Onko kellään kokemuksia miten hoidetaan tullaus ulkomailta netin kautta tilatuista tavaroista, esim. videokamerasta?
Onko olemassa joku rajahinta, joka jälkeen tulli pitää suorittaa ja mitenkähän se tullausmaksu lasketaan tuotteen arvosta?
Onko olemassa joku rajahinta, joka jälkeen tulli pitää suorittaa ja mitenkähän se tullausmaksu lasketaan tuotteen arvosta?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tullin nettisivulta löytyy aika hyvin tietoa asiasta.
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/03_Tavaran_tilaaminen_ulkomailta/03_Tuonti_EUn_ulkopuolelta/index.jsp
"Esimerkki
Ostetaan dvd-levyjä postitse, hinta postikuluineen 39 euroa.
1) Yksityishenkilö tilaa levyt Isosta-Britanniasta (EU-maa)
Lähetyksestä ei ostajan tarvitse maksaa Suomessa tullia, arvonlisäveroa eikä muitakaan veroja.
2) Levyt tilataan USA:sta
Suomessa niistä kannetaan tulli ja arvonlisävero.
tulli 3,5 % = 1,36 euroa
arvonlisävero (arvonlisän peruste 39 euroa + 1,36 euroa) 22 % = 8,87 euroa
Tulli ja arvonlisävero yhteensä 10,23 euroa. Koska ne ylittävät 10 euroa, ne kannetaan.
Lähetyksistä, joista kannettavat verot jäävät alle 10 euron, ei kanneta tullia eikä arvonlisäveroa. Verottoman lähetyksen arvoraja on esimerkiksi musiikki- ja dvd-levyillä, vinyylilevyillä ja videokaseteilla 38,05 euroa, tietokoneohjelmilla 45,40 euroa, vaatteilla yleensä 26,80 euroa ja kirjoilla 124,90 euroa."
Tietty tullin neuvonnasta varmaan saa lopullisesti varmuuden epäselvyyksiin...