoamiseksi. Miksi Venäjä siis pitäisi NATOsta? Ei kovin luontevaa. Venäjä ei halua NATOa portilleen.

Äänestä

Suomi ei tottele pänikkää!

Putte saa mesota kotimaassaan!

Nato on kehitetty jäsenvaltiottensa suojelemiseksi! Venäjä ei pidä Natosta kun se ei enää voi kouluttaa tai rankaista pikkuvaltioita ympärillään!

Imperialistisen valtion tuskat ovat kovat!

Äänestä

Eipä ole vaikea arvata, mikä on Venäjän vastaveto kun Pohjolan Nato valmistelee sekahedelmäsoppaansa Norjan, Tanskan, Suomen, IsoBritannian F-35:n, IsonBritannian Eurofightereiden ja Ruotsin Jas Gripenien iskua Venäjälle.

Äänestä

ERipä niin! Mitään vastavetoa ei tule! Ja tiedätkö miksei? Koska minkäänlaista organisaatiota nimeltä 'Pohjolan Nato' ei ole edres olemassa vaan se on Tiltun sairaitten aivojen sepitelmä vailla vastinetta todellisuudessa! Pohjoismaista Tanska ja Norja kuuluvat Natoon kun taas Ruotsi ja Suomi eivät kuulu!

Äänestä

USA painostaa Pohjolan NATOn Syyriaan vastakkainasetteluun Venäjää ja EUN PUOLUSTUSTA VASTAAN.

Äänestä

EI VOI PAINOSTAA, KOSKA:

Syy no 1

KOSKA MINKÄÄNLAISTA ORGANISAATIOTA NIMELTÄ POHJOLAN NATO EI OLE OLEMASSA!

Kyseessä on pelkkä Valkeakosken Tiltun sepitelmä vailla todellisuutta!

Syy no 2

Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!

Äänestä

Aloittaja on oikeassa. USA voi työntää sotilaallista etupiiriään Pohjolaan kun Niinistö auttaa ja kierosti Syyrian sodan avulla.

Äänestä

Usa, Nato, Niinistö ajavat Pohjolan Naton Syyriaan vastakkainasetteluun Venäjän kanssa.

Äänestä

EIVÄT AJA! Tiedätkö miksei?

Syy no 1

KOSKA MINKÄÄNLAISTA ORGANISAATIOTA NIMELTÄ POHJOLAN NATO EI OLE OLEMASSA!

Kyseessä on pelkkä Valkeakosken Tiltun sepitelmä vailla todellisuutta!

Syy no 2

Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!

Äänestä

Presidentti Niinistön toimintakaava on tuttu:

Hän on neuvotellut USAn ja Naton kanssa salaa valmiiksi että USA pyytää Suomea osana Pohjolan Natoa liittymään Venäjän, EUn ja Ranskan vastaiseen USA-sotakoalitioon Syyriaan,

ja nyt USA ikäänkuin suorittaa pyynnön ja Niinistö on Mäntyniemessä piilossa niin kuin ei tietäisi mitään.

Äänestä

EI OLE JA TIEDÄTKÖ MIKSEI?

Syy no 1

KOSKA MINKÄÄNLAISTA ORGANISAATIOTA NIMELTÄ POHJOLAN NATO EI OLE OLEMASSA!

Kyseessä on pelkkä Valkeakosken Tiltun sepitelmä vailla todellisuutta!

Syy no 2

Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NATOuho Pohjolaan kirjoitti:

Presidentti Niinistö kirjoitti Tukholmassa 5.9.2013 Suomen kansalta ja eduskunnalta salaa USAn kanssa ns. Turvallisuusdialogi-sopimuksen.

Sopimuksen avulla USA pyrkii kehittämään Pohjoismaista ns. Pohjolan NATOn, jonka avulla USA voi työntää sotilaallista etupiiriään Pohjolaan ja sitä kautta arktisille alueille ja vastakkainasetteluun, ja jopa sotaan Venäjää vastaan.

Venäjä ymmärsi nopeasti USAn, NATOn ja Pohjolan NATOn pyrkimykset keikauttaa sotilaallista tasapainoa Pohjolassa sekä arktisilla alueilla.

Niinpä Venäjä otti välittömästi käyttöön arktisen alueen tukikohdat Venäjää ja Koillisväylää suojaamaan sekä valvomaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu