Mikä on teidän agendanne täällä palstalla kirjoittaessanne?
Joskus on hyvä pysähtyä itsensä kanssa ja tuoda se esiin.
Ketähän tuossa listassa noin aluksi on, niin nimeän, että saan kirjoittajiin liikettä.
"" teapot, kalamos, Eenokki 12, Pe.ku, savonrola, Il-Mari pakis jne. "".
Joskus on hyvä pysähtyä itsensä kanssa ja tuoda se esiin.
Ketähän tuossa listassa noin aluksi on, niin nimeän, että saan kirjoittajiin liikettä.
"" teapot, kalamos, Eenokki 12, Pe.ku, savonrola, Il-Mari pakis jne. "".
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuon tällä palstalla oman näkemykseni helluntailaisuudesta, jonka vaikutuspiirissä suurelta osin olin pakotettu elämään noin 20 vuotta. Tämän takia tiedän paljon sellaisia asioita, jotka helluntaiuskovat jättävät kertomatta.
Tiedän että palstaa lukee helluntailaisuudesta kiinnostuneita henkilöitä ja uskovia, jotka harkitsevat liittymistä helluntaiseurakuntaan. Tahdon näiden henkilöiden tietävän helluntailaisuudesta muutakin kuin helluntailaisten kertomat asiat.
Pyrin tuomaan vain Jumalan Sanaa ja kaatamaan rajaaitoja seurakunnasta. Minuakin on sanottu muiden kaltaisteni tapaan seurakunnan hajottajaksi, vaikka pyrkimys on yhdistää seurakuntaa. Nythän seurakunta on hajallaan.
Helluntailaisuus ei minua kiinnosta, enkä tahdo siitä keskustella.
>>>>>>>>>>>>>>>>Helluntailaisuus ei minua kiinnosta, enkä tahdo siitä keskustella.
Juuri siksi, kun mulle ei ole olemassa mitään helluntailaispalstaa. Minä en tahdo olla jakamassa Kristusta. Minä en ole tätä palstaa nimennyt, mutta ei se nimi minua häiritse. Mulle sillä ei ole mitään merkitystä.
Olet jari-pekka oikeilla jäljillä kun seuraat Kristusta eikä lahkolaisia. Uskon nimesi olevan elämän kirjassa, ja se asia painaa paljon enemmän kuin se, että se on kirjoitettu uskonnollisen yhdistyksen jäsenrekisteriin. Yhdistyksen jäsenrekisteri ei ole koskaan ollut pelastuksen tae.
Mutkat suoriksi:
On olemassa vain yksi seurakunta, ja se perustettiin Jeesuksen toimesta parituhatta vuotta sitten. Ne muut "seurakunnat" ovat vain saman seurakunnan paikallisyksiköitä, joten ne monet nimet ovat harhaanjohtavia.
Höpöhöpö !
Olet hajottaja jos luulet olevasi kaiken yläpuolella ja sieltä kuuluttamalla jotain jakamatonta Kristusta !
Apostolit perustivat seurakuntia aina kun sille oli tilausta, eivätkä jääneet sateeliiteiksi maata kiertämään joista ei kukaan saanut selvää mitä he ovat.
Raamatusta ei ole vaikeaa löytää ajallista seurakuntarakennetta jos ei halu aolla ihan sokea.
Kuitenkin Raamattu opettaa että kristityllä on paikallisseurakuntayhteys, jossa on toimiva vanhimmisto ja seurkunta kokoontuu yhdessä kuulemaan sanaa, ylistämään ja rukoilemaan ja palvelemaan toinen toisiaan ja Herraa.
Älkää jättäkö omaa seurakuntakokoustanne niin kuin muutamilla on tapana. Hebr 10: 25.
Miten tämän asian voi sivuttaa aito raamattullinen kristitty?
Tänäänkin mulla oli seurakuntayhteys, enkä ole jättänyt seurakuntayhteyttä. Kyllä mulla on yhteys Kristuksen ruumiiseen, eli muihin Jeesuksen omiin.
Tässä tuo Raamatun kohta vielä Biblian oikein kääntämänä.
25 Ei antain ylön yhteistä seurakuntaa, niinkuin muutamain tapa on, vaan neuvokaat teitänne keskenänne, ja sitä enemmin kuin te näette sen päivän lähestyvän.
Petelle.
Tällä tiellä on joskus aika yksinäistä ja ystäviä on (toistaiseksi)vähän, mutta ne joita on, on sitten tosi ystäviä. Ne on niitä, jotka tunnemme toisemme Hengen mukaan. Niitä, jotka Jumala on antanut.
Seurakunta ei tarvitse seiniä, sillä se koostuu ihmisistä, Jeesuksen omista. Seurakunta ei ole siis paikka, vaan yhteisö. Tämä yhteisö sitten jakaantuu erikokoisiin ryhmiin. Ne voi olla pieniäkin, vain muutama ihminen. Herra johdattaa uskovat kyllä löytämään toisensa. Joskus on vain kaksikin ihmistä koolla Jeesuksen nimessä. Siinä on silloin seurakunta koolla.
>>>Älkää jättäkö omaa seurakuntakokoustanne niin kuin muutamilla on tapana. Hebr 10: 25.
Miten tämän asian voi sivuttaa aito raamattullinen kristitty?
>>>Älkää jättäkö omaa seurakuntakokoustanne niin kuin muutamilla on tapana. Hebr 10: 25.
Miten tämän asian voi sivuttaa aito raamattullinen kristitty?
Minä puolestani tahdon tuoda Raamattua, sanaa joka käy toteen uskovan elämässä.
En luterilaisuutta enkä uskoani, vaan Jumala joka on sanassaan ja sakramenteissaan vastaa uskovalle joka uskoo Hänen sanaansa eikä ihmisten yrityksiin joillakin ihmeillä vakuutella kuinka jumala on heidän parissaan.
Pyrkimykseni on voittaa sieluja, opettaa heitä ja
siinähän sitten olisi seurakunta.
En luota edes luther- säätiöönkään eikä syy ole että tuskin he sydämestänsä luottavat minuunkaan?
M.Väisänen on ok.
Minun motiivini on että voisin välittää tälläkin tavoin jollekin evankeliumia.. En mainosta helluntailaisuutta: olen hyvin yhteiskristillinen. Pääasia on, että ihmiset löytävät pelastuksen ja yhteyden Jumalaan Jeesuksessa Krisuksessa. Ohjatkoon Pyhä Henki itsekullekin sopivan hengellisen kodin.
Olen päättänyt, että vältän tällä palstalla kaikenlaista väittelyä ja kädenvääntöä ja en vastaa "provosoiviin" ja väittelynälkäisiin komentteihin.
Minulla ei ole seurakunnassani ristiriitaa ja tulen toimeen seurakunnissa missä vaikutan ja liikun. Eipä ole pahemepia riitoja ollut. Kyllähän sitä joskus sukset ristiin menee yksilötasolla, mutta sukset pitää saada heti ladulle ja linja auki, jolloin on hyvä jälleen rintarinnan hiidellä.
Pyrin olemaan niin aito ja rehellinen kuin kuin pystyn.
Tuli juuri mieleen, että mikä on itsesi motiivi, wanha-aatu liikkua palstalla? Minä ole seurannut menoa täällä noin puoli vuotta: sitä ennen vain hyvin satunnaisesti? Ja tunne kaikkia palstalaisia kovinkaan hyvin?
Halusin lukea, mikä panee ihmisen liikkeelle tällaiselle palstalle.
ts. ihmisen päämäärä, mitä hän hakee palstoilta, ja mitä hän haluaa todistaa.
En mittaa vastauksia vastakirjoituksin, vaan luen ja toivon, ettei näitä ja - merkkejä näihin laiteta. Jokainen kertokoon kantansa, se riittää.
>>>Halusin lukea, mikä panee ihmisen liikkeelle tällaiselle palstalle.
Lähtihän se Peten mopo tutulla tapaa taas käyntiin. Eikö oikeasti malta vaan vastata kysymyksen?
Lisään omaan agendaani Peten harhaoppien esille tuomisen!
Yritän saada elvytetty Helluntaiilmiö Helluntailaisten piireissä, että he havautuisi että ovat unohtaneet mistä ovat tulleet ja mistä kauttaan Helluntalaisuuteen. Elikä kovissa synnintunnoissa löysivät azuka-kadulla Kristus ristiinnaulittuna. Kyllä synnintunto Herätyxessä kannattaa puhua ja sitä tuon esiin palstalla,, joka vie ihminen synnitön tilan missä voi nauttia esimakuista Taivallisen oloista..
Jumala on Luova ja kutsuu luomiansa ihmisiä yhteyteen. Ei Herra ole kipsaantunut yhteen azusakadun herätykseen. Hän voi antaa herätyksen ihan missä vain viimeiselle sukupolvelle. En mitätöi tuota helluntaiherätyksen alkua, mutta ei meidän tarvitse sitä saarnata tuosta taphtumasta sitä korottaen. Riittää kun julistamme vain uskossa evankeliumia. Ihan sitä voi tehdä viakka tällä palstalla. Ja niin monet teistä tekevätkin.
Agendani on työntää omat ja muiden väittämät Jumalan Sana-nimiseen polttouuniin ja katsoa mitä sieltä tulee palamattomana ulos.
Hei wanha-aatu
olen palstalla, koska helluntailaisuus kiinnostaa minua. Joskus täältä löytyy todellisia helmiä vaikka Raamatun sana kieltää niitä sioille heittämästä.
Mitään muu agenda ei kannattaa ,, kun se minkä vuoxi vahvat Jumallalliset uskovaiset taisteli ennenaikaan että tulisi tulla Herätys Rukouxissaan ja saivat...