Tänä syksynä tulee kuluneeksi 150 vuotta siitä, kun Aleksanteri II avasi Helsingin valtiopäivät säätytalolla. Siitä alkoi Suomen kehityminen itsenäiseksi kansakunnaksi ja valtioksi. V.1863 alkoi säänöllinen valtiopäivien kokoontuminen, joka mahdollisti valtiollisten instituuttioten kehitämisen toimivaan muotoon.
Valtiopäivät esimerkiksi erotti kunnat seurakunnista, sääti kirkkolain, lait eriuskoisista (askel uskonnonvapauteen) ja valtiopäivien päätöksestä rakennettiin myös rautatiet pitkin Suomea.
V. 1878 säädettiin asevelvollisuuslaki, joka saatettiin voimaan v.1918.
Myös kansakouluja aletiin perustamaan ja muita suomenkielisiä oppilaitoksia.
Tämä kaikki teki mahdolliseksi suomalaisten sivistyksen nousun ja valmius yleiseen ja yhtenäiseen ääniokeuteen ja muihin kansalaisoikeuksiin, jotka ovat edellytyksenä toimivalle demokratialle ja itsenäisyydelle.
150 vuotta valtiopäivien avauksesta
0
59
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672794
- 2012057
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501812- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91501- 811214
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961010