Kaveri on ollut kehittämässä ja testaamassa puhelimia yli 10 vuotta.
Hän sanoi että puhelinta ei kannata antaa lapselle jatkuvaan käyttöön.
Lisäksi Raskaana olevien naiset altistuu liian kovalle säteilylle.
Kuulemma puhelimet nostavat tehot reilusti yli sallittujen arvojen,varsinkin kun kenttä on huono.
Hän sanoi että puhelinta ei kannata antaa lapselle jatkuvaan käyttöön.
Lisäksi Raskaana olevien naiset altistuu liian kovalle säteilylle.
Kuulemma puhelimet nostavat tehot reilusti yli sallittujen arvojen,varsinkin kun kenttä on huono.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jaa, ja mitenkä tämä liittyy erityisesti Nokian kaupunkiin? Palsta kun on Suomi24 / Paikkakunnat / Pirkanmaa / Nokia, eli se paikkakunta.
kai puhelimen säteily on vaarallista myös Nokialla!
Joo, yhtä vaarallista kuin Samsungilla, iPhonella tai muilla.
vuosikymmen sitten myytiin monitoreihinkin kalvoja, ettei tulisi keskenmenoja. Ihmiset vaan tykkää tulla höynäytetyksi. Katsokaapa vaikka http://mikkoahonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/ ja hups samalla kaverlilla on oletettu ongelma ja oma firma myy ratkaisuja.
Lisäksi Raskaana olevien naiset altistuu liian kovalle säteilylle.
-keitähänän nämä Raskaana olevien naiset ovat :)
Tiedä häntä mutta kyllä korvaa joskus kuumottaa jos puhuu pitkään kännykällä.
Jätä pois se seksilinjoille soittelu jos alkaa kuumottaa...
Sopii ihan tällekkin palstalle keskustelu,aivan totta noi säteily jutut juuri ekana toi känny,sitten mikro,langattomat nettiyhteydet.
20vuotta mennään eteenpäin ni joka toisella päässä jotain patteja ja silmät katsoo kieroon.
Kaveriani vietiin pari kertaa ambulanssilla ensiapuun pahojen sydänoireiden vuoksi. Tutkimuksissa ei löytynyt mitään vikaa. Lääkäri kehotti kaveria siirtämään kännykän kauemmas sydämestä. Työtakin puhelintasku oli tehty huonoon paikkaan. Siirto vyökoteloon lopetti ensiapulähdöt.
Me kaikki "käydään" sähköllä ja toiset on alttiimpia puhelimen ympärille muodostuvalle virtakentälle. Kannattaa pitää puhelin kaukana aina kun sitä ei tarvitse. Ja onko kaikki puhelut niin kovin tärkeitä?
Onhan tuo ollut jo pitkään tiedossa.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=6502
http://www.ttl.fi/fi/tutkimus/tutkimuspaiva/Documents/FinnishDoctorsPamphlet.pdf
http://www.taloussanomat.fi/informaatioteknologia/2011/04/01/nain-valtat-kannykkasateilya-joka-millilla-on-valia/20114628/12
http://fi.wikipedia.org/wiki/Matkapuhelinten_säteily