Salattu miljardien eläkepotti

"Eläkeyhtiöt ovat keränneet yrityksiltä ja niiden työntekijöiltä roimasti liikaa tuota puskuria, joidenkin arvioiden mukaan 1-2 miljardia euroa."

Lue täältä: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013091717485339_uu.shtml
150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

"Tapahtumaketju, jonka seurauksena eläkeyhtiöt ovat keränneet asiakkailtaan, yrityksiltä ja työntekijöiltä, satoja miljoonia euroja liikaa rahaa, on voinut alunperin olla vahinko.

Mutta se, miten liikalaskutusta on sittemmin hoidettu ja asioita salailtu, ei voi olla vahinkoa. Rahat ovat menneet eläkeyhtiöille, eivätkä ne niistä aio luopua.

Kukaan eläkejärjestelmän sisäpiirin ulkopuolinen ei tiedä tarkasti, mitkä ovat oikeat luvut. Tietojen julkisuutta säätelevät tahot, jotka ovat asianosaisia ja hyötyjiä.

Ja kun lukuja saa kaivettua esille, alkaa vuotajien etsintä, kuten tämän jutun yhteydessä kuulemma kävi Suvi-Anne Siimeksen johtamassa Telassa.

Kyseessä on lakiperusteisen eläketurvan hoitaminen, mutta sen läpinäkyvyys on Sveitsin pankkimaailman tasoa.

On kuin Suomen valtio kieltäytyisi kertomasta, paljonko sen menot ovat ja paljonko se on kerännyt kansalaisilta rahaa niiden kattamiseen. Ratkaisu on, että eläkeyhtiöt saadaan lakisääteisten tehtäviensä osalta noudattamaan julkisuuslakia."

Lähde: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013091717485625_uu.shtml

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka voittaa? kirjoitti:

"Eläkeyhtiöt ovat keränneet yrityksiltä ja niiden työntekijöiltä roimasti liikaa tuota puskuria, joidenkin arvioiden mukaan 1-2 miljardia euroa."

Lue täältä: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013091717485339_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu