lukemaan näitä viestiketjuaja jos NUDISMI inhottaa tai muuten saa verenpaineenne nousemaan ? ? ?
luin muutamia ketjuja ja ihmettelin hyvin suursti miksi pitää tulla tänne osastolle yleensäkään jos aihe on vastenmielinen....ja sitten vielä saaraaloisesti kirjoittaa kommenttia joka ketjuun...vähissä on tekeminen kun itseään pitää kiusata...ja vähissä tuntuu nyös olevan järkikin...luoja varjele että en luonnossa kohtaa näitä arvostelijoita...ja siitä huolimatta en aio pukeutua nakurannalla tai muuallakaan alastomuudelle sopivalla paikalla.
-N38-
luin muutamia ketjuja ja ihmettelin hyvin suursti miksi pitää tulla tänne osastolle yleensäkään jos aihe on vastenmielinen....ja sitten vielä saaraaloisesti kirjoittaa kommenttia joka ketjuun...vähissä on tekeminen kun itseään pitää kiusata...ja vähissä tuntuu nyös olevan järkikin...luoja varjele että en luonnossa kohtaa näitä arvostelijoita...ja siitä huolimatta en aio pukeutua nakurannalla tai muuallakaan alastomuudelle sopivalla paikalla.
-N38-
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä jokainen tervejärkinen aikuinen tajuaa pitää vaatteet päällä vieraiden ihmisten seurassa muualla kuin uimahallin saunassa tms. paikassa.
Jep!
No voisiko joku paljastaa minulle, miksi on normaalia olla saunassa alasti samaa sukupuolta olevien kanssa, mutta ei eri? Ainakin minusta tunnelma Saksassa, jossa miehet ja naiset ovat saunoissa sekaisin (ja alasti) on paljon rennompi kuin Suomessa.
> Kyllä jokainen tervejärkinen aikuinen tajuaa pitää
> vaatteet päällä vieraiden ihmisten seurassa
> muualla kuin uimahallin saunassa tms. paikassa.
Tuohon tms:ään toki kuuluvat nudistirannatkin.
Ja jos joku pelkää alastomuutta kuollakseen, niin hänhän ei mene nudistirannalle itkemään ja käännyttämään muita. Kyllä niitä tavallisiakin rantoja riittää.
Niin, eihän Suomessa mitään todellista saunomiskulttuuria olekaan, kun ihmiset karsinoidaan niinkin toisarvoisen ja saunan ideaan vaikuttamattoman kriteerin kuin sukupuolen perusteella. Lisäksi meillä ei osata -ainakaan riittävästi- kunnioittaa sitä paljon puhuttua löylyn henkeä. Tai ne, jotka osaavat, saattavat jäädä hiljaiseksi enemmistöksi muutaman örveltäjän pilatessa saunomisnautinnon.
Se, että jonkun mielestä EI ole normaalia olla saunassa alasti, ei kuulu saunomisen olemukseen. Sensijaan se, jos joku ei halua tulla jonkun toisen henkilön kanssa saunaan samanaikaisesti, on täysin normaalia. Usein tällaisessa tapauksessa on kyse ujostelusta, jossa sinänsä ei ole mitään pahaa.
...naturismi on luonnotonta, miksi ihmeessä tulet sivuille joissa jutellaan naturismista ja toitotat kaikelle kansalle että ovat väärässä ja luonnotonta käytöstä.... jos sinulla nyt sattuu olemaan kroppa jonka kanssa et itse ole sinut ja jota ei missään tilanteessa ilkeä paljastaa niin pukeudu vaikka jätäsäkkiin ja pidä se päälläsi niin saunassa kuin suihkussa ja älä ikinä riisu sitä (ainakaan valoisassa)!!!
mutta suosittelen siitä huolimatta erittäin lämpimästi - hakeudu hoitoon, olet muuten kohta kirveen kanssa riehumassa junassa......
sullakaan. Pistä vaatteet päällesi ja käyttäydy kuten ihmiset - älä kuten apinat - niin eiköhän se siitä pikkuhiljaa ala helpottaa.
I hope so.
helppoa sinullakaan. ota vaattet pois ja käytäydy, kuin naturistit niin eiköhän helpota, kyllä se virtsarakkokin otsata pikkuhiljaa laskeutuu.
ole mitään sivistyneen ihmisen puuhaa esiintyä piitsillä toisten ihmisten seurassa alasti pallit keikkuen tai tussu pölisten.
Jotain on silloin vialla...
Olisko se vikana että nudisti on päässyt eroon muiden (sinunkin) hänellekkin tyrkyttämistä roolimalleista ja kokenut pienoisen vapauden tunteen.
Kun seuraavan kerran näet tuulen tuivertan tussunkarvoja ja pallien heiluvan kesätuulessä, niin ajatteleppa vaikka että: no mitä sitten.
Vastaus on yleensä: no ei mitään!
Ja katso, sinunkin on helpompi olla, panta alkaa löyhtyä, et murehdi enää toisten asioita ja elmäsi tuntuu helpommalta.
ja kravatti suorassa........
on, olen edelleen, en nyt ihan tussu pölisten, mutta kuitenkin nakuna. ei ehkä ole silloin noin tiukkapipo kuin sinulla ja onhan siinä oma viehätyksenssä kun sinunkaltaiset tiukkapipot poistuu vessaan tai puskaa runkkaamaan...