Onnistuu helposti , rahaakin palautuu tilille.
tilausasiat: 010 665 8102
Kun lehti ajoi aktiivisesti tunneliasiaa jamaan jossa Tampereen veroäyri tulee pommin varmasti kaupungissa kohoamaan niin jostakin niitä säästöjä on alettava keksimään. Jatkossa on myös harvemmin tarvetta käydä paperinkeräysastialla. Rahan säästön ja vaivan ohella on erityisen suuri helpotus välttyä huonon journalismin aiheuttamalta ärsytykseltä aamukahvia juodessani.
Aamulehden tilauksen peruutus
42
3919
Vastaukset
- Killoon?
Jotain positiivista, lehti ilmoitti palauttavansa minulle 120 € huhtikuuhun saakka maksetusta tilausmaksusta. Tunnelista aiheutui minulle näin välitöntä rahansäästöä. Vielä saatan ennättää muuttaa Pirkkalaankin ennen veronkorotusta.
- 3+1
Lisää postiiivisia tunnelivaikutuksia - asuntojen arvot ovat nousussa Pirkkalassa. Tarjontaa siellä on valitettavasti hyvin niukasti. Pirkkala alkaa olla alueen espoo jossa bonuksena vielä lentokenttä.
- suuri tietäjä
Positiivista tunnelihankkeessa on, teiden tukko, eli ratikka jää pakostakin pois, vain pahimmat hörhöt enään siitä höpisevät.
Huonopuoli on se, tampere alkaa nyt hamuamaan agressiivisesti maksajia hukkaputkelle, kohteena pirkkala, lempäälä, kangasala ja ylöjärvi.
- Foliohattu/ propelli
Aamulehden päätoimittajako sen tunnelipäätöksen teki? Minä ihan luulin että Tampereen valtuustolla oli jotain tekemistä asian kanssa.
- conspiraatio?
No ilman muuta jotain vaikutusta lehden lobbauksella mielipiteisiin oli. Oikea tutkiva journalisti olisi penkonut läpikotaisesti kaikki sopimukset ja käyttänyt ulkopuolisia asiantuntijoita selvittämään hankkeen riskien, rahoituksen ja urakkarajojen epäselvyyksiä. Mutta kun kun myös Niklas Herlin sattuu olemaan suuri omistaja Lemminkäisessä ja omistaja hallituksen jäsen Almamediassa niin aika selvähän se on ilman foliohattuakin mistä tulikomennot lehden linjalle tulivat. Toki päätoimittaja tietää tilanteesta ihan kertomattakin. Aivan varmasti tässä asiassa lehti ei ole ajatellut pätkääkään kuntalaisten veronmaksajien etua. Riippumattomia lehtiä ei taida juuri olla, Herlinin isoveli Antti omistaa Hesarin ja muuten ihan sattumalta paljon YITtä. Kumman etua ajattelet ko herrojen enemmän ajavan, sinun vai heidän ihan itsensä?
- hömpön pömpön
conspiraatio? kirjoitti:
No ilman muuta jotain vaikutusta lehden lobbauksella mielipiteisiin oli. Oikea tutkiva journalisti olisi penkonut läpikotaisesti kaikki sopimukset ja käyttänyt ulkopuolisia asiantuntijoita selvittämään hankkeen riskien, rahoituksen ja urakkarajojen epäselvyyksiä. Mutta kun kun myös Niklas Herlin sattuu olemaan suuri omistaja Lemminkäisessä ja omistaja hallituksen jäsen Almamediassa niin aika selvähän se on ilman foliohattuakin mistä tulikomennot lehden linjalle tulivat. Toki päätoimittaja tietää tilanteesta ihan kertomattakin. Aivan varmasti tässä asiassa lehti ei ole ajatellut pätkääkään kuntalaisten veronmaksajien etua. Riippumattomia lehtiä ei taida juuri olla, Herlinin isoveli Antti omistaa Hesarin ja muuten ihan sattumalta paljon YITtä. Kumman etua ajattelet ko herrojen enemmän ajavan, sinun vai heidän ihan itsensä?
Fanaatikkojen mielestä puolueetonkin näyttää puolueelliselta.
- 5+14
hömpön pömpön kirjoitti:
Fanaatikkojen mielestä puolueetonkin näyttää puolueelliselta.
Aamulehti ilmoitti itse aikanaan puolueellisuudestaan asiassa ts. liputtavansa avoimesti hankkeen puolesta. Mitäs puolueettomuutta se sellainen on. Todellisten fanaatikkojen mielestä puolueellinen taitaa näyttääkin puolueettomalta. Lähdekriittisyys on viisautta, on myös hyvä selvittää eri toimijoiden taustoja ymmärtääkseen näiden todellisia tavoitteita. Rakennusliikkeiden edut ja tavoitteet ovat harvoin 100 % linjassa tavallisten veronmaksajien tavoitteiden kanssa. Sinunkin verosi muuten nousevat kohta jos sellaisia Tampereelle maksat.
- ans kattoo
Aika vähän taisi valtuustolla olla loppupelissä tekemistä asiassa.
Oletan, että Aamulehti jatkaa aktiivista tunneliasian raportointia hankeeen eri vaiheiden mukavista onnistumisista. Ensimmäinhen juttu rehdistä Lemmikäis-työpäälliköstä jo julkaistiin. Mukava ilmainen puffi rakennusliikkeeelle, taas kilisi niitä julkisuusbonuksia jonkun tilille. Myöhemmin seuraa mukavat jutut louhinnan aloittamisesta, kiven murskauksesta, betonitöistä, harjakaisista ja jossain vaiheessa avajaisista. Kaiken koetun jälkeen on tieto siitä, että lehti ei tule kertomaan mistään mahdollisista hankkeen vastoinkäymisistä, pelastuslaitoksen välttämättömistä lisäinvestoinneista, lisäpumppaamoista, suuren hulevesimäärän käsittelyn kapasiteetin rakentamisesta ja moninaisista muista lisätöistä ja kustannuksista Ainakin osa näistä tullaan piilottamaan kaupungin yksiköiden ja yhtiöiden kuluihin. Odotan suurella mielenkiinnolla miten lehti tulee käsittelemään uuden väylän tukkoisuutta ja tuleva tunneliruuhkia. Hankkeen suunnitelmissa on kuitenkin tunneliruuhkiin varauduttu, tekeillä on mm. järjestelmä ruuhkan tunnistamiselle ja liikenteen ohjaamiselle kiertoteille - missähän ne kiertotiet mahtavat sijaita - jäätiellä Näsijärvelläkö vai Pispalan rinteillä? Silloin tulemme näkemään todellisia ruuhkia joista ei ole tällä hetkellä tietoakaan.
- Alas ajo!!!!
Peruutin myös Aamulehden kestotilaukseni. Tulee näin "äänestettyä" jaloillaan asian puolesta. Suosittelen kaikkien, joita Aamulehden lobbarin rooli pitkäntunnelin ajamisessa lävitse on ihmetyttänyt ja jopa raivostuttanut, (kuten minua) lopettamaan myös tälläisen kokkeliroskan tilaamisen.
>Kuten edellä mainittiin, jostain on nyt alettava säästämään ja ensimmäinen säästö kohde on tietenkin ylettömän kallis Aamulehti.. Sitä ilman voi aivan hyvin elää, uskokaa pois.
Nyt on aika näyttää miten voimme vaikuttaa omalta osaltamme yleisiin säästötalkoisiin. Yksi ei vaikuta, mutta sellanen 10 000 tilauksen peruuttanutta alkaa jo kirpaisemaan taatusti, sillä joukossa on se meidän voimavara.
Aamulehden tilaaminen on ainoastaan erittäin paha tapa, kuten esim.tupakointi, tai liika ryyppääminen. .-/- Oikein!
Olisi kiva kuulla paljonko näitä tilauksien peruutuksia on jo tehty. Ainakaan puhelinpalvelussa ei oltu erityisen yllättyneen kuuloisia kertoessani millä asialla soittelin. Ei ehkä tule Aamulehteen juttua asiasta. Pistetään sana kiertämään
- >suosittelen<
peruutettu on! Jollain tavoin meidän on nyt annettava palautetta puoltajille ja tämä on yksi hyvä tapa!!!!
- ddghdhgfhgfh
Aaamulehti saa nyt tuntea mitä tarkoittaa: Saa, mitä tilaa. He tilasivat tilausten peruutukset. (00)
- juu juu...
Olihan se vastustajien kannalta ikävää, että Aamulehti kirjoitti faktoja tunnelista. Ja kirjoittaa edelleen. Se, että tyhmimmät vastustajat lakkauttavat tilauksensa, ei merkitse asiassa mitään. Uusia tilaajia tulee, kun kaupungin ja seutukunnan väkiluku kasvaa.
Arviolta joka kuudestoista teistä, jotka uhoatte peruuttavanne tilauksen, myös tekee niin. Tyypillistä kaikenvastustajan toimintaa: kauheasti uhotaan, mutta mitään ei saada aikaiseksi. Ei edes yhtä lehden tilauksen perumista.- Hbl tilattu
Katsotaan nyt sitten vuosien aikana mihin tämä huippuälykkäiden junailema päätös kaupungin talouden johtaa ja miten siihen liittyvät vielä ratkaisemattomat ongelmat selvitetään. Positiivistä olisi jos kaupungissa alkaisi nyt muut asiat edetä. Kokemuksesta tiedän, että kaavoituksessa ja hallinnossa on jo useiden vuosien ajan vedottu keskeneräiseen tunnelipäätökseen mitä erilaisimpien muiden asioiden jarruttelussa. Itse onnistuin muuten tilauksen perumisessa ongelmitta.
- Ei Aamulehdelle
Niinpä, internetin aikakaudella ei paperilehtiä tarvita. Puolueellinen lehti tunneliasiassakin. Välillä erittäin mauttomia ja tahdittomia artikkeleita, kuten Jeesusteippi-artikkeli, joka varmasti loukkasi monen suomalaisen uskonnollisia tunteita.
- ma-su...
Peruutin Aamulehden viikolla ja tänä aamuna tipahti 1. tabloid hesari luukusta. Hyvin toimitettuja juttuja, neutraalimpi ote asioihin, mainioita kolumneja. Ketään ei parjattu eikä mustamaalattu ainakaan tämän lehden sivuilla. Olo jotenkin kuin olisi ulkomaanmatkalla vaikka toimituksien etäisyys toisistaan on vain 170 km. Vaihtelu todellakin virkistää.
- H.L.
erittäin hyvä valinta.. :-)
- aamulehti stoppiin
Tilasin juuri hesarin B-) ja aamulehden tilauksen päätän huomenna. Tänään tuli hieno sunnuntailiite josta puuttui iso osa lehden alaosasta näin lehdestä ei ollut mitään iloa kun ei juttuja voinut lukea kokonaan. Yritin soitella asiakaspalveluun joka oli klo 11 asti auki. Linjoilla oli ruuhkaa joten se siitä. Aamulehden uutiset on ollut jo pitkään tosi syvältä. Lehden koko pienenee pienemistään sunnuntai liitteet vaihtui ensin yhteen ja nyt vielä puolikkaaseen ;-) Vielä kun tuo tilaajakantakin puolittuisi. Sitä saa mitä tilaa.
- H.L.
ja hinta vain nousee jatkuvasti? Millä perusteella? No, sillä, kun ihmiset peruuttaa tilauksiaan huonon journalismin vuoksi! Saavat, mitä ovat tilanneet...
Poikki laitoin jo pari vuotta sitten, kun en tykännyt aamulehden tavasta lobata tunneli asiassa... Nyt he sitten maksavat linjastaan.. ja se on oikein. :-/
- Perukaa, tyhmät!
Kun ottaa huomioon, minkälaiset ihmiset tilauksiaan peruuttaa (tai siis uhoaa, ei nuo oikeasti peruuta), niin se lupaa hyvää Aamulehden laadulle jatkossa. Kun heikoin aines ei enää edes yritä lukea lehteä, se voi kirjoittaa entistä syvällisempiä ja analyyttisempia juttuja. Tunneliuutisointi kävi hyvästä indikaattorista: joillekin onnettomille riittää se, että kerrotaan vain tosiasioita - he eivät niitä ymmärrä ja turhautuneena syyttävät lehteä, eivät itseään.
- että mitä
Jos edustat ryyback-mielipiteinesi Aamulehden keskivertokohderyhmää niin aina tyytyväisempi olen tilauksen peruutuksesta. Viimeinen lause oli erityisen kryptinen, halusitko siinä kutsua itsesi kaltaisia vai joitakin muita onnettomiksi? Ei myöskään ihan auennut mistä ihmeestä jonkun lehden lukijan pitäisi syyttää tässä asiassa itseään. Asiasta on turha kinastella, onneksi on vapaa maa ja saamme kaikki lukea niitä lehtiä joita itse haluamme ja olla myös tunneli- ja muista asioista eri mieltä.
- LOL!
että mitä kirjoitti:
Jos edustat ryyback-mielipiteinesi Aamulehden keskivertokohderyhmää niin aina tyytyväisempi olen tilauksen peruutuksesta. Viimeinen lause oli erityisen kryptinen, halusitko siinä kutsua itsesi kaltaisia vai joitakin muita onnettomiksi? Ei myöskään ihan auennut mistä ihmeestä jonkun lehden lukijan pitäisi syyttää tässä asiassa itseään. Asiasta on turha kinastella, onneksi on vapaa maa ja saamme kaikki lukea niitä lehtiä joita itse haluamme ja olla myös tunneli- ja muista asioista eri mieltä.
Sinä et sitä koskaan kykene ymmärtämään, mutta todistit juuri siitä kirjoituksesta, johon vastasit, aika monta väitettä oikeaksi :)
- niinpä niin...
LOL! kirjoitti:
Sinä et sitä koskaan kykene ymmärtämään, mutta todistit juuri siitä kirjoituksesta, johon vastasit, aika monta väitettä oikeaksi :)
Oletan kyllä ymmärtäneeni, ihmettelin vaan kun et kirjoittanut selkeästi niinkuin tarkoitit eli "onnettomille riittää tilauksen perumisen syyksi se, että ..." Uskottavuuttasi kommentoijana saattaisi parantua jos välttäisit toisten nimittelyä ja luokittelua itse keksimiisi ryhmiin. En ole tosin ihan varma onko tarkoituksesi olla uskottava. Mutta hyvä kun aihe pysyy kuumana ja listoilla.
- LOL!
niinpä niin... kirjoitti:
Oletan kyllä ymmärtäneeni, ihmettelin vaan kun et kirjoittanut selkeästi niinkuin tarkoitit eli "onnettomille riittää tilauksen perumisen syyksi se, että ..." Uskottavuuttasi kommentoijana saattaisi parantua jos välttäisit toisten nimittelyä ja luokittelua itse keksimiisi ryhmiin. En ole tosin ihan varma onko tarkoituksesi olla uskottava. Mutta hyvä kun aihe pysyy kuumana ja listoilla.
No tuota, minä en ole kirjoittanut mitään tuollaista. Joko olet hyvin hyvin sekaisin, tai sitten et osaa vastata haluamaasi kirjoitukseen. Joko tai, löysin sinusta taas ainakin yhden uuden viihdyttävän piirteen :D :D
- heguli.tre.
me nyt vaan emme enään kannata Aamulehden taittamaa tyyliä.. Tuliko selväksi?
- fdsfdsfsdfds
En itsekään lue kyseistä lehteä edes verkosta, koska kommenteistani pääsee läpi korkeintaan yksi kymmenestä, vaikka asiallisia ovat olleet joka kerta.
- Kyllästyttää jo
VlTTU TE JAKSATTE JAUHAA SIITÄ TUNNELISTA VUOSITOLKULLA, HANKKIKAA ELÄMÄ! ETTE PYSTY VAIKUTTAMAAN ASIAAN JAUHAMALLA SIITÄ NETISSÄ!
- Mitä häh!
Kiitos! Reaktiosi antoi voimaa jatkaa tunnelin vastustamista!
- Pääkkykö Poks?
Älä tule tänne lukemaan juoruja jollei pää kestä näkemäänsä. Käy vaikka naisissa tai tempaisi oikein kunnon nukutus kännit.
Kerrotko missä asiaan pystyy vaikuttamaan? Äänestämistä ja poliitikoihin luottamista on jo koitettu. - hullua
KUULES NYT P**PÄÄ! EI TÄSSÄ KUKAAN TUNNELIA SINÄNSÄ VASTUSTA,VAAN SITÄ, ETTEI OLE TOIMIVAA MAANPÄÄLLISTÄ RINNAKKAISYHTEYTTÄ! 4 MAANPÄÄLLISTÄ KAISTAA SIIRRETTIIN MAAN ALLE, HULLUA! ÄKKIÄ SILTAYHTEYS MUSTALAHDESTA NAISTENLAHTEEN NIIN LOPPUU TÄMÄ ARVOSTELU.
- fdkgjg
Nostellaan viestiketjua ylemmä!
Peruuttaisin, mutta en ole koskaan tilannutkaan, paitsi joitain parin viikon ilmaisjaksoja on aamis meille kannettu..
Pirkkalaan ei uskalla muuttaa, kun aletaan pian liittämään kuntia maksumiehiksi tunneliin, niin vasta sen jälkeen voi tehdä peliliikkeitä kaupunginvaihdon suhteen, ja sitten pitääkin olla nopsana.. - Raholan vaari
Oli pakko tilata ku pojantytär on kyselly kuukaustolokulla että "osta paappa mulle lahjax tabletti". Ja minä sille että evvoi ku lääkärien määräämät tabletit on henkilökohtasia. Mutta sitte kuulin että Aamulehdeltä saa tabletin. Saas nährä ny sitte, ei oo vielä näkyny...
- Terho Teiskosta
Ehdotan että me kaikki teiskolaiset tehdään Aamulehden tilaamiselle boikotti, siitä seurauksena AL menee konkkaan ja raunioille perustetaan joku kunnollinen kokoomushenkinen sanomalehti.
- Samanlainen kuin te
Minäkin uhoan välillä netissä kaikkea mutta en sitten oikeasti tee mitään.
- vuor1neuvo5
Parempi on, että köyhällistö lopettaa tilauksensa. Voitaisiin keskittyä enemmän meidän eliitin asioihin. Toivottavasti suuntana on enemmän Kauppalehden kaltainen, mutta muita osioita unohtamatta. Urheilussa voisi myös jääkiekon seuraamisen sijasta keskittyä oikeisiin urheheilulajeihin, kuten tennis, golf ja purjehdus. Tunneliasiaan otan sen verran kantaa, että maailma menee eteenpäin ja Tampereen pitää pysyä kelkassa.
- 9+17
Aamulehden tyhmä linja on jo sivistynyt itseänikin. Hesari on vaan niin paljon parempi lehti. Joku päivä sitten AL jatkoi valitsemallaan linjalla ja hehkutti että "Euroopan investointipankista tulee 90 miljoonaa € tunnelirahaa?" . Jos minä yritän hakea pankista lainaa revitään tästä otsikko : "Virtaselle Nordean 200 t€ talorahaa?". Siitä ei vaivauduttu jutussa mainitsemaan mitään, että pormestari esitti 16.9. kokouksessa valtuutetuille ja kuntalaisille ihan muita tietoja rahoituksesta. 1. skuupin tunnelin rahoitus ja toteutuksen ongelmista julkaisee varmaan Hesari
- 7+13
jos sinä olisit lukenut myös sen jutun etkä pelkästään otsikkoa niin et välttämättä paasaisi siitä noin ;)
- Yliseltä
Jos lehden tärkeimpiä asioita ovat jääkiekko, jääkiekko ja jääkiekko sekä ratikka ja kansiareena niin minun tuskin tarvitsee lukea enempää kyseistä lehteä.
- Huusko
Aamulehti peruttu.HS on tulossa. Kyllästyin Alma Median Kai Telanteen johdolla tehtävään työsyrjintään.Tämä viimeinen tapaus oli liikaa. Kuvitteleeko Telanne voivansa tehdä mitä haluaa ja luuleeko ettei lait koske häntä?
- oksettava.lehti
Joo, lisätään vielä tärkeimpiin Aamulehden asioihin Trumpin haukkuminen ja nimittely keksityillä aiheilla.
Sunnuntain pääkirjoituskin oli kyllä yhtä täyttä sontaa, onneksi ei ole tullut ko. lehteä enään 6 vuoteen.
- Hyyi
Aamulehden neomarxilaisuus ja sukupuolineutraali hörhöily tunneliasian lisäksi aiheuttaa asiakaskadon, minut mukaanlukien.
Te Aamulehden toimituksessa olette niin omahyväisiä ja luulette tietävänne totuuden miehen ja naisen välisistä eroavaisuuksista, mutta olettekin eksyneet kauemmas totuudesta kuin pikkulapset, jotka sentään vielä ymmärtävät, että pojilla on pippeli ja tytöillä on pimppi. Te s**tanat haluatte aivopestä ja turmella nämä viattomatkin! Mutta ette minun rahoillani!
Ihmetyttää miten konservatiivinen Aamulahti on muuttunut vihervasemmiston äänitorveksi! - totuus.tärkein
ei ole aamulehdessä enää uutisia,vain toimittajien mielipiteitä,kiitos ei.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101671- 1711618
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231318Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901194Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 95880
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr187815Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud210790