Joosefin, Marian ja Jeesuksen egyptin matka satua

avioton jeesuslapsi

Matteus kertoo Joosefin perheineen paenneen egyptiin Herodesta. Joka sitten Matteuksen mukaan toimitti lasten joukkomurhan. Tosin tuosta joukkomurhasta ei ole mainintaa muualla raamatussa, eikä sen ulkopuolella missään. Egyptissä perhe viipyy, kunnes kuningas Herodes on kuollut. He eivät kuitenkaan uskalla palata Beetlehemiin, koska yksi Herodeksen pojista on astunut valtaistuimelle Juudeassa. Sen sijaan he asettuvat Galilean Nasaretiin. Se, että myös Galileaa hallitsee yksi Herodeksen pojista ei huolestuta pyhää perhettä eikä Matteuksen kirjoittajaa ollenkaan. Luukas kertoo asian toisin. Kertomalla väestönlaskennasta (josta siis ei löydy mitään historiallisia todisteita), pyhä perhe saadaan siirrettyä Betlehemiin. Ja olisiko väestönlaskentaa varten pitänyt oma omaisuus ja pellot oman onnensa nojaan, ilman että kukaan niitä hoitaisi. Luukkaallahan ei esiinny tähdistäennustajia, jotka huolestuttaisivat Herodesta, ja perheen ei siis Luukkaalla tarvinnut paeta egyptiin. Perhe päinvastoin matkustaa juuro Jerusalemiin, jota Herodes hallitsee, puhdistautuakseen ja viedäkseen lapsen temppeliin. Kuningas Herodes, joka tappoi omia lähisukulaisiaankin, ei reagoi millään tavalla. Ja näin perhe palasi rauhassa Nasaretiin.

7

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+18

      Lisäksi, Herodes Suuri kuoli jo neljä vuotta ennen Jeesuksen syntymää.

      Filippos Herodeksen poika kuului jeesuksen kavereihin ja ihaili suuresti hellenististä kulttuuria, Kesareassa palvottiin mm. kreikkalaista Pan-jumalaa.

    • 6+19

      Filippos oli suuri hellenistisen kulttuurin ihailija. Hän ei ainoastaan rakennuttanut pääkaupunkiaan kreikkalaisen tyylin mukaisesti, vaan lyötti myös rahoja, joissa oli toisella puolen Rooman keisarin ja toisella puolen pakanatemppelin kuva. Juutalainen historioitsija Josefus kertoo hänen kierrelleen paljon valtakunnassaan ja olleen lainkäytössään oikeudenmukainen. Hänen hallituskautensa aikana (4 eKr.-34 jKr.) ei juuri esiintynyt mellakoita, ja hän oli pidetty hallistsija.

      Nykyisin Filippoksen Kesarea tunnetaan nimellä Banias, joka on arabiankielinen muoto sen vanhasta nimestä Paneas. Se tulee kreikkalaisten Pan -jumalasta, jota seudulla muinoin palvottiin. Siellä oli hänelle pyhitetty luola ja lähde. Baniaksesta on lisäksi löydetty Pan-jumalaa esittävä kuva, piirtokirjoitus sekä patsas.

      Pan oli sarvekas ja pukinsorkkainen veijari, paimenten, metsästäjien ja eläinten herra, joka soitteli huilua ja ahdisteli sieviä nymfejä. Hän oli opettanut huilunsoiton taidon Arkadian paimenille - siitä Pan-huilun nimi. Panin uskottiin myös saavan aikaan kauhunomaista pelkoa erityisesti sotajoukoissa, mistä puolestaan juontuu sana paniikki.

    • Mitä sitten? Saduthan ovat kauniita ja niiden loppu on suloinen kun konnat joutuvat kiikkiin ja sankarit tuomiolle!

    • hjhjghf

      tuo on totta. tutkikaa raamattua

    • Ei ole satua kyllä he pakenivat jossa Matteuksen evankeliumissa kerrotaan että tapahtui lastenmurha ja pakomatka Egyptiin sitten tapahtui.

      Ai ei ole ulkopuolisia lähteitä. Niin ei ole ulkopuolisia lähteitä siitäkään jotka todistaisivat että Simson tappoi 1000 miestä aasinleukaluulla eikä 950.

      • to..

        Tarinassa on mm se ongelma etta toisen evankelistan mukaan Jeesuslapsi vietiin samaan aikaan temppeliin Jerusalemiin aivan Herodeksen silmien alle ja sielta Nasaretiin. Jos olisi tapahtunut lastenmurha sen olisivat aikalaiset huomanneet , nyt ei kukaan huomannut.


    • höh ja pöh!

      Satua tuo olisi siinä tapauksessa että väitettäisiin että Jeesus syntyi homoparille. :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      231
      978
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      847
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe