Joudun jatkuvasti kärsimään työpaikallani uskonnottomien ja ateistien terroria. He puhuvat vihapuheita uskovaisia kristittyjä vastaan ja viljelevät törkeitä alapään juttuja. Ovat sanoneet jopa sellaista, että kaikki uskovaiset pitäisi tappaa. Ole siinä sitten...
Uskonnottomien terroria
ei mitään rajaa
12280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun synti eli laittomuus pääsee valtaa kylmenee useimpien rakkaus. Elämme pelottavia aikoja. Varmaan tulevaisuudessa ne tappavatkin uskovaisia, Suomessakin.
Eipä natsi-Saksankaan keskitysleirejä rakennettu alkujaan tiilistä, vaan sanoista! Kaikki alkoi valheista, jotka laskettiin aluksi liikkeelle vitseinä, iskulauseina ja väitteinä. Ei huomattu mitä oli tulossa, ennen kuin oli liian myöhäistä.
Saapa nähdä milloin päättyy ihmisen oikeus saada kuulla evankeliumi Jeesuksesta Kristuksesta. Ruotsissa on jo ehdotettu 12-vuotis suojaikärajaa jonka jälkeen vasta uskonnolliset liikkeet saisivat ryhtyä lapsiin.
En kannata vihapuheita mitään ihmisryhmää kohtaan. Mielestäni on kuitenkin ok, että tuollaisia suojaikärajoja laitetaan. Lapsi voi rauhassa kasvaa vanhemmaksi ja ruveta pohtimaan omaa suuntaumustaan vasta sitten kun itsensä tuntee. Lisäksi tuo laki varmasti suojelisi lapsia fanaattisimmilta lahkoilta.
Kirkkohan ei ikinä tuollaiseen voi suostua koska se erinomaisen hyvin tietää, että jos ei pääse ihmiseen käsiksi kun hän on lapsi, kirkon mahdollisuus saada aatteensa istutettua ihmisen mieleen, on olematon.
tai paremminki yhtyä vai. ankarat normit kierouttavat!
jt lapsi tekee raskasta sivutyötä kuten aikuiset..
leväoeräiset ovelat äijät lavertelee kaiken mitä
ovenavaaja tutkistelussa ripittäytyy!
millään ei ole mitään väliä kunhan
salkkua ja pukua käyttävät riistävät
lisää muita keromatta mikä on homman hyöty
syrjäytyneille jäsenille moniongelmineen.
johtajat jotka tekeytyvät ystäviksi povaavat
että liikkeen perustajat ovat nyt taivaassa!
tuatvuotiskauden päätteeksi tapahtuvassa
massamurhassa menehtyy enimmäkseen
kokemattomia uudessa maailmassa syntyneitä?
kyllä tuon ymmärtää kun sisäistää mikä oikeus
luihuilla pomoilla on panetella muita ja tunkeutu
härskisti ihmisten yksityiselämään siihen sekaantuen
koko joukolla erityisesti tuossa karttamisasiassa
mistä syystä tahansa ja ketä vastaan tahansa.
lisäksi lakeja ja säädöksiä ei tunneta.
koko huono maine on seuraus kai
omien jäsenten järjestelmällisestä
kiusaamisesta jos vaateet eivät täyty?
Lakihan kieltää lapsille suunnatun mainonna, jossa on ostokehoitus, koska kaikki ymmärtävät että lapsi on helposti johdateltavissa.
Miksi lasta ei suojella uskontojen aivopesulta?
Monilla työpaikoilla on uskonnollista painostusta uskonnottomia ja muita ei-uskonnollisia kohtaan. Heitä painostetaan joka hartaustilaisuuksiin ja ääneen rukoilemiseen johtajansa johdolla.
Työntekilöiden lisäksi painostuken kohtaana ovat asiakkaat, laset ja heidän perheensä.
Edellä puhutaan päiväkodeista ja peruskouluista.
Pitkään usko/uskonto/uskovaiset saivatkin pitää auktoriteettiasemansa. Vielä muutama vuosikymmen sitten ateisti oli melkein yhtä paha sana kuin homo. Onneksi ollaan menty hyvän matkaa eteenpäin asenteissa. Nykyisin saa uskoa, mutta myös olla uskomatta. Uskonnot ovat nyt altavastaajina.
"Joudun jatkuvasti kärsimään työpaikallani uskonnottomien ja ateistien terroria. He puhuvat vihapuheita uskovaisia kristittyjä vastaan ja viljelevät törkeitä alapään juttuja. Ovat sanoneet jopa sellaista, että kaikki uskovaiset pitäisi tappaa. Ole siinä sitten... "
Valita asiasta työsuojeluvaltuutetulle tai jos ei auta niin tee rikosilmoitus.
Aivan, esimiehelle pitää ilmoittaa.
Uskonnon tuputtamisen osalta on ongelmallista, kun esimiehenä oleva rehtori järjestää työpäivään yhden uskonnon hartaushetkiä ja jumalanpalveluksia. Siinä sitten opettajaparka taipuu usein paineen alla, vaikka perustuslain mukaan ei tarvitsisi.
Toki "lähetystyö" lapsia kohtaan kunnan toimesta koulun tai päiväkodin toimesta ongelma sekin.
Pitää varmaan kannella eduskunnan oikeusasiamiehelle!
"Uskonnon tuputtamisen osalta on ongelmallista, kun esimiehenä oleva rehtori järjestää työpäivään yhden uskonnon hartaushetkiä ja jumalanpalveluksia"
Rehtori on opettajalle vain se lähin esimies, ei ainoa taho jolle voi valittaa. Myös rehtorilla on esimies opetusvirastossa. Myös oma ammattiliitto, esim. OAJ voi auttaa ja antaa tarpeen tullen myös juridista apua.
"" Joudun jatkuvasti kärsimään työpaikallani uskonnottomien ja ateistien terroria""
- Älä valita. Itsehän olet valinnut tiesi. Voit sulkeutua kaappiisi niin kuin monet hihhulit ja homot tekee.